Yönlendiriliyorsunuz...

Kategoriler
Kategori
İçindekiler:

    1) Marka İsmi Neden Önemli
    2) Startuplar İçin İsim Bulma Yöntemleri
    3) Marka İsmi Yaratma Araçları
    4) Marka İsmi Nasıl Olmalı?
    5) İlham Veren İsim Hikayeleri

Marka ismi nasıl bulunur? sorusunu cevaplamadan önce, marka ismi neden önemli? bu soruya cevap arayalım.

Marka İsmi Neden Önemli?

Her sesin, her kelimenin insan beyni üzerinde farklı bir etkisi vardır, insanlar kelimeleri deneyimleriyle yargılarlar. Bu yüzdendir ki "yavru köpek" ve "hamamböceği" kelimeleri ikisi de hayvan olmasına karşın beynimizde farklı hisler yaratır.

Marka isminiz müşterinizle markanızın ilk temas noktasıdır. Anlamı olan kulağa hoş gelen bir marka adı yaratmak müşterilerinizi etkileyebilir.

Şimdi en iyi start-upların kullandığı isim bulma yöntemlerine bakalım. Ardından markanıza isim verirken uymanız gerek bazı kurallar ve isimle ilgili kontrol etmeniz gerekenlere bakacağız.

Marka oluşturmak zorlu bir süreçtir, başarılı bir kurumsal kimlik için, ajansla çalışmanızı tavsiye ederiz.

Teknoloji Startupları İçin İsim Bulma Yöntemleri

TechCrunch 200.000$ ve üzeri yatırım alan start-upların isimlerini nasıl bulduklarını incelemiş. Ortaya beş yöntem çıkmış.

AI

VC'ler son zamanlarda yapay zeka şirketlerini seviyor. AI kelimesi evrensel olarak da tanınan bir kısaltma. Bu nedenle, adlarında “AI” kullanan ve yatırım alan birçok girişim görüyoruz. Son iki yılda kurulan ve adlarında AI geçen, yatırım almış 23 şirket var.

Şimdiye kadar isminde AI geçen en büyük yatırımı alan girişim, Şubat ayında Ford'dan 1 milyar dolarlık bir yatırım alan  otonom araç alanında çalışan Argo AI. Diğer büyük yatırımlar ise, radyologlar için AI destekli tıbbi görüntüleme araçları sağlayıcısı Aidoc'a ve AI'yı müşteri deneyimi yazılımına dahil eden Rulai'ye gitti.

Robotics

Yakın zamanda yatırım alan şirketlere baktığımızda isimlerde robotics eğilimini açıkça görüyoruz. Crunchbase kayıtları, geçtiğimiz iki yıl içinde isimlerinde “robotik” veya “robot” ile kurulan ve yatırım alan en az on şirketi göstermektedir.

İnsan İsmi

Şirkete insan adı vermek, startuplar için hiç de anormal değil. Değeri 700M Doalra ulaşan bir sağlık sigortası şirketi, ismi Oscar. 2 yıl önce 1.5 Milyar Dolara satılan Lynda.com.

Sizde şirketinize Albert, Lucy, Ollie, Penny gibi isimler vermeyi düşünebilirsiniz.

Yemek İsimleri

Apple bu stratejiyle başarılı oldu. Şimdi başkaları da bunu uyguluyor. Dijital kişisel asistan olan Butter.ai ve  19 milyon dolara yakın yatırım alan çevrimiçi finans haber ağı olan Cheddar var. Çevrimiçi bir tasarruf aracı olan Plum , Akıllı bir mezura geliştiricisi olan Bagel Labs ve otomobil meraklılarını hedef alan Donut Media.

Yazım Hataları

Hayalinizdeki alan adı alınmış mı? Telaşa gerek yok. Sadece “i” yi silin ve “y” ile değiştirin, “c” yi “k” olarak değiştirin veya farklı bir sesli harf deneyin. Bunlar yaratıcı popüler teknikler.  “i” yerine “y” harfi bulunan isimler arasında Mylestone ve Shyft Technologies sayılabilir. “C” ve “k” için, Kustomer ve Kard var. Sizde sessiz harfler yerine sesli harf koyarak marka ismi yaratabilirsiniz.

İki Harfli Heceler

Bu yöntemi kullanarak Edvido ismini yarattık. "Advertisement-We-Do"yu, "Ad-We-Do" yaptık ardından Türkçeleştirdik ve "Ed-Vi-Do " ismi ortaya çıktı.

Eğer isim bulmakta hala zorlanıyorsanız, marka ismi bulma araçlarından faydalanabilirsiniz. Marka oluşturmak zorlu bir süreçtir, başarılı bir kurumsal kimlik için, ajansla çalışmanızı tavsiye ederiz.

Marka İsmi Yaratma Araçları

Marka İsmi Yaratma Aracı: Oberlo

Bir arama çubuğuna işletmenizle ilgili anahtar kelimeleri giriyorsunuz. Örneğin, “Futbol topu“ büyük beden kıyafetler ”gibi bir şey olabilir. Kullanması çok kolay.

oberlo marka ismi yaratma aracı

Marka İsmi Yaratma Aracı:  Shopify

Harika bir şirket adı üreteci arıyorsanız, Shopify tam size göre. Yüzlerce marka ismi tavsiye ediyor.

shpify marka ismi bulma aracı

Marka İsmi Nasıl Olmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Telaffuzu ve yazımı kolay olmalı.
 • Akılda kalıcı olmalı.
 • Rakiplerin isimlerine benzememeli.
 • Kısa olmalı.
 • Hiç bir dilde kötü anlam içermemeli.
 • www tescili için müsait olmalı. (Alan adı boş olmalı). www.isimtescil.com adresinden kontrol edebilirsiniz.

Markanıza İsmi Arayışınızda Size İlham Verecek İsim Hikayeleri

Nike

Nike, antik yunanda zafer tanrısının adı.

Fanta

İsmin arkasındaki hikaye çok ilginç. Die Presse, Fanta'nın Almanca olan Fantastisch kelimesinden geldiğini ve fantastik anlamına geldiğini yazmış.

Nintendo

Nintendo ismi, “cennete şans bırakma” olarak çevriliyor.

isim bulma örnek

Samsung

Korece'de Sam "üç" anlamına geliyor. Sung ise "yıldız".

Hyundai

Hyundai Korece'de "modern" anlamına geliyor.

Nivea

Nive Latince'den geliyor. Anlamı: Kar beyazı.

Cadillac

Cadillac ismini, Detroit'in Fransız kaşifi Cadillac'tan alıyor.

Reebok

Reebok'a ismini kurucusunun torunu verdi. Kurucunun küçük torunu, sözlüğü karıştırırken bu kelimeye rastladı ve markaya ismini verdi. Reebok bir antilop türü.

Durex

Durable Reliable Exellence

Starbucks

Starbucks ismini, ünlü roman Moby Dick'teki kaptanın isminden almış.