Yükleniyor...

spinner logo spinner logo 2
Webinar Yazılım Firmasıyla Mobil Uygulama Geliştirmek: Hybrid vs Native

1. Sosyal medyada PR çalışmaları yapmak şirketinize ne fayda sağlar?

Günümüzde sosyal medya hesabı olmayan bir işletmeyi hayal bile edemiyoruz. Her tür ve büyüklükteki kuruluşlar, sosyal medyanın hedef kitlenin dikkatini çekmek için çok önemli bir araç olduğunu biliyor. Bu yüzden sosyal medyaya önem veriyor ve etkili şekilde kullanıyor. Şimdi sosyal medyayı etkin kullanan, devamlı olarak PR çalışmaları yapan şirketlerin kazanımlarına bakalım.

Çok fazla sayıda insana çok hızlı erişim

Çok iyi biliyoruz ki haberler sosyal medyada çok hızlı yayılabiliyor. Bir haber bülteninin son kullanıcıya geleneksel yollarla ulaşması günlerce sürebilirken, sosyal medya üzerinden dakikalar içerisinde hem gazetecilere hem son kullanıcıya ulaşabilir.

Daha fazla satış, yeni müşteriler

İnsanların aileleri ve arkadaşlarıyla fotoğraflarını paylaştıkları platformlar olarak doğan sosyal medya, işletmelerin pazarlama silahına dönüştü.  Peki neden böyle oldu?

İnsanların;

  • %74 ü satın alma kararını sosyal medyada veriyor.
  • %54'ü almayı düşündüğü ürün hakkında yorumları okumak için sosyal medyayı tercih ediyor.
  • %35'i bir sonraki alışverişi için sosyal medyada araştırma yapıyor.
  • %24'ü alacağı hediyeyi sosyal medyada seçiyor.
  • %43'ü sadece sosyal medyada gördüğü için en az bir kere satın alım yaptığını söylüyor.

Sosyal medyada etkin pr kampanyaları yürütmenin ne kadar önemli olduğunu bu istatistikler açıkça gösteriyor.

Marka bilinirliği

2018 verilerine göre 3.2 milyar insan sosyal medya kullanıyor. Bu kadar çok insanı bir arada bulabileceğiniz başka bir mecra yok. Sadece bu rakam bile sosyal medya pr çalışmalarıyla markanızı ne kadar çok insana tanıtabileceğinizi açıkça gösteriyor.

Marka sadakati

Texas Tech Universitesi'nin raporuna göre sosyal medya da kullanıcılarıyla etkileşime giren markaların müşterileri daha sadık. Convince & Convert tarafından yayınlanan bir başka araştırma, insanların % 53'ünün sosyal medya da takip etiği markalardan alışveriş yaptığını gösteriyor.

Daha fazla web sitesi trafiği

Sosyal medyada ne kadar kaliteli içerik üretiyorsanız, o kadar trafik oluşturursunuz ve daha fazla trafik, daha fazla müşteri ve daha fazla dönüşüm anlamına gelir.

Daha iyi SEO performansı

Google , markaların sosyal medyayı kullanması nedeniyle sosyal medyadan gelen trafiği önemli bir sıralama faktörü olarak kullanmaya başladı. Bu nedenle, sosyal medyada aktif olmak Google açısından markanızı güvenilir kılıyor. Böylece sıralamalarınız yükseliyor.

2. Sosyal medyanın PR çalışmalarındaki rolü ne?

Sosyal medya hayatımıza girmeden önce pr ajansları yalnızca markayla ilgili büyük olaylardan sonra iletişim çalışmaları yaparlardı. Sosyal medyadan sonra bu çok değişti, markayla ilgili en ufak bi tweet bile tüm ülkeyi ayağa kaldırabiliyor.

Sosyal medya halk ile markaların arasındaki duvarı kaldırdı. Şirketlerin tepki süreleri çok kısaldı durum böyle olunca halkla ilişkiler ve pazarlama sosyal medyada iç içe geçti.

PR ajanslarının sosyal medyayı hangi amaçlarla kullandığına bakarak sosyal medyanın pr çalışmalarındaki rolünü daha iyi anlayabiliriz.

Influencer marketing

PR temelde insanların zihninde markayla ilgili olumlu düşünceler yaratmaktır. Yüzbinlerce takipçiye sahip influencerlar bunun için bulunmaz nimet. İnsanlar takip ettiği influencerların giydiklerini giyiyor, içtiklerini içiyor, yediklerini yiyor. Durum böyle olunca influencerlar pr çalışmaları için vazgeçilmez konuma geliyor.

Halkın sesini dinlemek

Günümüzde pr ajansları çeşitli sosyal medya araçları kullanarak insanların sosyal medyada ne hakkında konuştuğunu takip ediyor. Edindikleri içgörülerle markalar için yeni kampanyalar oluşturuyor.

Olumsuz yorumlar ve kriz yönetimi

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi insanlar markayla ilgili kötü deneyimlerini paylaşmak için sosyal medyayı tercih ediyor. PR ajansları da böyle durumlara anında reaksiyon verebilmek için şirketlerin sosyal medya hesaplarını tam yetkiyle kullanıyor.

Duyurular: Ödül, etkinlik vb.

Haberler twitterda çok hızlı yayılıyor bu yüzden pr ajansları markanın aldığı ödülleri ve etkinliklerini sosyal medya platformlarında paylaşarak  insanların markaya olan güvenini sağlamlaştırıyor.

3. Sosyal medya halkla ilişkiler(PR) için neden bu kadar önemli?

Sosyal medya iletişim çalışmaları için  vazgeçilmez bir konuma gelmiş durumda.  Artık basın kitleri ve faxlanan basın bültenleri geride kaldı. Milyarlarca kullanıcısı olan sosyal medya platformları oyunu kökünden değiştirdi.

Sosyal Medya, şirketinizin sektörünü kapsayan kilit unsurlarla ve gazetecilerle ilişkilerin gelişmesinde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda girdi toplayarak, ve insanların geri bildirimlerini dinleyerek pazarlama kampanyaları için içgörü elde edilir.

Sosyal medyadan edindiğiniz içgörüler, kuruluşunuza neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını daha iyi anlama olanağı sağlar.

Şirketler, etkili bir sosyal medya stratejisini geleneksel bir PR kampanyasıyla bütünleştirerek faydaları elde etmeye başlayabilir.
Hız: Sosyal medya, mesajınızı hedef kitlenize daha hızlı ulaştırmanızı sağlar.

Uygun Maliyetli: Sosyal medya hem görünürlük hem de marka bilinirliğini önemli ölçüde artırmaya yardımcı olabilecek uygun maliyetli bir yaklaşım sunar.

4. Sosyal medya pazarlaması ve halkla ilişkilerin(PR) ayrıldığı noktalar nelerdir?

Sosyal medya pazarlaması pr çalışmalarının içerisinde konumlandırılamaz, ancak bunları geliştirir. Sosyal medyayı bir "değişim" yerine bir araç olarak düşünün. Halkla ilişkiler ve sosyal medya, daha fazla insana ulaşabilecek çok yönlü kampanyalar yaratarak birbirlerini desteklemektedir.

Bununla birlikte iki uygulama arasında birçok fark vardır.

Ses ve bakış açısı

PR -Halkla ilişkilerde amaç, konuya doğru açıdan yaklaşmaktır.

Sosyal Medya - Açı sosyal medya pazarlamasında da önemli olsa da burada ki amaç hedef kitlenin dilinde konuşmak ve onlara uygun içerikler üretmektir.

İçerik

PR -Basın bülteni belirli bir formatta yazılır. İçerik bilgilendirici ve dikkat çekici olmalıdır.

Sosyal Medya - Burada sınırlar yok. İçerik eğlenceli, iğneleyici vb. olabilir

5. Halkla ilişkiler(PR) neden bu kadar önemli?

Yeni iş fırsatları

Şirketiniz hedef kitlenizi takip etttiği yayınlarda yer aldığında, şirketiniz potansiyel müşterilere daha görünür hale gelir, yeni müşteri adayları yaratır.

Yeni yatırımcılar

Doğru mecralarda haber olarak yatırımcıların dikkatini çekebilirsiniz. VC’lerle görüşmeye gitmeden önce sizin hakkınızda birkaç haber okumuş olmaları sizce de iyi olmaz mı?

En İyi Yetenekleri Şirketinize Kazandırır

PR kampanyaları yalnızca yeni müşterileri değil, aynı zamanda genç yetenekleri de çeker. PR çalışmaları ile, sektörünüzün en çok aranan işvereni olabilirsiniz.