İçerik Pazarlaması (Content Marketing) Nedir ?

4 Dakika Okuma Süresi

İçerik pazarlaması, hedef kitleyi çekmek ve etkileşime geçirmek için, videolar, podcastler, metinler ve görseller gibi dijital varlıkları kullanan bir stratejidir.

İçerik Pazarlaması (Content Marketing) Nedir ?

 

Dijital pazarlama dünyası her geçen gün yenilenmeye ve genişlemeye devam ederken, markaların öne çıkması hiç olmadığı kadar zorlaşıyor. Bu noktada içerik pazarlaması öne çıkıyor ve markaların işini kolaylaştırıyor. Günümüzde içerik pazarlaması, markaların ve işletmelerin kullanabileceği en etkili pazarlama yöntemlerinden biridir. Peki, tam olarak içerik pazarlaması nedir ve neden önemlidir? Bu blog yazısında, bu kavramı ve markalara sağlayabileceği yararları inceleyeceğiz.

İçerik Pazarlaması Nedir?

içerik kraldır

İçerik pazarlaması, hedef kitleyi çekmek ve etkileşime geçirmek için, videolar, podcastler, metinler ve görseller gibi dijital varlıkları kullanan bir stratejidir. İçerik pazarlaması eğlenceli, eğitici, bilgilendirici içerikler aracılığıyla, bir işletmenin hedef kitlesine değer katar. İçerik pazarlaması yaklaşımı uzmanlık oluşturur, marka bilinirliğini artırır ve zamanı geldiğinde işletmenizin akıllarda kalmasını sağlar.

İçerik pazarlama stratejisi oluşturmak ve uygulamak, zaman ve emek ister. Burada Edvido size yardımcı olabilir. Edvido ile içerik pazarlaması yönetiminiz için profesyonel dijital ajanslardan kolayca teklif alabilirsiniz. Edvido sizi doğru çözüme ulaştıracak ajanslarla buluşturur.

İçerik Pazarlaması ve Geleneksel Pazarlamanın Farkları

içerik pazarlaması farkları

İçerik pazarlamasının önemine değinmeden önce kısaca geleneksel pazarlamaya ve ikisinin farkına değinmek yerinde olacaktır. Geleneksel pazarlama belirli ürün ya da hizmetin faydalarını tanıtmaya odaklanır. Reklamlar, sponsorluklar, halkla ilişkiler gibi yöntemlerle, aktif olarak tüketiciye itilen pazarlamadır. İçerik pazarlaması ise temelde potansiyel tüketicilerin iç görü kazanmak ve yeni bir şeyler öğrenmek için sizi aramasıdır. İçerik pazarlaması sosyal medya gönderileri, e-posta bültenleri, bloglar, web sitesi açılış sayfaları gibi şeylerden oluşur.

Her ikisi de temelde aynı şeyi amaçlasa da birbirlerinden belli başlı farkları vardır. Geleneksel pazarlama daha çok marka bilinirliğini arttırmaya odaklanır. İçerik pazarlaması ise çok daha kişiseldir ve özgündür. Geleneksel pazarlama bütünsel bir yaklaşım olarak markaya odaklanırken, içerik pazarlamasının amacı okuyucuya değer katmaktır. Sonuç olarak her iki yöntem de tüketicilerle iyi ilişkiler kurmak için bir arada ya da tek başına kullanılabilir.

İçerik Pazarlamasının Önemi Nedir?

içerik pazarlaması önemi

Bugün dijital dünyada başarılı olmak için sadece ürün ya da hizmet sunmak yeterli değildir. Hedef kitlenizle güvenilir bir ilişki içinde olmanız ve onların ilgisini çekmeniz gerekir. İçerik pazarlaması tam bu noktada devreye girer ve neden önemli olduğunu gösterir. İçerik pazarlamasının önemli olmasının pek çok sebebi vardır. Şimdi maddeler halinde bunlara değinelim:

 • Artan organik görünürlük: Hedef kitle bir amaç üzerine hareket eder. Yani hedef kitlenizin ihtiyaçlarına ve arama amacına uygun olarak içerik oluşturduğunuz zaman, daha fazla trafik çekerek, marka bilinirliğini arttırırsınız.
 • Daha fazla dönüşüm: Hedef kitlenin ilgisini çeken, size karşı rahat hissetmelerini sağlayan yararlı içeriklerle potansiyel müşteri ve satışınızı arttırın.
 • Güvenilir ilişkiler: Hedef kitleniz için etkileşime, paylaşıma ve geri bildirim sağlamaya teşvik eden içerikler oluşturarak tekrar satın almalarını teşvik edin.
 • Uzmanlık: Bilginizi sergileyen kaliteli içerikler oluşturarak kendinizi bir uzman olarak tanıtın. Böylece çok daha güvenilir görünür ve gerçekten yararlı bilgileri paylaştığınızı ispatlamış olursunuz.

İçerik Pazarlamasının Türleri Nelerdir?

içerik pazarlaması türleri

İçerik pazarlamasının çok çeşitli türleri vardır. Her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunur. Yazının devamında içerik pazarlaması türlerinden bazılarına yer verdik.

 • Blog Yazıları: Blog gönderileri içerik pazarlamacıları için hedef kitleye ulaşmanın en popüler ve etkili yollarından biridir. Bloglar, işletmelerin ürünlerini tanıtmak, sektör trendleri hakkında bilgi vermek ya da uzmanlıklarını vurgulamak için kullandıkları yazılardan oluşur. Blog yazılarının pek çok yararı vardır. Aranma sonuçlarında üst sıralara çıkmanızdan, web sitenize organik trafik çekmenize ve niş alanında otorite olmanıza kadar fayda sağlayabilir. Bloglar metin ağırlıklı olsalar da okuyucu etkileşimini arttırmanın yolu görsel ve videoların da yaygın olarak kullanılmasından geçer.
 • Videolar: Videolar ilgi çekici ve çok yönlü bir içerik pazarlama türüdür. Videolara hangi platformda olursa olsun, markaların karmaşık fikir ve duygularını hedef kitlelerine saniyeler içinde aktarmalarını sağlar. Videolarla hedef kitleniz için, görsel, dinamik ve ilgi çekici içerikler oluşturursunuz. Ayrıca ürün demoları, müşteri referansları, çalışan hikayeleri de videolar aracılığıyla kolayca aktarılır.
 • Podcast: Son yıllarda yaygın olarak kullanılan içerik pazarlama türlerinden biri de podcastlerdir. Podcast'ler, çevrimiçi olarak indirilebilen veya aktarılabilen dijital ses programlarıdır. Genellikle haber, komedi, pazarlama, spor veya eğitim gibi belirli bir konuya odaklanan bir dizi bölümden oluşurlar. Podcastler elektronik cihazlar aracılığıyla kolayca dinlenebiliyor. Podcastler dinlemeyi okumaya tercih eden bir kesim tarafından özellikle tercih edilse de giderek daha geniş bir kitleye yayılıyor.
 • Sosyal Medya: İçerik pazarlamasının en güçlü türlerinden biri de sosyal medyadır. Sosyal medya ile hedef kitlenizin halihazırda aktif ve etkileşimli olduğu platformlarda içerik oluşturup, paylaşabilirsiniz. Böylece hedef kitlenizle bağlantı kurup, marka bilinirliğini artırmış olursunuz. Hedef kitlenize e-posta ya da web sitesi aracılığıyla iletişim kurmak yerine, ilgi çekici sosyal medya paylaşımları ile ilişki kurabilirsiniz. Pek çok işletme, hedef kitlesinin ilgi alanlarına en uygun sosyal medya platformuna yönelir. Günümüzün en popüler sosyal medya platformları arasında; Instagram, Facebook, TikTok, Pinterest ve YouTube yer almaktadır.
 • E-posta Pazarlaması: İçerik pazarlamasının en kişisel ve doğrudan yapıldığı tür, e-posta pazarlamasıdır. E-posta bir içerik oluşturduktan sonra onu doğrudan hedef kitlenin gelen kutusuna göndermenize imkan tanır. E-posta pazarlaması ile, işletmelerin ürünlerini, satışlarını, yeni özelliklerini ve çok daha fazlasını duyurabilirsiniz.
 • E-kitaplar: İşletme ve markaların hedef kitleleriyle etkileşime geçmek ve otorite oluşturmak için sıkça başvurduğu yöntemlerden biri de e-kitaplardır. E-kitaplar blog yazılarından daha geniş kapsamlıdır. E-kitaplarla işletmenizin uzmanlığına odaklanabilirsiniz. Farklı cihazlarda ve ekran boyutlarında rahatlıkla indirilip okunan e-kitaplar, kolay bir formattadır. E-kitapları kullanarak, bloğunuzda, sosyal medya kanallarınızda ve e- bülteninizde tanıtım yaparak sitenize daha fazla trafik çekebilirsiniz.

İçerik pazarlama sayesinde işletmenizi herhangi bir dijital platformda tanıtabilirsiniz. Daha fazla avantaj elde etmek için yukarıda yer verdiklerimizin dışında, canlı videolar, kurslar, web seminerleri gibi içerik pazarlaması türlerinden de faydalanabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Nasıl Kullanılır?

İçerik pazarlama stratejisini kullanmaya başlarken dikkate almanız gereken unsurlar şöyledir:

 • Hedefler ve Hedef Kitle: İçerik pazarlamasına başlamadan önce bu iki şeyi netleştirmenizde yarar var; hedefiniz ve hedef kitleniz. Hedefiniz, içerik pazarlaması ile elde etmek istediğiniz spesifik sonuçlardır. Hedef kitleniz kimlerden oluşuyor, ihtiyaçları, arzuları neler? Bu ikisini tanımladığınızda, içerik pazarlama stratejinize kesin bir yön belirlemiş olursunuz. 
 • Uygun İçerik Türleri: Hedefinizi ve hedef kitlenizi tanımladığınıza göre markanız için en iyi olacak içerik türünü belirlemeniz gerekir. Blog yazıları, e-kitap ya da sosyal medya vb. Bu içerik türlerinden bazılarına yukarıda genişçe yer verdik. Tek bir içerik türüne bağlı kalmadan da ilerleyebilirsiniz.
 • İçerik Bütçesi: İçerik bütçesi, bir bütün olarak içerik pazarlamasına harcayabileceğiniz para miktarıdır. İçeriğinizi oluşturma, dağıtma ve tanıtma maliyetlerini içerir. İçerik bütçesi belirlemek, içerik pazarlamasını daha etkili bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.
 • Dağıtım Kanalı: Artık içeriği nerelere dağıtacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Bunda belirleyici olan ise hedefleriniz, hedef kitleniz ve tabi ki kaynaklarınızdır. İşe kendi web siteniz, bloğunuz ya da sosyal medya kanalınız gibi dağıtım kanallarından başlayabilirsiniz.
 • İçerik Programı: İçerik oluşturma ve dağıtım için bir takvimi takip etmeniz, önünüzü görmenizi sağlar. Örneğin her hafta bir blog yazısı ya da ayda iki podcast gibi.
 • Yüksek Kaliteli İçerikler: Hedef kitleniz için değerli, iyi araştırılmış, doğru, iyi yazılmış ve görsel olarak ilgi çekici içerikler oluşturmaya dikkat edin.
 • Sonuçları Analiz Edin: İçeriğinizin nasıl bir performans gösterdiğini ve hedefe ulaşıp ulaşmadığını analiz edin.

Günümüzde her işletmenin sahip olması gereken içerik pazarlaması ile kaliteli ve özgün içerikler üreterek, rakiplerinizin bir adım önünde olursunuz. Doğru bir şekilde uygulandığında içerik pazarlaması markanızın büyümesine katkıda bulunacaktır. Edvido'nun içerik pazarlamasındaki profesyonel çözümleri ile işletmenizin geleceğine yatırım yapabilirsiniz. Edvido'nun hızlı teklif özelliğiyle ihtiyacınız olan ne varsa, kolayca teklif alabilirsiniz.

Sektörünüzde tecrübeli hedeflerinize uygun ajanslardan teklif alın.

En Doğru Ajanslardan Ücretsiz Teklif Al
icon
4.57/5
star iconstar iconstar iconstar iconstar icon
15000+ Müşteri Yorumu
Projeleriniz için size özel seçilmiş güvenilir ajanslardan teklif alın ve en iyisiyle çalışmaya başlayın
En Doğru Ajanslardan Ücretsiz Teklif Al