İçerik Ajansları Ne İş Yapar?

4 Dakika Okuma Süresi

İçerik ajanslarıyla çalışmanın önemi nedir? İçerik pazarlamasına işletmeler neden ihtiyaç duyar? Detaylı bilgi için blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

İçerik Ajansları Ne İş Yapar?

 

Dijitalleşmenin zirvesinde olan dünya, içerik pazarlamasının önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Günümüzde hemen hemen herkes bir içerik üreticisi olsa da profesyonel dünyada bir yer edinmenin yolu ajanslardan destek almaktan geçer. Online içerik ajansları dijital dünyanın dinamiklerine hâkim olan ve tüm iş gücünü içerik dünyasına kaydıran kuruluşlar olarak geçer. Dijital sahadaki deneyimlerini, profesyonel kadrolarıyla ortaya çıkaran ajanslara, günümüzde hemen hemen her markanın ihtiyacı var. Bu içerikte “İçerik ajansı nedir ve ne yapar?” gibi sorulara yanıt vereceğiz.

İşletmeler için İçerik Pazarlamasının Önemi Nedir?

Bir işletme olarak içerik pazarlamasına daima ihtiyacınız var. İçerik ajansından aldığınız bir pazarlama hizmetiyle hedef kitlenizi harekete geçirmek mümkün. İçerik pazarlaması, harekete geçirici içeriklerin üretilerek doğru mecralarda yayınlanmasını sağlayan stratejik uygulamalar bütünü olarak karşımıza çıkar. İçerik ajansı, sosyal medya kanallarında ve web sitelerinde hedef kitleyi harekete geçirici “Call to Action” üretimi sağlar.

Dijital pazarlama sürecinin neredeyse her koluna entegre edilebilen içerik pazarlaması, günümüzün içerik trafiğinde daha fazla önem kazandı. Bugün “İçerik üretmek için üretmek” ilgili pazarlama konusunda düşülen en büyük hatalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Dijital içerik pazarlaması sayesinde markanızın kullanıcı gözündeki profilini belirleyebilirsiniz. Üstelik bu pazarlama türü, marka ve tüketici arasındaki bağı kurmanın ve korumanın en basit ve masrafsız yoludur.

Firmaların dijital sahada ihtiyaç duyduğu görsel ve metinler, en iyi içerik ajansları tarafından büyük bir özenle üretilir. Bu ajanslar, söz konusu işin algoritmasını ve inceliklerini çok iyi bilir. Tüketicinin ihtiyaç duyduğu içeriği doğru stratejilerle üretilen içerikler, kitleyle bağ kurmanın yanı sıra markanın büyümesine de destek olur. Ekonomik, sürdürülebilir ve uygulanabilir bir yöntem olan içerik pazarlaması, sadece ajanslar tarafından eksiksiz yürütülebilir.

Buna bir örnek vermek faydalı olabilir: Adwords, içerik pazarlaması olarak birincil kaynak olarak seçildiğinde ilgili ayda harcanan para bir sonraki aya yansıtılmazsa gelirin tamamına yakını düşecektir. İyi bir ajans tarafından yürütülen pazarlama stratejilerinin dönüşü yavaş olsa da kalıcıdır. Bir işletme olarak bu uygulamalardan faydalanarak ölçeklendirilebilir ve az masraflı web trafiği elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra içerik pazarlaması sayesinde diğer dijital medya kanallarında da entegrasyon sağlamanız mümkün.

İçerik Ajansları Markalara Nasıl Yardımcı Olur?

Online içerik ajansları temelde kullanıcıların isteklerine uygun içerik oluşturmayı sağlıyor. Her firmanın kendine uygun bir misyon ve vizyonu var. Bu ilkelere uygun içerik üretildiğinde marka ve tüketici arasındaki elektrik kolayca kurmak mümkün. İçerik pazarlaması, söz konusu firmanın zamansız içerik oluşturmasında ve daimi tüketici kazanmasında önemli bir yere sahip. Müşterilerden gelen talepler doğrultusunda merak uyandıran ve ilgi çekici içerikler oluşturularak istenilen satış hedeflerine ulaşılır. Bu ajansların faaliyetlerini sizin için derledik;

 • Sosyal medya mecralarında ilgili markanın tanıtımını ve mesajını doğru şekilde yapmak, içerik ajanslarının ana faaliyetini oluşturur.

 • Firmaların hedefleri doğrultusunda içerik ortaya çıkarır.

 • İçeriklerin oluşturulma amacı göz önüne alınarak bu içeriklerin yayınlanacağı alana uygun yazı, ses ve görüntüyü tasarlar.

 • Oluşturulan içerikler üzerinde çalışma sürdürürken belirli stratejileri göz önüne alır. Bu doğrultuda üretilen içerikler, kişisel olarak yapıldığında yetersiz kalabilir.

 • Markaların faaliyet gösterdiği alanlar ve marka değerlerine yönelik içeriklerin ortaya çıkmasını sağlar.

 • Markaların tüketicilere sunduğu içerikler sayesinde ulaşılmak istenen hedef kitlenin memnuniyeti sağlanır.

Söz konusu ajanslar, markaların verdiği hizmetleri tanıtmanın yanı sıra hedef kitlesinin kalıcı olmasına da yardımcı olur. Firmaların bloglarına yönelik tanıtım yazıları ve blogların aktif kalması bu ajanslar sayesinde mümkün oluyor. İçerik, son dönemlerde çok önemli bir yere oturdu ve hemen hemen her firma içeriğe ihtiyaç duyuyor. Bir firma olarak dijital dünyada faaliyet göstermeye başladığınız andan itibaren içerik pazarlamasına ihtiyaç duyarsınız.

icerik-pazarlama

İçerik Ajansları Tarafından Üretilen İçerikler Nasıldır?

Dijital içerik ajansı tarafından üretilen ürünlerin kaliteli olması çok önemli. Kaliteli içerik üretmenin formülü ise deneyimle belirlenir. Bir içerik ajansı, bu adımları doğru olarak uygular ve markanın önüne profesyonel bir şekilde sunar. İçerik üretme ajanslarının uyguladığı stratejileri ve bu doğrultuda uyguladığı adımları sizin için derledik:

 • Pazar Analizi: Bu aşamada ilk unsur, hedef kitlenin belirlenmesi oluyor. İçeriğin kimin için üretildiği ön plandadır. Bu noktada yapılan rakip analizi de son derece önemli. Hangi içeriklerin ilgi gördüğü ve aynı sektördeki rakiplerin nasıl içerik ürettiği, doğru içerik stratejisi konusunda olmazsa olmaz bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

 • Anahtar Kelime Analizi: Metinsel özellikli içeriklerde anahtar kelime analizi vazgeçilmez bir aşama. Trafik potansiyeli yüksek olan anahtar kelimeler, dönemsel olarak değiştiği için bu analizler özel tool’lar yardımıyla yapılır. Dönüşüm oranı yüksek anahtar kelimelerle birlikte hedef kitlenize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

 • Doğru Başlık Seçimi: Tıklanma oranını artıracak başlık ve alt başlıklar, içerik pazarlamasının en önemli adımlarını meydana getiriyor. Bunun yanı sıra kullanıcıyı okumaya teşvik eden başlıklar, ideal oranda SEO tekniği de içermeli.

 • İçerik Şablonu: Dijital ajanslar, uzman içerik yazarlarıyla çalışır. Bu kişilerin içerik üretimi yaparken kendilerine “Bu yazıyı okur muydum?” diye sorması gerekli. Bu noktada uzun cümle ve paragraflardan uzak durulması önemli bir durum. Kısa paragraflar, akıcı cümleler, altı çizili kelimeler ve maddelemeler, söz konusu içeriğin kolay okunmasını sağlar.

 • Görsel Kullanımı: Kullanıcılar için görselin önemi sanıldığından daha yüksek. Görsel olan içeriklerde okuyucunun dikkati kolay dağılmaz. Bu da tüketicinin sayfada daha fazla kalmasını ve sitenin trafik almasına sebep olur.

İçerik pazarlama ajansı hizmeti sayesinde bu süreçlerden daha fazlasına düşük bir bütçeyle sahip olabilirsiniz. İçerik ajanslarıyla çalışmanın birçok faydası var. Özgün ve kaliteli içerikler sayesinde marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. E-ticarette satış artırmak, ancak kaliteli ve zamansız içeriklerle mümkün. Tüketim toplumunda her geçen gün artan rekabetten sıyrılmak için içerik pazarlamasına gönül rahatlığıyla bütçe ayırabilirsiniz.

İçerik Ajanslarından Hizmet Almak Ne Kadar Gerekli?

Gelişen teknolojiyle birlikte internet çağının vazgeçilmezi olan içerikler, hemen hemen herkes tarafından üretiliyor. Bu da içerik dinamiklerinin ve bu alandaki rekabetin her geçen gün artması anlamına geliyor. Markalar müşterilerine hizmetlerini anlatmak ve bu hizmetler ile müşterileri arasında bağ kurmak için içerikleri kullanırlar. İnternet ortamında araştırma yapan çoğu müşteri, özgün ve farklı olan içerikleri okumak ister. Bunun yanı sıra sürekli olarak değişen dijital dünya gündemini bireysel olarak takip etmek zor olabilir. Böylesi bir dijital ortamda hedef kitlenize yönelik fark yaratan içerikler sunmak için bir içerik ajansından hizmet alabilirsiniz.

Özgün içerik sahibi olarak arama motorlarında ilk sırada yer almak, kişisel olarak sonuç alması zor bir olay. Bunu gerçekleştirmenin en kısa, en pratik ve en ekonomik yolu ise içerik üretim ajansı hizmeti almak. Müşterilerinizin taleplerini iyice analiz eden ajanslar profesyonel yazar kadrolarına blog, kategori ve ürün gibi yazılar yazdırır. Ajansın içerisindeki diğer ekipler ise bu yazıların yüksek trafik alması için tüm süreçleri bir araya getiriyor. Oluşturulan içeriklerin özgün ve kaliteli olmasıyla birlikte markanızın rakiplerinden sıyrılması daha mümkün. Siz de markanızın bilinirliğini artırmak için çevrim içi içerik ajanslarından hizmet alabilirsiniz.

Sektörünüzde tecrübeli hedeflerinize uygun ajanslardan teklif alın.

En Doğru Ajanslardan Ücretsiz Teklif Al
icon
4.57/5
star iconstar iconstar iconstar iconstar icon
15000+ Müşteri Yorumu
Projeleriniz için size özel seçilmiş güvenilir ajanslardan teklif alın ve en iyisiyle çalışmaya başlayın
En Doğru Ajanslardan Ücretsiz Teklif Al