Dijital Pazarlamada İleri Düzey ROI Analizi: Pazarlama Çabalarının Gerçek Değerini Ölçmek

4 Dakika Okuma Süresi

İleri düzey ROI analizi için kullanılan teknikler nelerdir? ROI hesaplaması nasıl yapılır? Detaylı bilgi için blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Dijital Pazarlamada İleri Düzey ROI Analizi: Pazarlama Çabalarının Gerçek Değerini Ölçmek

ROI (Return on Investment), pazarlama stratejilerinin başarısını ölçmek için kullanılan bir ölçüttür. Dijital pazarlama noktasında ROI analizi, bir pazarlama kampanyasının ya da strateji maliyetine kıyasen sağladığı dönütleri ölçmeye yardım eder. İleri düzey ROI analizi ise pazarlama kampanyasının gerçek değerini daha ayrıntılı ve objektif bir şekilde ölçebilmek ve optimize edebilmek adına geliştirilmiş yöntemler ve araçların tümünü içerir.

İleri düzey ROI analizi için önemli olan adımlar nelerdir?

 • Hedeflerin Belirlenmesi: İyi bir ROI analizi yapabilmek adına hedef belirlemek son derece önemlidir. Örnek vermek gerekirse; satışlarınızı arttırmak, potansiyel müşterileri ve hedef kitleyi elde etmek ya da marka farkındalığını arttırabilmek gibi hedefler önceden belirlenmelidir.
 • İzleme ve Ölçme: Pazarlama stratejisinin etkisini ölçebilmek için doğru tahmin ve ölçüm metrikleri kullanılmalıdır. Bu durum, web analitiği araçlarını, dönüşüm izleme kodları ve benzeri araçlardan yardım alarak pazarlama stratejisinin performansını izlemeye yardım eder.
 • Maliyetlerin Belirlenmesi: Pazarlama faaliyetlerinin maliyetlerini doğru bir şekilde belirleyebilmek son derece önemlidir. Bu durum; reklam maliyetleri, ajans harcamaları, içerik
 • Gelirin Belirlenmesi: Pazarlama çalışmaların getirisini ölçebilmek için gelir verilerine doğru bir şekilde ulaşabilmek oldukça önemlidir.
 • Atanabilirlik ve Katkı: Pazarlama işleminin dolaylı olarak ya da doğrudan katkılarını belirleyebilmek için atanabilirlik analizlerinin doğru bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Bahsedilen bu analizler, farklılık gösteren pazarlama kanallarının ve taktiklerinin performanslarını ölçebilmek için de kullanılır.
 • ROI Hesaplama: ROI değeri, pazarlama için yapılmış olan yatırımın maliyete bölünmesi sonucu hesaplanır. ROI değeri, genelde yüzde olarak ifade edilir. Elde dilen bu değer pazarlama faaliyetinde ne kadar başarıya ulaşıldığını belirtir.
 • Optimizasyon ve İyileştirme: ROI, pazarlama stratejileri ve taktiklerinin etkilerini anlayabilmek için yardım alınabilecek başarılı bir araçtır. ROI analizi, hangi pazarlama stratejisinin daha iyi performans elde ettiğini ve hangi bölgelerde iyileştirmeye ihtiyaç duyulduğunu saptamak için kullanılır. Optimizasyon uzun soluklu bir süreç olduğu unutulmamalı ve bu süreç verilerle desteklenmelidir. Bu noktada da dijital pazarlama ajansıyla çalışmak optimizasyonun daha efektif yapılmasını kolaylaştıracaktır.

İleri düzey ROI analizi yapmak için bilinen birçok aygıt ve teknik mevcuttur. Bu aygıtlar, daha detaylı veri analizi yapabilmek, segmentasyon, A/B testleri gibi birbirinden farklı pek çok seçeneği içerir. İyi ve güvenilir bir ROI analizi yapabilmek için doğru verilere ulaşmak, analitik becerilere sahip olmak büyük önem taşır.

Return On Investment (ROI) Nedir?

Return on Investment (ROI), Türkçe olarak yatırım getirisi anlamına gelen finansal bir ölçüt olarak tanımlanır. ROI, yapılmış olan bir yatırımın kazanç sağlama getirisi ve potansiyelini ölçebilmek için sıklıkla yardım alınan bir analiz türüdür. Yapılan yatırımın getirisi, yatırımın maliyetine bağlı olarak belirlenir.

ROI değeri, aşağıda verilmiş olan formülle hesaplanır:

ROI = ((Yatırım Getirisi - Yatırım Maliyeti) / Yatırım Maliyeti) * 100

Yukarıda bahsedilmiş olan yatırım getirisi, yapılan yatırımdan elde edilen toplam kazanç ve geliri ifade eder. Bu ifade, bir varlığın getirisinden kazanılan gelir, kira geliri, hisse senedi temettüleri ya da başka herhangi bir yatırım türünden elde edilen geliri kapsayabilir.

Bunun yanı sıra ROI, işletmeler ve yatırımcılar tarafından performans göstergesi olarak kullanılır. Yüksek ROI değeri elde etmek, yatarımın başarılı olduğu anlamına gelirken düşük ROI değeri, yatırım getirisinin beklenenin altında kaldığına işaret eder.

ROI Ölçümlemenin Önemi

ROI değerinin ölçümlemesi, yatırımcılar ve işletmeler için son derece önemlidir. Peki, ROI ölçümleme neden önemlidir?

 • Karlılık Değerlendirmesi: ROI değeri bir yatırımın ne ölçüde karlı olduğunu belirlemek için kullanıldığından yatırımcılar farklı projeler arasında değerlendirme yapabilmek için faydalanabilirler.
 • Karar Verme Süreci: ROI analizi, yatırım yapmayı düşünen kimsenin veya işletmenin proje ya da yatırımlar noktasında karar verirken yardım alabileceği bir araçtır.
 • Kaynak Yönetimi: ROI değeri, işletmelerin veya yatırımcıların ellerindeki sınırlı kaynakları etkin bir şekilde yönetebilmek için yardım alınabilecek bir araçtır.
 • Yatırım Getirisi: ROI değeri, yatırım yapmayı düşünenler için yatırımın getirisini verilere dayalı olarak değerlendirmek için kullanılır.
roi

ROI Hesaplamasının Şirketlere Faydaları Nelerdir?                                                       

ROI değerinin hesaplanması, yatırım getirisi ve yatırım maliyetlerinin hesaplanmasının sağladığı için şirketler ve işletmeler açısından son derece önemlidir. Peki, ROI hesaplamasının şirketlere faydaları nelerdir?

 • Yatırım kararları sürecinde bilgi edinmek
 • Yatırımların performans değerlendirmesini yapabilmek
 • Kaynak yönetimi konusunda yol harita belirlemek
 • İletişim ve Yatırımcı İlişkileri

Şirketler, yatırım yapma aşamasında ROI analizini kullanarak, rakip şirketlere karşın rekabetçi bir avantaj elde edebilir.

Yatırım Getirisi (ROI) Özellikleri Nelerdir?

ROI değerinin birçok özelliği olmasına karşın belli başlı özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Yüzde Tabanlı Ölçüm: ROI değerinin yüzde türünden ifade edildiği için birbirinde farklı yatırımları değerlendirmek ve karşılaştırma yapmak oldukça kolay hale gelir.
 • Basit ve Anlaşılır: ROI değeri, basit ve anlaşılır bir şekilde yatırımların maliyetleri ve başarısı arasındaki bağlantıyı gösterir. Bu da ROI analizinin yatırımcılar ve işletmeler tarafından rahatlıkla anlaşılmasına yardımcı olur.
 • Bağımsız Bir Ölçüt: ROI, yapılan yatırımın kararlılığını ve başarısını ölçmek için de yardım alınabilen bağımsız bir ölçüt olma niteliği taşır. Yapılan yatırımın büyüklüğüne ve türüne göre hesaplamalar yaparak diğer yatarımlar ile kıyaslamalar yapılabilir.
 • Zaman Aralığı: ROI, yapılan yatırımın potansiyel getirisini ve maliyeti arasındaki ilişkiyi belli bir zaman aralığında ölçümler. Bu zaman aralığı, genelde bir yıl olarak kabul görür. Ancak projenin yürüne ve büyüklüğüne bağlı olarak farklılık gösteren zaman aralığı da kullanılabilir.
 • Net veya Brüt Getiri: ROI, istek ve ihtiyaca bağlı olarak bürüt veya net getirisi olarak da hesaplanabilmektedir.
 • Hassasiyet: ROI değeri, yapılan yatırımın getirisi ve maliyeti arasındaki bağlantıyı doğrudan belirlediği için yatırımın beraberinde getirdiği değişikliklere de açıktır. Bu sebeple yatırımcılar ve işletmeler için yatırım kararları alırken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir ölçüt niteliği taşır.

ROI analizi, yapılan yatırımın kararlılığını ve başarısını değerlendirebilmek için sık başvurulan bir ölçüt olsa da tek başına yeterli gelebilecek bir araç değildir. Yatırımın diğer risk faktörleri, geri dönüş süresi ve nakit akışı gibi faktörlerin de bu bağlamda belirleyici olduğu unutulmamalıdır.

ROI, SEO İçin Nasıl Hesaplanır?

SEO (Search Engine Optimization) için ROI hesaplayabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Yatırımı Belirleyin: SEO çalışmaları için harcamış olduğunuz maliyeti belirleyin.
 2. Getiriyi Belirleyin: SEO çalışmasının size ne ölçüde fayda sağladığını belirlemek büyük önem taşır.

a. Organik Trafik

b. Dönüşüm Oranları

c. Gelir

 1. Maliyetleri Hesaplayın
 2. ROI'yi Hesaplayın

Yukarıda belirtilen adımları takip ederek, SEO faaliyetlerinin size getirisini, başarısını ve yatırımınıza olan geri dönüşünü rahatlıkla hesaplayabilirsiniz. ROI değerini analiz yaparak hesaplamanız ve SEO stratejilerinizi değerlendirmeniz gelecekteki kararlarınız ve adımlarınız için de yol haritası niteliği taşır.

Sektörünüzde tecrübeli hedeflerinize uygun ajanslardan teklif alın.

En Doğru Ajanslardan Ücretsiz Teklif Al
icon
4.57/5
star iconstar iconstar iconstar iconstar icon
15000+ Müşteri Yorumu
Projeleriniz için size özel seçilmiş güvenilir ajanslardan teklif alın ve en iyisiyle çalışmaya başlayın
En Doğru Ajanslardan Ücretsiz Teklif Al