Yönlendiriliyorsunuz...

spinner logo spinner logo 2
Webinar Serisi A'dan Z'ye E-Ticaret Markası Yaratmak

İçindekiler:

1. Tanıtım filmi tam olarak nedir?

2. Tanıtım filmi firmanıza ne avantajlar sağlar?

3. Tanıtım filmi çeşitleri ve örnekleri

4. Tanıtım filmi çekilmeden önce yapılması gerekenler

5. Tanıtım filmi nasıl olmalı?

6. Tanıtım filmi fiyatlarını etkileyen faktörler

7. Fiyat teklifi alın

Video içeriklerin insanlara aynı anda birden fazla duyu yoluyla (görme ve işitme) ulaşabilme ve kısa süre içinde içerikleriyle büyük bir etki bırakabilme özellikleri markaları bu içerikleri kullanmaya yöneltti.

Dijitalleşmenin getirdikleriyle özellikle video içerikler hayatımızın bir parçası oldu. Bu sıkı etkileşimler sayesinde ise şirketler reklamlarını daha kolay yapar hale geldiler.

Bu durum bizi ‘tanıtım filmi’ denilen yeni bir kavrama yöneltiyor. Bu rehberde tanıtım filmini tüm detaylarıyla ele alacağım.

Peki tanıtım filmi tam olarak nedir?

Tanıtım filmi bir kurum, ürün veya atılımı tanıtmak amacıyla yapılan video içerikli bir çalışmadır.

İlk bakışta tanıtım filmleri aşina olduğumuz ve her gün gördüğümüz reklam filmleriyle karıştırılabilir fakat bu iki tür içerik ve amaç olarak birbirilerinden bazı noktalarda ayrılır.

Reklamlar tanıtım filmlerine göre çok daha kısa sürede oldukları için içlerinde daha az detaya yer verirken tanıtım filmlerinde durum bunun tam tersidir.

Bundan dolayı seçilen metin, cast, efekt gibi elemanlar değişiklik göstermektedir. Kendileri veya ürünleri hakkında daha detaylı bilgiler verip kendilerini daha iyi tanıtmak isteyen markalar tanıtım filmlerini kullanmaya başlar hale geldiler.

Eğer siz de bu alana yönelmek istiyorsunuz her konuda olduğu gibi burada da öncelikle etkilerini göz önünde bulundurmalısınız. O yüzden öncelikle tanıtım filmlerinin markalara sağlayabileceği avantajları göz önünde bulunduralım.

Tanıtım filmi firmanıza ne avantajlar sağlar?

kurumsal fabrika tanıtım filmi neden önemli

Dünyanın her yerine ulaşabilme imkanı

Hepimizin bildiği üzere internetin herhangi bir ulusu yok. İstediğiniz her an tek bir tıkla en batıdan en doğuya insanlarla iletişim haline geçebilirsiniz. Bu durum internetin kullanımını ve reklamların bu ortamda yapılmasını elzem haline getirmekte.

Tanıtımlarında interneti kullanan şirketler olası kullanıcılara en kısa sürede ulaşabilmekte. Böylece reklamlarını daha etkili yapıp kısa sürede daha çok kullanıcıya ulaşabilmekteler.

Video içerikler yükseliyor

video tanıtım filmleri firmalar için neden önemli

Video son zamanlarda hızla yükselen bir trend. Sosyal medya ve internet devriminin yanı sıra video çekmek için kullanılan aletlerin artık eskisi gibi yüksek maliyetli olmaması bunun en büyük sebeplerinden sadece birkaçı. Hal böyleyken video içeriklerin internet ortamının demirbaşlarından birisi olduğunu söylemek zor olmasa gerek.

Cisco şirketinin 2017 yılında yaptığı bir araştırmaya göre video içerikler 2021 yılına kadar internet akışının %80’ini temsil edecek duruma gelecek. Bu oran göz önünde bulundurulması gereken bir oran. Bu denli yüksek bir oranın bir diğer getirisi de Google aramalarında üst sıralarda bulunma şansı elde edebilmek.

Google yüksek bir trafik teşkil ettiği için video içerikleri aramalarda daha öne çıkarmakta. Bu şirketinizin sitesinin aramalarda öncelikli hale gelmesini sağlayıp sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkarabilir.

Kısa ve etkili

Reklamcılığın ve pazarlamanın altın kurallarından birisi potansiyel alıcının ilgisini kaybetmemektir. Markalar ilerde etkileşim halinde olacağını düşündüğü insanları ilk bakışta etkilemeyi başarmalılardır. İlgisini kaybeden müşteri adayı ikinci bir şansı vermeden markanızdan kopacaktır. Bunun önüne geçebilmek için video içerikler en önemli yardımcınız olabilir. Kısa ve eğlenceli içerikleriyle ayrıca renk, efekt, müzik gibi insanların ilgisini daim tutabilecek bileşenleriyle videolar markanızın reklamını yapmak için en etkili yöntemlerden biridir.

İyi kurgulanmış ve hazırlanmış bir tanıtım filmi de hem potansiyel müşterilerin ilgisini yitirmesini engelleyecek hem de markanızın önemli gördüğünüz yönlerini onlara empoze edecektir.

Kısa sürede potansiyel hedef kitlenize ulaşın

2. maddede de belirttiğim üzere internet dünyaya ulaşabilmek için açılmış bir geçit niteliğinde. Bu kapı sizi aynı anda çoğu potansiyel müşteri olabilecek kapasiteye sahip birçok insana götürmekte.

Video paylaşım platformu olan YouTube’un yaptığı bir araştırmaya göre sadece YouTube’un kendi bünyesinde 1 milyardan fazla kullanıcı var ve günlük video izlenme saati 1 milyar saat. Bu denli yüksek rakamlar diğer yöntemlerle kolay kolay elde edilebilecek rakamlar değil. Bu veriler bize video içeriklerin özellikle son dönemlerde ne kadar güçlü hale geldiğinin göstergelerden bir örneği.

Reklamlara göre daha az maliyetli

Yeni bir alana girerken markaların öncelikli olarak göz önünde bulundurdukları kriterlerden biri de bu girişimin ne kadar pahalıya patlayacağıdır.

Markalar öncelikli olarak bir işte ne kadar kazanç sağlayacaklarını göz önünde bulundurmalıdırlar ki işletmeler ayakta kalabilsin. Bu yüzden biz de tanıtım filmlerinin maliyeti konusuna değineceğiz.

Tanıtım videoları ve video içerikler bilinen reklam faaliyetlerine göre daha ucuza mal oluyor. Bir kitle iletişim araçlarına reklam vermek artık büyük bir sermaye isteyen bir iş durumunda. Oyuncu seçimi, isteyeceği ücret, kullanılacak aletlerin kira fiyatı veya reklamı vereceğiniz kanallara ödemeniz gereken ve yüksek sayılabilecek ücretler reklamları markalar için pahalı bir yol yapmaktadır.

İnternet üzerine yüklenebilecek tanıtım filmleri bu durumu ortadan kaldırmaktadır. İnternet herkese açık ve genelde ücretsiz bir şekilde veya cüzi miktarlarla işlem yapabildiğiniz bir ortam olduğu için şirketlerin kâr zarar oranına lehine bir etki yapıyor.

Güvenilir marka izlenimi

Bu avantaj özellikle uluslararası alanda faaliyetlerini sürdürmek isteyen şirketlere yönelik.

Şöyle bir durum düşünün ki internete koyduğunuz tanıtım filminiz hatırı sayılır bir izlenmeye ulaşmış ve bu izlenmelere çoğu yurt dışı bazı serverlardan gelmekte.

Bu durum sizin uluslararası alanda tanınırlığınıza pozitif etki yapacaktır.

Eğer yabancı bir şirketle iş görüşmesi halindeyseniz filminizi onlara izletip filminizin elde ettiği başarılardan bahsederek onları etkileyebilir ve iş ortaklığında bulunabilirsiniz veya yeni kurulmuş bir marka iseniz yine bu yolla yüklü miktarda yatırım alabilirsiniz.

Bunun sebebi yüksek bir izleyici kitlesi kazanmış olmanız. Hem de farklı farklı coğrafyalardan. Bu durum karşınızdaki insanlarda sizin farklı yerlerdeki insanlara da hitap edebilecek güçte olduğunuz izlenimi yaratacak ve itibarınızı yükseltecektir. Böylece ticari ilişkileriniz normalden daha hızlı ve kuvvetli hale gelecektir.

Akılda kalıcılık

Başlangıçta da belirttiğim gibi video içerikler insanların aynı anda birden fazla duyusuna hitap eder: görme ve işitme. Bu durum insanları etkilemekte pozitif bir etki bırakıyor.

Yapılan araştırmalara göre bizler bir şeyi hem görerek hem de duyarak %50 oranında anlayıp bilinçaltımıza yerleştirebiliyoruz.

Bu en sadece bir yoldan ürettiğiniz 2 tane malın 1 sini satmaya benzetebilir. Eğer farklı farklı yöntemler de denerseniz insanları etkileyebilme ve reklamlarınızı yapabilme oranınız bir hayli yükselir. Görselin gücü tanıtım filmlerini de önemli pazarlama ve reklamcılık yöntemlerinden biri yapıyor.

Tanıtım filmlerinin avantajlarında yeterince bahsettiğimin kanısındayım. Bunları göz önünde bulundurarak bu yöntemi kullanmak isteyen markaların göz önünde bulundurması gerektiği bir diğer konu da hangi tür tanıtım filmlerini kullanacak olacaklarıdır.

Doğru seçilmemiş türler ve yöntemler tam tersi etki yapıp beklenenden kat ve kat kötü sonuçlar getirebilir. Bundan dolayı sırada tanıtım filmlerinin türlerini incelemek var.

Haydi inceleyelim!

Tanıtım filmi çeşitleri ve örnekleri

Kurumsal tanıtım filmleri

Kurumsal nitelikteki işletmeler için ön izlenim son derece önemli bir konudur. Bu bağlamda potansiyel müşteriye ulaşabilmek için tercih edilen yöntem önemlidir. Tanıtım filmlerinin yukarda bahsettiğimiz özellikleri de bu kurumsal şirketleri dikkatini çekecek nitelikte.

Ön izlenimin yanı sıra yıllar süren birikimler sonucu oluşturulmuş marka değerini korumak da bu şirketler için bir o kadar önemlidir. Bu yüzden bu tarz tanıtım filmlerinde bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Bu tarz filmler hazırlanırken ayrıntılara özen göstermek ve kurumsal dili kurabilmek önemlidir. Verilen bu ehemmiyet karşınızdakilere sizi köklü bir şirket olduğunuz izlenimini uyandıracaktır.

Filmlerin içeriklerinde ise markanın genel özellikler ve faaliyette bulunacağı alan veya ürün hakkında detaylı bilgiler verilmelidir ve filmin içinde marka logo ve renklerine uygun bir görsellik bulunmalıdır. Bu izleyiciler şirketinizi daha kolay hatırlatacaktır.

Doğa-Tek Tanıtım Filmi

Findeks Tanıtım Filmi

Raffles SPA Tanıtım Filmi

Firma tanıtım filmleri

Bu tarz tanıtım filmleri kurumsal tanıtım filmlerine benzerlik gösterse de bazı noktalarda ondan ayrılır.

Bu film çeşitleri daha çok orta veya küçük işletmelere hitap eder.

Temel amaç kısa sürede firmaların kendilerini tanıtıp büyümeleri için gereken etkileşimi almak olmaktadır. Yani başka bir deyişle firmalardan kısa süre içinde ‘Neden bizi seçmelisiniz?’ sorusuna cevap verebilmeleri istenir. Bu tarz tanıtım filmleri kurumsal tanıtım filmlerine göre daha az maliyetlidir.

Ürün tanıtım filmleri

Bu tarz filmler ilk ikisinde nesne seçimi bakımından ayrılıyor.

Kurumsal ve firma tanıtım filmlerinde ana odak noktası markalar ve onların özellikleriyle ilgiliydi.

Burada farklı bir bakış açısı ele alacağız.

Bu tarz tanıtım filmlerinde asıl odak noktamız markaların piyasaya sürdüğü ürünler. Bu ürünler uzun süredir pazara sürülen şirketlerin amiral gemileri olabileceği gibi yeni bir ürün de olabilir.

Bu tanıtım filmlerinde ürünün genel özellikleri üzerinde durulur ve o tanıtılır. Asıl ama marka değerini yükseltmek yerine kısa süre içinde o ürünü satabilmektir.

Fabrika tanıtım filmleri

Fabrikalar ürünlerin üretime geçip onlara hayat verilen yerlerdir. Bu tarz tanıtım filmleri de bu fabrika ortamlarını inceler.

Markalarının iç yüzünü kullanıcıya göstermek isteyen şirketler özellikle bu tanıtım filmi türünü kullanırlar. Alıcıya üretimden onlara ulaşana kadar geçen yolları göstermek güven aşılayacaktır.

Bu yöntem özellikle gıda firmaları için çok uygundur. Temiz bir fabrika ortamının alıcıya aktarılması alıcının güvenini sağlamlaştırır.

Web sitesi tanıtım filmleri

Web Sitesi tanıtım filmi, bir web sitesinin özelliklerini ve kullanış biçimlerini aktarmayı amaçlar.

Dijital çağın bir ürünü olan web siteleri artık bir ihtiyaç konumunda. Pazarda yer edinmek isteyen markaların kesinlikle kullanıcılarla irtibat halinde olabilecekleri bir internet platformuna ihtiyacı var.

Bu tarz reklamlar bu web sitelerini tanıtıyor. Onların nasıl kullanılacağı, onu rakiplerinde ayıran özellikler göz önüne serilip marka ve sitenin reklamı yapılır.

Bu tarz tanıtım filmleri özellikle dijital platformda etkinlik gösteren şirketler için çok önemli bir role sahip.

Mobil uygulama tanıtım filmleri

Bu tarz tanıtım filmleri web sitesi tanıtım filmlerine benzerlik gösteriyor. Burada da amaç benzer şekilde mobil uygulamaları öne çıkarıp onun rakiplerinden farklarını ön plana koymak.

Akıllı telefon ve mobil uygulamaların yaygınlaştığı bu dönemde nu tarz tanıtım filmleri önemli bir yer ediniyor.

Startup tanıtım filmleri

Yeni kurulan markalar için tanıtım filmleri şirket hayatlarında önemli bir mihenk taşı olabilir.

Maliyetinin az olması, marka değerine katkıda bulunması, uluslararası olması gibi özellikler tanıtım filmlerini startuplar için önemli bir pazarlama aracı yapıyor.

İyi kurgulanmış bir tanıtım filmi startupların alıcılar veya büyük şirketler önünde itibarını arttırıp onlara güven verir. Böylece hem satışlarını arttırma imkanlarını yakalarken hem de büyük şirket veya yatırımcılardan yatırım alma şanslarını yükseltir. Bu tarz filmlerde startuplar özellikle onları özel kılan özelliklerinden bahsetmelidir çünkü her alanda olduğu gibi bu alanda da onlar yarışan çok fazla marka var. Startuplar bu tanıtım filmleriyle kendilerini bir adım öne çıkarmalı ve kendilerine avantaj sağlamalıdırlar.

Drone tanıtım filmi

Bu tarz tanıtım filmleri son zamanlarda droneların kullanımının artmasıyla başladı. Diğerlerinden farklı olarak bu tarz tanıtım filmlerini farklı kılan şey filmin çekim tarzıdır.

Bu tarz filmlerde bilindik kameralar aksine havadan görüntü alıp daha etkileyici bir görsel elde edebilmek için dronelar kullanılır. Özellikle fabrika tanıtım filmi çekiminde dronelar çok etkili olmakta.

Çok alakasız olmaması göz önünde bulundurularak tanıtımı yapılacak nesneden bağımsız olarak bu yöntem kullanılabilir.

Animasyon tanıtım filmi

Animasyon tanıtım filmleri bilgisayar üzerinde motion graphics olarak adlandırılan yöntem kullanılarak hazırlanan tanıtım filmleridir.

Bu filmler diğer türlere göre daha kısa zamanda üretilebilir. Mekân, malzeme ve fazla sayıda insan gücü gerektirmemesi gibi özellikleri bu tarz tanıtım filmlerinin kısa sürede ortaya konulmasını sağlayan faktörlerden birkaçı. Kısa sürede üretilebilmesinin yanı sıra animasyonlar eğlenceli, ilgi çekici olup diğer türlere kıyasla farklı bir yöntem olduğu için izleyicinin ilgisini daha çok çekiyor.

Bu özelliğinden dolayı son zamanlarda markalar animasyon tanıtım filmlerine normalinden daha çok yönelmeye başladılar.

Özellikle eğlence temalı ürünler veya içerikler üreten firmalar bu yöntemi kullanabilirken diğer firmalar da sempatilerini arttırabilmek için bu tarz filmleri kullanabilir.

Viases Tanıtım Filmi

Tanıtım filmleri nasıl çekiliyor?

Gerekli film çeşidi de seçildikten sonra son olarak bir tanıtım filmi çekilirken nelere dikkat edilmeli ve tanıtım filmi nasıl yapılıyor ondan bahsetmek istiyorum.

İhtiyaçların belirlenmesi

Markalar öncelikli olarak ihtiyaçlarını ve tam olarak ne tür bir hizmet istediklerini belirlemelidir.

Detaylı brief verilmesi

Profesyonel şirketlerle anlaşıp filmlerini bu yolla yapmak isteyen markalar anlaşmadan önce şirketlere briefler verirler.Bu aşamada markalar ihtiyaç ve isteklerini detaylı ve anlaşılır bir dille filmi çekecek olan şirketlere bildirmelidirler. Kötü verilmiş bir brief markanın yanlış anlaşılmasına ve istenen hizmetin alınamamasına sebep olacaktır.

İçeriğin belirlenmesi

Markalardan brief alan şirketler anlaşma sağlandıktan sonra işe koyulurlar.Bu aşamada hangi tür filmin daha uygun olacağı, çekimlerin nasıl yapılacağı gibi konularla birlikte malzemelerin neler olacağı, senaryo, müzik ve renk gibi her türlü içerik elemanı belirlenir.

Çekim:

Detaylı bir çalışmadan sonra artık video prodüksiyona başlanır.

Post-Prodüksiyon:

Çekimlerden sonra bilgisayar ortamında videolar bir araya getirilip editleme işlemleri yapılır ve video son haline kavuşur.

Teslim:

Düzenlemesi yapılan video alıcıya ulaştırılır.

Tanıtım filmi çekilmeden önce yapılması gerekenler

kurumsal tanıtım filmi çekimi rehberi
 • Firmanın ihtiyacı belirlenmeli.
 • İhtiyaca uygun film çeşidi seçilmeli.
 • Uygun senaryo seçilip senaryo içindeki dilin seçilen film çeşidine uygunluğu gözetilmeli.
 • Çekim sırasında kullanacak ekipmanlar yeterince kaliteli olmalı.
 • Film çözünürlüğü yüksek olmalı.
 • Işık kullanımına özen gösterilmeli.
 • Temaya uygun eğlenceli ve harekete geçirici bir fon müzik seçilmeli.
 • Videolar kısa ve etkili olmalı ve izleyici kısa süre içinde etkileyip onun ilgisinin canlı tutmalı.

Artık birçok profesyonel şirket tanıtım filmi çekimi hizmeti veriyor.

Markalardan aldıkları briefler ile detaylı bir inceleme sonucu istenilen hizmete yönelik en uygun filmler çekiliyor.

Siz de bu şirketler aracılığıyla hem profesyonel bir biçimde hem de daha az maliyetle bir tanıtım film çekip reklamınızı yapabilirsiniz. Burada önemli olan şey vereceğiniz brieflerin detaylı ve isteklerinizi tam anlamıyla açıklar nitelikte olmasıdır.

Bahsettiğim gibi tanıtım filmleri reklamcılık sektöründe sıkça kullanılan bir yöntem. Çoğu şirket de isimlerini duyurmak için bu yöntemi kullanıyor.

Şimdi maliyet ne olacak ona bakalım.

Tanıtım filmi fiyatlarını etkileyen faktörler

Tanıtım filminin fiyatlarını etkileyen birçok faktör var alttaki listede tümünü bulabilirsiniz.

 • Kamera. Örnek: DSLR 1080p Full HD
 • Süre
 • Kurgu montaj işlemi
 • Film müziği
 • Video içi görsel ve duyusal efektler
 • Kreatif senaryo yazımı

Tanıtım filmi fiyatları filmin türüne göre de değişiklik gösterebiliyor. Örneğin oyunculu bir tanıtım filmi 10.000TL nin üstünde bir fiyata mal olurken, animasyon tanıtım filmleri 2.000TL - 5.000TL aralığında bir fiyata yapılabiliyor.

Sonuç olarak tanıtım filmleri 2.000TL ila 15.000TL arasında değişen fiyatlara yaptırılabiliyor.

Tanıtım filminiz İçin teklif alın

Edvido.com bir marka geliştirme ve dijitalleşme platformudur. Firmanızın tüm reklam, pazarlama ihtiyaçları için ajanslardan ücretsiz teklif alabilirsiniz.