Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları 2024

Projeleriniz için size özel seçilmiş güvenilir ajanslardan teklif alın ve en iyisiyle çalışmaya başlayın
En Doğru Ajanslardan Ücretsiz Teklif Al

Her büyüklükten 15000+ firma Edvido'ya güveniyor.

eczacıbaşı logo ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon

Günümüz dünyasında çevremizdeki insanlara baktığımızda Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya mecralarından en az bir tanesini kullandığını görürüz. Özellikle de bu platformlar arasında Instagram son günlerde işlevselliğini oldukça arttırmıştır ve kullanıcıların sıklıkla Instagram sponsorlu reklamlara başvurması da buna kanıttır. Hal böyle olunca Instagram reklam ücretleri ve daha birçok sosyal medya hesabını büyütmekle ilgili kavram insanlar tarafından Google’da aranan şeyler haline geldi. İşletmeniz veya markanız için bu denli trafik akışının yoğun olduğu bu sosyal medya platformlarından uzak kalmak, sizi rakiplerinizin gerisinde bırakır ve onlarla olan mücadelenizi zorlaştırır. Sosyal medya yönetimi konusunda sizi ön plana çıkaracak ajansların önemi bu noktada kendini belli etmektedir. Bu yazımızda 2024 yılı sosyal medya danışmanlığı fiyatları ve bu fiyatlara hangi hizmetlerin dahil olduğu gibi birçok başlık altında sosyal medya ajansları ile çalışmak konusunu ele alıyoruz.

Düşündüğümüz zaman sosyal medya yönetimi ücretleri; aylık görsel çalışma sayısı, video çalışmaları ve yönetilecek sosyal medya hesabı sayısı gibi etkenlere göre değişkenlik gösteriyor. Edvido’da sosyal medya yönetimi hizmeti veren ajansların aylık fiyatları 4.000 ile 25.000 TL arasında yer alıyor.

Bu yazımızda 2024 yılı sosyal medya yönetimi fiyat listesine göz atacağız ve burada yer alan sosyal medya ajanslarının fiyatlandırmalarını uygun, orta ve premium olarak üç kategoride inceleyeceğiz. Bu fiyatları etkileyen faktörleri ve sosyal medya yönetimiyle ilgili bilinmesi gereken bazı kavramları bu yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları 2024

Uygun Fiyatlı Sosyal Medya Yönetimi Hizmetleri

Edvido'da hizmet veren uygun fiyatlı sosyal medya yönetimi ajanslarını bu tabloda bulabilirsiniz.

Teklif Al
Minimum Maximum
Griffin Medya
2000 2000

Ortalama Fiyatlı Sosyal Medya Yönetimi Hizmetleri

Edvido'da hizmet veren ortalama fiyatlı sosyal medya yönetimi ajanslarını bu tabloda bulabilirsiniz.

Teklif Al
Minimum Maximum
Fikir Tasarım Atölyesi
3500 3500
Vayes Digital
5500 10000

Premium Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları

Edvido'da hizmet veren premium sosyal medya yönetimi ajanslarını bu tabloda bulabilirsiniz.

Teklif Al
Minimum Maximum
Vayes Digital
5500 10000

Sosyal Medya Yöneticiliği Ücretlerini Etkileyen Faktörler

Bir önceki kısımda gördüğünüz fiyatların nasıl belirlendiğini merak ediyor olmalısınız. İşte o fiyatlandırmayı belirleyen etmenler:

 • Gönderi Sıklığı
 • Gönderilerin Kalitesi
 • Gönderi Türü (Post, hikâye, video)
 • İçerik yazımının kime ait olduğu
 • Yönetilecek hesap sayısı

Tüm bunlara ek olarak, daha tecrübeli ve geniş bir ekiple çalışmak isterseniz alacağınız hizmetin fiyatı da artacaktır. Aynı şekilde web sitenizin ölçeği büyüdükçe sosyal medya yönetimine daha fazla bütçe ayırmak zorunda kalabilirsiniz.

Şimdi bu sosyal medya yönetimi fiyatlarını etkileyen faktörlerin her birini adım adım inceleyelim.

Gönderi Sıklığı

Hizmet fiyatını etkileyen en önemli noktalardan birisi şüphesiz gönderi sıklığıdır. Ajanstan istenen düzenli gönderi sayısı arttıkça fiyat da buna paralel olarak artar. Ayrıca her sosyal medya platformunda gönderi sıklığı değişkenlik gösterebilir. Örneğin Twitter’da her tweetin etkin olduğu süre sadece bir gündür. Bu etki süresinin kısa olmasından dolayı Twitter’da paylaşılması gereken gönderi sayısı da artar. Bunun aksine Youtube’da ise bir içeriğin etkisi günler sonra bile katlanarak artabiliyor.

gonderi-sikligi-etkisi

Gönderi Kalitesi

Hizmet fiyatını etkileyen diğer bir faktör de gönderi kalitesidir. Kaliteyi etkileyen bazı noktalar şunlardır: fotoğraf veya video görselinin netliği, gönderinin içerik açısından doluluğu. Görsellerin ve içeriğin kalitesi arttıkça bununla doğru orantılı olarak fiyatlar da hizmet paketlerinin fiyatları da yükselir.

gonderi-sikligi-etkisi

Gönderi Türü

Sosyal medya yönetimi hizmetini veren ajansların paket fiyatlarını belirlemede dikkate aldığı diğer bir nokta da hangi platformlar için içerik oluşturulacağı konusudur. Çünkü platformlara göre içerik için harcanan emek değişir. Örneğin bir Youtube videosu oluşturmak, bir Twitter içeriği hazırlamaktan çok daha zahmetlidir ve bundan dolayı hizmet bedeli fazladır.

gonderi-sikligi-etkisi

İçerik Yazımının Kime Ait Olduğu

İçeriği kimin yazacağı konusu çok önemlidir. Örneğin siz bir sosyal medya yönetimi ajansısınız ve özel bir hastanenin sosyal medya hesaplarını yöneteceksiniz. İçerik yazımının da sizin sorumluluğunuza verildiğini düşünelim. Konunun uzmanı olmadığınız için içeriği oluşturmadan önce birtakım okuma ve araştırma yapmanız gerekir. Ancak gönderi içeriği hastane tarafından size hazır olarak gelirse işiniz çok daha kolay olur. Buna bağlı olarak da daha düşük bir hizmet bedeli talep edersiniz.

gonderi-sikligi-etkisi

Yönetilecek Hesap Sayısı

Günümüzde her marka birden fazla sosyal medya platformu kullanmaktadır. Bir sosyal medya ajansı ile anlaşma sürecinde kaç platformda sosyal medya yönetim hizmeti almak istediklerini konuşmaları gerekmektedir. Yönetilecek hesap sayısı arttıkça fiyat da buna paralel olarak artış gösterir.

gonderi-sikligi-etkisi

Freelancer Sosyal Medya Danışmanlığı Fiyatı

Günümüzde freelance hizmet veren kişiler uygun fiyat avantajı nedeniyle küçük ölçekli firmalar tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlandı. ABD’de yapılan bir ankete göre freelancerların fiyatları sosyal medya ajans fiyatlarının en az 50% altında kalıyor. Bu Freelancerlar ile çalışmak bu uygun fiyattan ötürü daha avantajlı gözükse de tecrübeli bir ekibin yapacağı sosyal medya yönetimi çalışmasının sonuçları firmanız çok daha tatmin edici ve güvenilir olabilir.

Freelancer Sosyal Medya Ajansı
Yetenek Spesifik yetenek gerektiren işlerde çok verimli Birden fazla yetenek gerektiren kapsamlı işlerde çok verimli
Hizmet Kalitesi Sözleşmesiz çalışıldığı için hizmet kalitesi istediğiniz gibi olmayabilir Ajansın sizin için atadığı müşteri temsilcisiyle tüm problemleri aşabilirsiniz
Ücret Genellikle ajans göre daha ucuz Genellikle freelancer’a göre daha pahalı

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medya ajansını seçerken bakacağınız ilk madde ajansın geçmişte hayata geçirdiği projeler ve referanslar olmalıdır.

Öncelikle hedeflerinizi belirleyin

Bir sosyal medya ajansı ile çalışarak hangi noktaya gelmeyi hedefliyorsunuz? Markanızın ne kadar takipçisi olmalı?

Teklif veren firmaların referanslarını ve sosyal medya yönetimini yaptığı sitelere bakın

Öncelikle Edvido’ya kayıt olun ve bir sosyal medya yönetimi isteği oluşturun. Ardından size uygun olarak gösterilen firmaların referanslarını inceleyin.

Aralarından kafanıza yatan 5 ajansla sosyal medya hesaplarınızın güncel durumunu paylaşın ve taslak bir çalışma planı talebinde bulunun.

Sosyal medya ajanslarının birçoğu çalışma öncesinde müşteri adaylarına ön hazırlık planı sunar. Çalışmalarını beğendiğiniz ajansları bir sonraki toplantıya davet edin.

Bir sonraki toplantıda şu soruları sorarak ajansları daha iyi tanıyabilirsiniz.

 • Sosyal medya yönetimi hizmetinin içeriğinden bahseder misiniz?
 • İş ortaklığımız sürecinde nasıl ve hangi sıklıkla iletişim kuracağız?
 • Her ay rapor alacak mıyım?
 • İşletmemizin projesiyle ilgilenecek çalışanlarınızla tanışabilir miyim?
 • Neden sizinle çalışmalıyım?

Toplantı sonrasında ajansları bu üç kritere göre değerlendirin ve tercihinizi yapın:

İletişim: Sosyal medya ajansının çalışmasını yaptığı firma ile güçlü iletişim ağı kurması, yapılan işin başarılı olmasında son derece önemlidir. Çalışma esnasında yanlış giden hususlarla ilgili kolaylıkla tedbir geliştirilebilir.

Tecrübe: Çalışmak istediğiniz Sosyal medya ajansının bu sektörde yeterli tecrübe kazanmış olması çok önemlidir. Bu sektörde tecrübesi olmayan ajanslarla başarıyı yakalama ihtimaliniz düşük olabilir.

Fiyat: Yukarıda açıklandığı gibi sosyal medya hizmetinin fiyatlarını belirleyen etmenler değerlendirilerek optimum hizmeti alacağınız sosyal medya ajansı ile çalışabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Fiyat Teklifi Nasıl Alınır?

Sosyal medya yönetimi, günümüz markalarının en çok destek almak istediği hizmetlerin başında yer alır. Birçok ajans bu hizmeti sağlamaktadır ancak hangi ajansın markanız için daha optimum olduğu konusunda karar vermeniz oldukça zor. Bu noktada Edvido’nun önemi ortaya çıkıyor. Edvido.com üzerinden oluşturacağınız ajans talebi ile firmanız için en uygun ajanslar listeleniyor ve onlardan birisini seçme imkanına sahip oluyorsunuz.

gonderi-sikligi-etkisi

Uygun Fiyatlı Sosyal Medya Danışmanlığı Nasıl Bulunur?

“Sosyal medya yönetimi fiyat teklifi nasıl alınır?” başlığı altında bahsettiğimiz gibi Edvido.com üzerinden oluşturacağınız talep ile birçok sosyal medya ajansından fiyat teklifi alabileceksiniz ve bu sayede firmanızın bütçesi için en uygun fiyatlı olan sosyal medya ajansını seçme şansına sahip olabileceksiniz.

Sosyal Medya Danışmanlığına Hangi Hizmetler Dahildir?

Sosyal medya danışmanlığına dahil olan birçok hizmet vardır, bunları alt alta maddeler halinde sıralamak istiyorum.

 • Sosyal medya yönetimi için stratejisinin oluşturulması
 • Hedef kitlenin doğru tespit edilmesi
 • Hedef kitlenin doğru tespit edilmesi
 • Belirlenen platformlardaki hesapların oluşturulması
 • Hedef kitle endeksli takipçi kazanılması
 • Sosyal medya üzerinden satış arttırıcı faaliyetlerin yapılması
 • Başta belirlenmiş stratejiye uygun reklam planlamasının yapılması
 • Kriz yönetim planının belirlenmesi
 • Raporlama ve hesap etkileşiminin verilerle analizi

Sosyal Medya Yöneticiliği Ücretlerini Etkileyen Faktörler

Sosyal medya ajansları, sosyal medya hesaplarınız için ilgi çekici gönderiler hazırlarlar ve bu gönderileri doğru zamanda paylaşarak etkileşimi arttırıp takipçi sayınızı yükseltmeyi amaçlarlar. Sosyal medya profillerinizin yönetimi için bir profesyonelle çalışırken alacağınız hizmet için ödeyeceğiniz ücreti etkileyen bazı önemli kriterler vardır.

Deneyim

Sosyal medyayı uzun zamandır kullanan ve yöneten, trendleri takip edip ayak uydurmayı becerebilen, kitlesine nasıl hitap edeceğini bilen ve büyüten, deneyimli sosyal medya ajansları ile çalışmak oldukça mantıklıdır. Bu ajanslar yıllardır verdikleri hizmetin kalitesine bağlı olarak daha yüksek ücret talep edebilirler.

Uzmanlık Alanı

Sosyal medya yönetimi geniş bir alandır. Her sosyal medya platformunun farklı bir algoritması ve kullanıcı kitlesi vardır. Sosyal medya uzmanlığı, reklam kampanyaları, analizler ve raporlamalar gibi farklı alanlarda bilgi birikimi gerektirir. Sosyal medya yöneticinizin uzmanlığına göre talep ettiği ücret de değişebilir.

Gönderi Kalitesi

Hizmet fiyatını etkileyen diğer bir faktör de gönderi kalitesidir. Kaliteyi etkileyen bazı noktalar şunlardır: fotoğraf veya video içeriğin netliği, gönderinin zamansal olarak uygunluğu, açıklama ile içeriğin eşleşmesi. Görsellerin ve içeriğin kalitesi arttıkça bununla doğru orantılı olarak fiyatlar da yükselir.

Gönderi Sıklığı

Fiyatı etkileyen en önemli noktalardan birisi şüphesiz gönderi sıklığıdır. Ajanstan talep edilen düzenli paylaşılacak gönderi sayısı arttıkça fiyat da buna paralel olarak artar. Ayrıca her sosyal medya platformundaki gönderi sıklığı değişkenlik gösterebilir. Örneğin Twitter’da her tweetin etkin olduğu süre sadece bir gündür. Bu etki süresinin kısa olmasından dolayı Twitter’da paylaşılması gereken gönderi sayısı da artar. Bunun aksine Youtube’daki bir videonun etkisi ve izlenmesi haftalar sonra bile katlanarak artabiliyor.

Gönderi Türü

Sosyal medya yönetimi hizmetini veren ajansların paket fiyatlarını belirlemede dikkate aldığı diğer bir nokta da hangi platformlar için içerik oluşturulacağı konusudur. Çünkü platformlara göre içerik için harcanan emek değişir. Örneğin bir Youtube videosu oluşturmak, bir Twitter içeriği hazırlamaktan çok daha zahmetlidir ve bundan dolayı hizmet bedeli fazladır.

Rekabet

Pazardaki rekabet durumu zamana bağlı olarak fiyatları dalgalandırabilir.

İçerik Yazımının Kime Ait Olduğu

İçeriği kimin yazacağı konusu önemlidir. Örneğin siz bir sosyal medya yönetimi ajansı çalışanısınız ve özel bir hastanenin sosyal medya hesaplarını yöneteceksiniz. İçerik yazımının da sizin sorumluluğunuza verildiğini düşünelim. Konunun uzmanı olmadığınız için içeriği oluşturmadan önce birtakım okumalar ve araştırmalar yapmanız gerekir. Ancak gönderinin içeriği veya şablonu hastane tarafından size hazır olarak gelirse işiniz çok daha kolay olur. Buna bağlı olarak da daha düşük bir hizmet bedeli talep edebilirsiniz.

Yönetilecek Hesap Sayısı

Günümüzde markalar birden fazla sosyal medya platformu kullanmaktadır. Bir sosyal medya ajansı ile anlaşma sürecinde hangi platformlarda sosyal medya yönetimi hizmeti almak istediklerinin konuşulması gerekmektedir. Yönetilecek hesap sayısı arttıkça fiyat da buna bağlı olarak artış gösterir.

Coğrafi Konum

Yaşadığınız bölge ve yaşam standartlarına bağlı olarak ücretler farklılık gösterebilir. Örneğin genellikle büyük şehirlerdeki sosyal medya ajansları daha yüksek ücret talep ederler.

Freelancer Sosyal Medya Danışmanlığı Fiyatı

Günümüzde freelance hizmet veren kişiler uygun fiyat avantajı nedeniyle küçük ölçekli firmalar tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlandı. ABD’de yapılan bir ankete göre freelancerların fiyatları sosyal medya ajanslarının fiyatlarının en az 50% altında kalıyor. Freelancerlar ile çalışmak bu uygun fiyatlandırmadan ötürü daha avantajlı gözükse de tecrübeli bir ekibin yapacağı sosyal medya yönetimi çalışmasının sonuçları firmanız için çok daha tatmin edici ve güvenli olacaktır.

Freelancer

Sosyal Medya Ajansı

Yetenek

Spesifik yetenek gerektiren işlerde çok verimli

Birden fazla yetenek gerektiren kapsamlı işlerde çok verimli

Hizmet Kalitesi

Sözleşmesiz çalışıldığı için hizmet kalitesi beklediğiniz gibi olmayabilir

Ajansın sizin için atadığı müşteri temsilcisiyle tüm problemleri aşabilirsiniz

Güvenilirlik

Bireysel görüşmeler yapıldığından çalışması riskli olabilir

Kurumsal yapılar olduğundan çalışmak güvenilir ve risksiz

Ücret

Genellikle daha uygun fiyatlı

Genellikle daha yüksek fiyatlı

İletişim ve Erişilebilirlik

Müşteri ile kişisel olarak iletişim kurulabileceğinden proje daha detaylı incelenebilir

Daha fazla kişiyle iletişim kursalar da bu iletişim daha resmi ve yüzeysel kalabilir

Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları Neden Çok Farklı?

Hizmet Kapsamı

Çok sayıda sosyal medya platformu ve bu platformların kendine özgü özellikleri var. Markalar sosyal medya yönetimi için ajanslara başvururken almak istedikleri hizmetlere göre fiyat biçilir. Müşteriler içerik oluşturma ve yayınlama, reklam kampanyası oluşturma, hesap verilerinin analizi gibi farklı alanlarda hizmet bekleyebilir. 

Deneyim ve Yetenek

Çalıştığınız sosyal medya yöneticisinin deneyimi ve sahip olduğu yetenekler ödeyeceğiniz fiyatı da etkiler. Deneyimli ve yetkin bir sosyal medya yöneticisi daha yüksek fiyatlarda hizmet verecektir.

Hizmet Süresi ve Sıklığı

Talep ettiğiniz hizmetin kısa süreli veya uzun süreli oluşu fiyatı etkileyecek bir diğer faktördür. Aynı zamanda sosyal medya yöneticinizden sık sık yeni şeyler talep etmeniz de iş yükünü arttıracağından fiyat da ona göre yükselecektir.

İçerik Türü ve Kalitesi

İçeriğin çeşitliliği yani metin, görsel, video gibi içeriklerden hangilerine sahip olacağınız fiyatı değiştirir. Örneğin etkileyici ve markanızın profiline uygun bir video içeriği hazırlatmak bir gönderiye açıklama metni yazdırmaktan daha uğraştırıcı olacaktır. Bununla birlikte içeriğin çözünürlük ve profesyonellik açısından kalitesi de fiyatı etkileyen diğer bir unsurdur.

Rekabet ve Talep

Sosyal medya yönetimi hizmetlerinde güncel rekabet durumuna göre zaman zaman talep artar veya düşer. Bu pazardaki duruma göre fiyatlarda da değişiklik görmek mümkündür.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Kurumsal sosyal medya yönetimi, bir işletmenin sosyal medya platformlarını etkili bir şekilde yürütme sürecinde uygulamayı planladığı stratejilerin bütünüdür. Bu süreçte işletmeler öncelikle hedef kitlelerini saptayıp onlarla bağ ve etkileşim kurabilmeyi, sonrasında doğru ve planlı içerikler sayesinde marka bilinirliklerini arttırmayı ve nihai olarak dijital varlıklarını güçlendirmeyi hedeflerler. Hedef kitlenin yaş aralığı, cinsiyeti, ilgi alanı gibi faktörleri dikkate alarak paylaşım hazırlanması gerekir. Paylaşımlar ilgi çekici ve etkileşime açık olmalıdır. Olmazsa olmaz önemli noktalardan biri de reklamlardır. Sosyal medya hesaplarında reklam vererek daha fazla sayıda kullanıcının önüne çıkabilirsiniz. Kurumsal sosyal medya yönetiminde hesaplar aktif kullanılmalı, hitap edilen kitleyi harekete geçirecek mesajlar içermeli ve alınan geri bildirimlere dikkat edilmelidir.

Sosyal Medya Yönetimi Ve Danışmanlığı Neden Önemlidir?

Hemen herkesin en az bir sosyal medya aracını kullandığı günümüz dünyasında işletmelerin sosyal medya platformlarında bulunup görünür olması oldukça önemlidir. İşletmeler ürün ve hizmetlerini farklı platformlardaki binlerce kullanıcıya ulaştırabilirler. Üstelik sosyal medya platformları üzerinden kullanıcılarla hızlı ve etkili bir biçimde iletişime geçebilirler ve böylece kolayca geri bildirim alabilirler. Sosyal medyanın önemi böylesine büyük olunca işletmeler de profesyonel bir sosyal medya yönetimine ihtiyaç duyar. Planlı bir sosyal medya yönetimi ve danışmanlığı sayesinde markanızın tanınırlığı ve görünürlüğü artar, hedef kitleniz ile iletişime geçmeniz kolaylaşır, müşteri ilişkileriniz güçlenir. Günün sonunda kitlenizin büyümesiyle satışlarınız artar ve bunun sonucunda marka değeriniz büyür.

Sosyal Medya Yönetimi ile Sosyal Medya Pazarlama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sosyal medya yönetimi, sosyal medya hesaplarınızın kapsamlı bir biçimde yürütülmesini tanımlarken sosyal medya pazarlaması daha çok reklam ve dönüşüm odaklıdır. Bunun tam olarak ne demek olduğunu gelin birlikte inceleyelim.

Sosyal medya yönetimi farklı platformlardaki hesapların oluşum ve yönetim süreçlerini içerir. Kullanıcılara doğru zamanda doğru içerikleri sunarak etkileşim almayı ve yeni kitlelere ulaşarak büyümenin hedeflendiği bir yolculuktur. Hedef kitleye uygun kaliteli içerikler üreterek planlı bir paylaşım stratejisi oluşturmayı içerir. 

Sosyal medya pazarlamasında ana odak reklam kampanyalarının oluşturulması ve yürütülmesi süreçlerindedir. Hedef kitlenin özellikleri analiz edilerek ona uygun reklam kampanyaları oluşturulur. Reklam kampanyası oluşturmadan önce hedefler belirlenir (dönüşümler ve satışlar) ve bu hedefler yakalanmaya çalışılır. Sosyal medya pazarlamasında oluşturulan reklam kampanyalarının etkinliğini ölçmek için çeşitli araçlar kullanılır ve analizler sonucunda stratejilerde değişiklikler yapılabilir.

Sonuç olarak sosyal medya yönetimi ve pazarlamasını birlikte etkili bir biçimde yürütebilen markalar rakiplerinden bir adım öne çıkar.

Sosyal Medya Yönetiminde Neler Yapılır?

Markalar sosyal medya yönetiminde çeşitli sosyal medya platformlarındaki varlıklarını güçlendirmeyi ve büyütmeyi hedefler. Sosyal medya yönetimi bazı faaliyetler içerir:

İçerik Oluşturma ve Planlama

Farklı sosyal medya platformları farklı kitleler ve özellikler içerir. Çalışılan her bir platforma uygun paylaşımlar önceden hazırlanır ve bu paylaşımların daha etkili olabilmesi için paylaşılacağı tarih ve zaman belirlenir. 

Hesapların Yönetimi

Sosyal medya hesaplarında gönderilerin alınan etkileşimleri, istatiksel veriler, takipçi artışı gibi önemli noktalar incelenir. Hesaplar aktif kullanılır ve yeni güncellemeler takip edilir.

Etkileşim ve İletişim

Sosyal medya sayesinde kullanıcılarla hızlı bir şekilde iletişime geçmek mümkün. Takipçilerinizin soru, öneri, istek ve şikayetlerine hızlıca müdahale edebilir ve yanıt verebilirsiniz. Müşterilerinizle doğrudan ve kolay şekilde iletişim kurarak müşteri memnuniyetinizi arttırırsınız.

Reklam Kampanyaları

Sunduğunuz ürün ve hizmetleri daha geniş kitlelere ulaştırmak için reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Trendleri Takip Etme

Günümüz internet dünyasında çok hızlı bir şekilde değişen trendlerin ve yeniliklerin sıkı takipçisi olmalısınız. Paylaşacağınız içeriklerde trendlerden yardım alarak çok daha fazla kullanıcının önüne çıkabilirsiniz.

Analiz ve Raporlama

Sosyal medya yönetiminin analizine ve istatiksel verilerine ulaşarak stratejilerinizi güçlendirebilir veya yeni stratejiler oluşturabilirsiniz.

Çoklu Sosyal Medya Hesabı Nedir?

Çoklu sosyal medya hesabına sahip bir işletme birden fazla sosyal medya mecrasında bulunuyor demektir. Farklı platformlar farklı içerik türlerine, kitlelere ve algoritmalara sahip olduğundan her biriyle özel olarak ilgilenmek gerekir. Farklı platformlarda bulunmak ve bu profilleri etkili bir biçimde kullanmak işletmeler için önemlidir. Bu sayede farklı kitlelerden insanlara ulaşarak yeni müşterileriyle buluşurlar.

Sosyal Medya Yöneticilerinin En Çok Kullandığı Araçlar

Sosyal medya yöneticileri, çalıştıkları hesapları büyütme yolunda işlerini kolaylaştıran bazı araçlardan yararlanırlar. İşte sosyal medya yönetiminde en çok tercih edilen araçlar:

Hootsuite

Farklı sosyal medya hesaplarınızdaki içerikleri tek bir arayüzden görüntülemeye ve yönetmeye olanak sağlar. Hootsuite kullanıcılarına içerik planlaması, takipçi ve etkileşim analizi ve raporlama gibi özellikler sunuyor.

Buffer

İçerik planlama ve yönetimi için kullanılan Buffer ile farklı sosyal medya araçlarındaki profillerinizi tek bir panelden yönetebilirsiniz.

Sprout Social

Sprout Social ile içerik planlayabilir, rakiplerinizin sosyal medya verilerini inceleyebilir, detaylı analiz ve raporlama özellikleri sayesinde stratejinizin etkinliğini ölçebilirsiniz.

Sendible

İçerik planlaması, otomatik paylaşım özelliği, içerik kütüphanesi gibi özellikler sunan Sensible ile sosyal medya mecralarında birden fazla hesabı yönetebilirsiniz.

Canva

Sunduğu sayısız şablon ve tasarım araçlarıyla farklı platformlara uyumlu Canva ile kolayca görsel içerikler oluşturabilirsiniz.

BuzzSumo

İnternet üzerindeki en popüler içerikleri bulmanıza, trendleri takip etmenize, en revaçtaki konu ve içerik türlerini öğrenmenize yardımcı olur.

Sosyal Medya Yönetim Ajansı ile Çalışmanın Avantajları

Bir sosyal medya yönetim ajansı ile çalışmanın pek çok avantajı vardır. Öncelikle sosyal medya alanında uzmanlaşan ekiplerle çalışmış olursunuz. Bu ajanslar paylaşılacak içerikleri, planlamasını, takvimini sizin yerinize hazırlarlar. İşletmenizin özelliklerini göz önünde bulundurarak istek ve beklentilerinize uygun stratejiler üretirler. Sosyal medya yönetim ajansları sürekli olarak trendleri, yenilikleri ve rakiplerinizin hareketlerini incelemek durumundadır. Yine bu ajanslar sosyal medya profillerinizdeki performanslarınızı takip eder ve düzenli raporlar hazırlayabilirler. Dahası, olası kriz anları durumlarında deneyimli ekipleriyle sizlere hızlı ve etkili çözümler sunarlar. Bir sosyal medya yönetim ajansıyla çalışarak kurumsal ve profesyonel bir destek alırsınız. Bu anlamda en kritik nokta size en uygun sosyal medya yönetim ajansını bulmak olacaktır.

Sosyal Medya Yöneticisinin Sahip Olması Gereken Özellikler

Bir sosyal medya yöneticisinin farklı mecralardaki hesapları düzgün bir biçimde yönetebilmesi için sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Bunlar:

Güçlü İletişim Becerileri

Bir sosyal medya yöneticisi iyi yazılı ve sözlü iletişim becerisine sahip olmalıdır. Hedef kitlenin beklentilerine yönelik içerikler hazırlayarak onlara ulaşmaya çalışmalıdır.

Yaratıcılık

Günümüz internet kullanıcılarının ilgisini çekebilmek oldukça zordur. Bu noktada yaratıcı ve özgün içerik oluşturabilme yeteneği oldukça önemlidir.

Meraklılık

Bir sosyal medya yöneticisi farklı sosyal medya platformlarındaki yeniliklere karşı meraklı ve açık olmalı, daima trendlerden haberdar olmalıdır.

Hızlı Adaptasyon Yeteneği

Sosyal medya yöneticisi, sosyal medya platformlarının aldıkları yeni güncellemeleri kolayca kavrayıp öğrenebilmelidir. 

Platform Bilgisi

Farklı mecralar farklı kitleler ve farklı algoritmalar içerir. Her birinin özelliklerini iyice anlamak ve ona göre içerik planlaması yapmak gerekir.

Kriz Yönetimi Becerileri

Bir sosyal medya yöneticisi olası kriz anları ve olumsuz durumlar için soğukkanlı olmalı ve süreci dikkatlice yönetmelidir.

Güçlü Görsel Estetik

Görsel içeriklerin çok sattığı sosyal medyada iyi bir görsel estetiğe sahip olmak oldukça önemlidir.

Esneklik

Uygulanan bazı stratejilerin ve kampanyaların sonuç vermesi için beklemek gerekebilir. Bu noktada sabırlı olmak ve esneklik çok önemlidir.

Sosyal Medya Yönetimi ve Veri Analitiği

Veri Analizi Türü

Açıklama

Demografik Analiz

Hedef kitlenin demografik verilerini değerlendirme

Cinsiyete Dayalı Analiz

Hedef kitlenin cinsiyete dayalı dağılımlarını inceleme

Yaşa Dayalı Analiz

Takipçilerin yaş aralıklarının saptanması ve analizi

Etkileşim Analizi

Paylaşımların ve etkileşimlerin analizi ve raporlaması

Rekabet Analizi

Rakiplerin sosyal medya profillerindeki performanslarının incelenmesi

Takipçi Davranışı Analizi

Takipçilerin hangi tür içerikleri daha çok sevdiği, hangilerine daha az ilgisinin olduğu ve nasıl bir etkileşimde bulunduklarının incelenmesi

Performans Analizi

Sosyal medya hesabının önceki periyotlara göre değişiminin incelenmesi, içeriklerin aldığı etkileşimler, takipçi sayısının ve hesabın trafiğinin incelenmesi

Sosyal Medya Yönetimi ve Trendler

Sosyal Medya Trendleri

Açıklama

Kısa Video İçerikleri

TikTok ve Reels gibi platformlarda içerik oluşturma

AR (Artırılmış Gerçeklik)

AR özelliklerini kullanarak etkileşimi artırma 

X’te Yanıt ve Alıntıya Açık İçerik Üretme

Eski adı Twitter olan X platformunda kullanıcıların alıntılayarak veya yanıtlayarak basitçe etkileşim verebilecekleri yazılı içerik oluşturma (Örneğin bu bir soru veya anket olabilir.)

Kullanıcı Tarafından Üretilmiş İçerik Odaklılık

Markalar sosyal medya kullanıcılarının paylaştığı içerikleri paylaşma eğiliminde olabiliyor. Bu da, kullanıcıların daha katılımcı hissetmesini sağlıyor.

Çevresel ve Sosyal Sorumluluk

Markalar çevresel sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk konularına değinerek etkileşimlerini arttırmayı hedefler.

İnsan Odaklı İletişim

Markalar kullanıcılarla daha samimi ve gündelik bir dil kullanarak daha pozitif bir imaj çizebilir.

Sosyal Medya Platformlarında Zamanlama Stratejileri

Sosyal Medya Platformu

Açıklama

Facebook

Salı ve Perşembe (12:00-13:00 ve 16:00-18:00)

Instagram

Pazartesi ve Çarşamba (11:00-14:00 ve 20:00-22:00)

X (Twitter)

Salı, Çarşamba ve Perşembe (17:00-22:00)

LinkedIn

Pazartesi (07:00-09:00, 17:00-18:00)

TikTok

Cumartesi ve Pazar (19:00-22:00)

Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sosyal medya danışmanlığı nedir?

Kişisel veya firmanıza ait olan bir sosyal medya hesabının bir sosyal medya uzmanı tarafından profesyonel bir şekilde yönetilmesidir.

Sosyal medya ajansına neden ihtiyaç duyarız?

Sosyal medyanın bu denli yüksek oranda kullanıldığı bir çağda, sosyal medya hesabını iyi yönetemeyen markaların bu alanda rekabet etmesi imkansızdır. Bu noktada sosyal medya ajanslarının önemi ortaya çıkıyor. Kısaca size sağladığı yararlardan bahsedecek olursak şunlar öncelikli olarak akla geliyor: trendleri takip etmeyi, hedef kitle iletişimin kesintisiz olmasını, kampanyanızı daha fazla kişiye ulaştırmayı, kullanıcılarınızla olan etkileşiminizin sayısal verilerle analiz edilmesini sağlar.

Sosyal medya yönetimi fiyatları hangi aralıkta?

Sosyal medya yönetimi fiyatları, ajanstan ajansa ve özellikle de içerdiği hizmete göre çok fazla değişkenlik gösteren bir konu. Başlıca fiyatlara göz atacak olursak, A-B arasında değişkenlik göstermektedir.

Sosyal medya yönetimi fiyatları neden bu kadar pahalı?

Doğru sosyal medya yönetimi çalışması; çeşitli araç kullanımı, bilgi, tecrübe ve yetenek istiyor. Bunun yanı sıra sosyal medya danışmanlığından beklenen hizmetlerin neler olduğunu da değişkenlik gösteriyor. Hal böyle olunca fiyatlar da artıyor.

Sektörünüzde tecrübeli hedeflerinize uygun ajanslardan teklif alın.

En Doğru Ajanslardan Ücretsiz Teklif Al
icon
4.57/5
star iconstar iconstar iconstar iconstar icon
15000+ Müşteri Yorumu