Yapay Zeka Seslendirme Araçları

5 Dakika Okuma Süresi

En iyi yapay zeka seslendirme aracı hangisi? Bu yapay zeka araçlarının bütün özelliklerine detaylıca ulaşmak için blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yapay Zeka Seslendirme Araçları

Yapay zekanın kullanım alanları her geçen gün genişlemeye ve hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor. Üstelik bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz bu ileri teknoloji örneklerinin artık her an elimizin altında olmasına alıştık gibi duruyor. Bunlara en son örnek yapay zeka seslendirme araçları. Bu fütüristik teknoloji örneklerinin kullanım alanları bambaşka kolaylıklar sunuyor. Sözü daha fazla uzatmadan yapay zeka seslendirme araçlarının dünyasında, bir keşif yolculuğuna çıkalım.

Yapay Zeka Seslendirme Araçları Nelerdir?

Yapay zeka seslendirme araçları artık modern teknolojinin vazgeçilmez parçalarından biri haline geldi. Önceden bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz bu uygulamalar artık yanı başımızda. Üstelik kullanım alanları şaşırtıcı derecede geniş. Yapay zeka seslendirme araçları; metinden, sesli kitap uygulamalarına, yazılımdan, sanal asistanlara ve otomatik müşteri hizmetleri yanıtlarına kadar pek çok alanda karşımıza çıkıyor. Bu araçlar oluşturdukları gerçekçi seslerle çok çeşitli uygulamalar için kullanılıyor.

yapay-zeka-seslendirme-araclari-1

Yapay Zeka Seslendirme Araçlarının Çalışması

Yapay zekada seslendirme araçlarıyla birlikte ses kullanımı bir dönüşüm geçirdi. Bugün gelinen noktada ses ortamı, sesin iletilmesinden, yeniden yaratılmasına, değiştirilmesine ve hatta klonlanmasına kadar kökten bir değişime uğradı.

Öte yandan yapay zekanın sesler için uygulanması aynı zamanda çeşitlendirilmiş, ölçeklenebilir ve son derece işlevsel ses uygulamalarına olan ihtiyacın bir yansıması olduğunu ortaya çıkardı. Dijital platformların yaygınlaşması ve içerik üretme yöntemlerinin artmasıyla birlikte yeni ihtiyaçlar doğdu. Bunlardan biri de tek bir tuşla yönetilebilecek bir sese ya da seslere sahip olmanın aynı zamanda bir zorunluluk haline gelindiğini işaret ediyor.

Peki yapay zeka seslendirme araçlarının çalışma yöntemi nasıldır? Yapay zeka sesleri sentetik seslerdir. Sentetik sesler, yapay zekanın metni konuşmaya dönüştürmek için kullanıldığı, derin öğrenmeye dayalı bir süreç aracılığıyla insan seslerini taklit ederler. Çoğu yapay zeka sesi duygusuz ve biraz robotik görünse de yine de kullanılmaya değerdir.

yapay-zeka-seslendirme-araclari-2

Yapay Zeka Seslendirme Araçlarının Kullanımına Bir Bakış

 • Metinden Konuşmaya

Yapay zekanın sesteki orijinal uygulaması olan metinden konuşmaya bir yazılımdır. Bu uygulama yazılı metni duyulabilir, insan benzeri konuşmaya dönüştürmekten ibaretti.

 • Sentetik Sesler ve Derin Öğrenme

Derin öğrenme gerçekleştikçe, sentetik seslerin kalitesi iyileşti. Günümüzün derin öğrenme algoritmaları sentetik sesleri daha insansı, duyarlı ve gerçekçi kıldı.

 • Diller ve Lehçeler

Yapay zeka destekli ses teknolojisinin bir diğer avantajı, farklı dillere ve lehçelere uyarlanabilir olmasıdır.İlk metinden konuşmaya modelleri öncelikle İngilizceyken, günümüzün yapay zekası birçok dilde, bölgesel aksanlarla konuşma üretebiliyor.

 • Gerçek Zamanlı Uygulamalar

Yapay zekanın ses teknolojisinde başardıkları, post prodüksiyon ya da önceden kaydedilmiş içerikle sınırlı değil. Artık gerçek zamanlı sesli çeviri ve değişiklik mümkün hale geldi. Hizmet ve eğlence sektörünü için büyük kolaylık yaratacak bu durum, çıktıların çok daha hızlı ve verimli üretilmesini sağlayacak.

 • Etkileşim ve Yanıt Verme

Modern yapay zeka ses araçları yalnızca konuşmak için değil aynı zamanda dinlemek ve yanıt vermek için de tasarlanmıştır. Amazon'un Alexa'sı veya Apple'ın Siri'si gibi sanal asistanlar, etkileşimli yapay zeka ses teknolojisinin ne kadar ilerlediğinin birer kanıtı niteliğindedir.

yapay-zeka-seslendirme-araclari-3

Yapay Zeka Seslendirme Araçlarının Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Yapay zeka seslendirme araçları kullanıldığı her sektör için bir dizi kolaylık sağlıyor ve kullanımı giderek daha yaygın hale geliyor. Yapay zeka ses araçlarının sağladığı yararlardan bazıları aşağıda yer alıyor:

 • Maliyet ve Zaman Açısından Verim

Seslendirme sanatçıları yerine yapay zeka ses araçlarını kullanmak çok daha az maliyetlidir. Ayrıca daha hızlı sonuç elde edilebilmektedir.

 • Çok Yönlülük

Yapay zeka seslendirme araçları farklı dillerdeki seslere erişme ve içeriği küresel bir izleyici kitlesine göre uyarlama imkanı sunar.

 • Tutarlılık

Yapay zeka ses araçlarının oluşturduğu sesler, e-öğrenme modülleri veya açıklayıcı videolar için tutarlı ses çıkışı sunar.

 • Klonlama

Yapay zeka teknolojisi ses klonlamayı kullanarak, kişiler orada olmasa da seslerini kullanabilir. Bunun bir örneği Respeecher şirketi tarafında gerçekleştirildi. Respeecher'in geliştirdiği yapay zeka modeli Star Wars'un ikonik karakteri Darth Vader'ı seslendiren James Earl Jones'un sesini klonladı. Artık Darth Vader bir yapay zeka ses aracı ile seslendirilecek.

yapay-zeka-seslendirme-araclari-4

Yapay Zeka Seslendirme Araçlarının Nitelikleri

İyi bir yapay zeka ses aracından beklenen, ses verilerini doğru ve verimli bir şekilde işleyebilmesidir. Bunun yanı sıra kullanıcılara çeşitli özellikler de sunabilmelidir. Yapay zeka ses araçlarının niteliklerine bir bakalım:

 • 1. Sınıf Ses Kalitesi

Bir yapay zeka ses oluşturucusunda aranması gereken ilk şey birinci sınıf ses kalitesine sahip olmasıdır. Bu da doğal ve gerçeğe yakın bir ses tonu anlamına gelmektedir.

 • Çoklu Dil Desteği

Gelişen teknolojiyle birlikte dünyanın öbür ucundaki insanlara ulaşmak çok kolay hale geldi. Bu nedenle birden çok dili ve aksanı destekleyen bir yapay zeka ses aracına yönelmek de çok önemli.

 • Özelleştirme Seçenekleri

İçeriğe farklı bir his kazandırmak için ses perdesini, hızını ve tonunu kolaylıkla özelleştirebileceğiniz bir ses aracına yönelmek, işleri kolaylaştıracaktır.

 • Fiyatlandırma

Yapay zeka ses araçlarının ücretsiz olarak kullanıma açık olanları da bulunuyor. Ancak ücretsiz yapay zeka ses araçları, teknolojiyi herhangi bir maliyet olmadan denemeye olanak tanırken, premium bir modelin sunacağı özelliklerin yanına bile yanaşamayabilir. Bunu bilerek bir yapay zeka ses aracına yönelmek gerekir.

yapay-zeka-seslendirme-araclari-5

En İyi Yapay Zeka Seslendirme Aracı Hangisidir?

Bir yapay zeka ses aracı arayışında olanların aklına ilk gelen soru ''hangisi en iyi?'' olacaktır. Bu son derece yerinde bir soru. Çünkü ortam gerçekten iyi özelliklere sahip yapay zeka ses araçlarıyla dolu. İşte içlerinden en iyi olanlar için birkaç örnek:

 • Google Text to Speech

Geniş dil desteğiyle öne çıkan Google Text to Speech'in ilk özelliği üstün ses kalitesi. Özellikle hedef kitlesi farklı ülke ve bölgeler olan kullanıcılar için, birden fazla dili desteklemesi ile tam bir biçilmiş kaftan. Google Text to Speech, kullanıcıların ses perdesi ve hız gibi konuşmanın farklı yönlerini özelleştirmesine olanak tanıyor. Böylece daha kişiselleştirilmiş bir içerik oluşturmayı sağlayan ekstra kontrol düzeyi sunuyor.

google-cloud-text-to-speech
 • Amazon Polly

Teknoloji lideri Amazon'un piyasaya sunduğu Amazon Polly, metni gerçekçi konuşmaya dönüştürmek için gelişmiş derin öğrenme tekniklerini kullanıyor. Özellikle konuşma özellikli ürünler ve uygulamalar oluşturmaya meraklı geliştiriciler için son derece faydalıdır. Temel özelliği ise konuşma sentezi yeteneklerinin e-kitaplar ve makaleler gibi çeşitli medya biçimlerine kusursuz bir şekilde entegre edilmesine olanak tanıyan API'sidir.

amazon-polly
 • IBM Watson Text to Speech

IBM Watson gerçekçi ses oluşturma özelliğiyle öne çıkıyor. Son derece özelleştirilebilir sesleri ve duygusal çeşitliliği onu çekici kılsa da, ne yazık ki yeni başlayan kullanıcıları caydırabilecek denli zorlu bir öğrenme eğrisi bulunmakta.

ibm-watson-text-to-speech
 • Microsoft Azure

Microsoft Azure gerçek zamanlı konuşma çevirisi ve metinden konuşmaya yetenekleriyle tercih edilebilir bir ses aracı. Ses kalitesi ve kişiselleştirme özelliği de onu cazip hale getiriyor.

microsoft-azure
 • Lovo AI

Kullanıcı dostu ara yüzüyle Lovo AI, özellikle eğlence, bankacılık, eğitim ve oyun sektörlerinin gözdesi durumunda. Aynı zamanda insan sesine ve konuşmasına çok yakın seslendirmeler üretmesiyle de tanınıyor.

lovo-ai
 • Murf AI

Murf AI,yüksek kaliteli ses içeriğine ihtiyaç duyan herkes için paha biçilmez bir araçtır. Bu üst düzey yapay zeka ses aracı en doğal metinden konuşmaya stilini sağlamak için gelişmiş derin öğrenme tekniklerini kullanıyor. Murf AI, 15 dilde 110'dan fazla ses üretme potansiyeline sahip.

murf-ai
 • Synthesys

Özellikle ticari uygulamalar için öne çıkan bir yapay zeka ses aracı. Synthesys, birkaç tıklamayla profesyonel düzeyde yapay zeka seslendirmeleri ve videoları üretme yeteneğiyle, güçlü bir yapay zeka ses aracı olarak tanınıyor. Bir diğer özelliği ise yeni başlayan kullanıcılar için bile kolaylık sağlayan kullanıcı dostu bir ara yüz olması.

synthesys-ai
 • Speechify

Speechify herhangi bir yazılı metni kolaylıkla doğal bir konuşmaya dönüştürebiliyor. Sağladığı esneklik ve özgürlük ile bilgiyi görsel yerine işitsel olarak tüketmeyi tercih eden kullanıcıların yoğun ilgi gösterdiği bir araçtır. Speechify, 15'den fazla dilde 30'dan fazla sesi kullanıma sunar.

speechify-ai
 • WellSaid Labs

WellSaid Labs sunduğu web tabanlı çözümüyle, çok kısa sürede gerçekçi ses içeriği oluşturabiliyor. Yüksek kalitedeki gerçekçi yapay zeka seslerini kullanarak benzersiz konuşma stilleri, cinsiyet ve aksanlarıyla dikkat çekiyor.

wellsaid-labs-ai
 • Play.ht

Play.ht, insan sesine benzeyen sesler üretmek için IBM, Microsoft, Amazon ve Google gibi sektör liderlerinin en son teknolojilerinden yararlanıyor. Kolay kullanımıyla dikkat çeken Play.ht, çıkan sesi daha da iyileştirmek için gelişmiş özelliklere sahip. Kullanıcılar, ortaya nasıl bir ses çıktığını kontrol edebilen SSML etiketlerine (Konuşma Sentezi İşaretleme Dili), farklı konuşma stillerine ve özel telaffuzlara erişebiliyor.

play-ht-ai

Sektörünüzde tecrübeli hedeflerinize uygun ajanslardan teklif alın.

En Doğru Ajanslardan Ücretsiz Teklif Al
icon
4.57/5
star iconstar iconstar iconstar iconstar icon
15000+ Müşteri Yorumu
Projeleriniz için size özel seçilmiş güvenilir ajanslardan teklif alın ve en iyisiyle çalışmaya başlayın
En Doğru Ajanslardan Ücretsiz Teklif Al