Türkiye'deki En İyi PR Ajanslarından Teklif Alın

PR Ajanslarından Teklif Al
* Tamamen Ücretsiz!
eczacıbaşı logo ref icon ref icon ref icon ref icon
Her büyüklükten 15000+ firma Edvido'ya güveniyor.
Edvido ajans seçim sürecimizde bizlere inanılmaz hızda ve kalitede hizmet sundu. Bu konuda güvenle tercih edebileceğiniz tek adres.
elif çetinkaya foto
Elif Çetinkaya
Bölge Yöneticisi,
Danone
Edvido'yu sıklıkla kullanıyorum. Haftalarca sürebilecek süreçleri birkaç günde indiriyor. Çalıştığımız seo ajansından da inanılmaz memnunum. Harika bir ekip.
seda yimen foto
Seda Yimenicioğlu
Ürün Yöneticisi,
Orzax İlaç

Türkiye'deki en büyük PR ajansları

Reklam, pazarlama ve yazılım ile ilgili her konuda hizmet alabilirsiniz

Avantgarde İletişim Danışmanlığıbanner
Avantgarde İletişim Danışmanlığılogo
Avantgarde İletişim Danışmanlığı
Medya Reklam & Pazarlama
PR
2004 yılından bu yana 100'ün üzerinde ulusal ve uluslararası birçok şirkete iletişim danışmanlığı konusunda hizmet vermiş ödüllü bir ajansız
Takım
10 Kişi
Tecrübe
15 Yıl
Teklif Al
omg! iletişimbanner
omg! iletişimlogo
omg! iletişim
PR
Tam Hizmet Dijital Pazarlama
omg! iletişim olarak biz, harika şeyler yaratmayı seven multidisipliner bir iletişim ajansıyız. "Oh my God!" demek ister misiniz?
Takım
16 Kişi
Tecrübe
11 Yıl
Teklif Al
Aristo İletişimbanner
Aristo İletişimlogo
Aristo İletişim
PR
Grafik Tasarım
Aristo İletişim olarak Türkiye ve dünyanın önde gelen markalarına PR & Medya İletişimi'nin yanı sıra dijital ve kreatif hizmet veriyoruz.
Takım
38 Kişi
Tecrübe
11 Yıl
Teklif Al
FM İletişim Danışmanlığıbanner
FM İletişim Danışmanlığılogo
FM İletişim Danışmanlığı
PR
Marka Danışmanlığı
Mesleğimizdeki uzmanlığımız, işimizin hem çırağı, hem kalfası, hem de ustası olmamızdan gelir.
Takım
7 Kişi
Tecrübe
9 Yıl
Teklif Al
B2Pressbanner
B2Presslogo
B2Press
PR
Dijital PR
B2Press; 100 ülkede, 23 farklı dilde basın bülteni, özel haber ve röportaj gibi tüm PR ihtiyaçlarınıza proje bazlı çözümler sunuyor.
Takım
24 Kişi
Tecrübe
6 Yıl
Teklif Al
Contactplusbanner
Contactpluslogo
Contactplus
PR
Dijital PR
Contactplus; medya iletişimi, marka itibar yönetimi ve dijital strateji danışmanlığı gibi yeni nesil iletişim çözümleri sunuyor.
Takım
28 Kişi
Tecrübe
15 Yıl
Teklif Al
Build Up İletişim Danışmanlığıbanner
Build Up İletişim Danışmanlığılogo
Build Up İletişim Danışmanlığı
PR
Sosyal Medya Reklam & Pazarlama
Detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
Takım
5 Kişi
Tecrübe
15 Yıl
Teklif Al
Scc İletişimbanner
Scc İletişimlogo
Scc İletişim
PR
Medya Planlama
PR sektöründe iş ortaklarına özel dinamik ve yaratıcı çözümler sunan SCC İletişim, iş dünyasıyla iletişim dünyası arasında köprü kuruyor.
Takım
12 Kişi
Tecrübe
15 Yıl
Teklif Al
Edvido ajans seçim sürecimizde bizlere inanılmaz hızda ve kalitede hizmet sundu. Bu konuda güvenle tercih edebileceğiniz tek adres.
elif çetinkaya foto
Elif Çetinkaya
Bölge Yöneticisi,
Danone
Edvido'yu sıklıkla kullanıyorum. Haftalarca sürebilecek süreçleri birkaç günde indiriyor. Çalıştığımız seo ajansından da inanılmaz memnunum. Harika bir ekip.
seda yimen foto
Seda Yimenicioğlu
Ürün Yöneticisi,
Orzax İlaç
PR Ajanslarından Teklif Al

Projeleri keşfet

İlham kaynağınız olacak projeleri inceleyin

Sirius Digital Yazılım ve Bilişim Hizmetleri
SAYSAGA INSPIRATIONAL YAYINCILIK MÜZİK SANAT PRODÜKSİYON REKLAMCILIK SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ.
PR
B2Press
B2Press
PR
Build Up İletişim Danışmanlığı
Bodrum Engelliler Vakfı
PR

PR Ajansları

PR, işletmelerin marka bilinirliğini artırabilmek için dijital iletişim yöntemlerini kullanarak farklı ajanslarla yapılan halkla ilişkiler çalışmalarının bütünü olarak tanımlanır. PR ajansları, dijital reklamcılık sektöründe, halkla ilişkiler ajansları olarak da biliniyor.

Çalıştıkları markalarla ilgili markayı olumlu ya da olumsuz etkileyebilecek insan davranış, tutum ve düşünceleri analiz ederek yorumlamalar yaparlar. PR ajansları, hizmet verdikleri kurumların eylem, iletişim, sosyal sorumluluk ve tüm karar verme politikalarını göz önünde bulundurarak planlamalar yapar. Verilen hizmetlerle müşterileri sürekli satın almaya teşvik edecek çalışmalar yapar.

Markanın her zaman daha başarılı ve önemli olduğunun görünmesini sağlar. Dijital platformlarda sürekli karşılarına reklam bildirimleri çıkan insanlar bu reklamların kendileri için tuzak olduğunu düşünmeye başlar. PR ajansları, halkla ilişkiler alanında yaptıkları çalışmalarla, insanların marka ile ilgili her zaman olumlu düşünceye sahip olmalarını sağlar.

PR Ajansları Ne İş Yapar?

Halkla ilişkiler ajansı olarak bilinen PR ajansları, markaları iletişim süreçlerini yönetirler. Marka ile ilgili yapılacak reklamlarda, sunulmak istenilen mesajların nasıl oluşturulacağını ve sunulacağını belirlerler. Müşteri ile marka iletişimin kurulması için doğru iletişim seçeneklerinin kullanılması hassas bir iştir ve önemlidir.

Reklam gösterimlerinde, markaların mesajlarını hangi kanallarla kime ve niye söylediği aşamalarını PR ajansları belirler ve düzenler. PR ajansları, hizmet verdikleri tüm firmalara, tüm hizmetlerini çok geniş yelpaze ile sunar. Ürün tanıtımı, kriz yönetimi, medya ilişkileri gibi tüm süreçlerin doğru araçlarla yönetilmesini sağlar. PR ajanslarının sunduğu hizmetler, marka imajının güçlenmesinde önemli bir role sahiptir.

Firmaları, sektörlerinde doğru yere oturtmaya ve şirket yapısını en iyi şekilde anlamaya çalışır. Tüm iletişim kanallarını kullanarak marka ile müşteri arasında sınırsız iletişimlerin kurulmasını sağlar.

PR ajansları, firmaların haberleri ile ilgili yönetim ve dağıtım işlemlerini yaparken iletişim seçeneklerinin geliştirilmesinde de önemli rol oynar. Çalıştıkları firma ile tüm bilgilerin basında olumlu olarak yer almasını ve insanlarda olumlu düşüncelere sahip olacak çalışmaları yaparlar.

PR Ajansları Nasıl Çalışır?

PR ajansları, firmaların halkla ilişkiler bölümü ile ilgilenir ve hizmetlerini geniş yelpazede sunar. Tüm hizmetlerini, alanında uzman profesyonel çalışanları ile güncel teknoloji sistemlerini kullanarak sunar. İşletmeleri her yönüyle tanır ve insanların marka hakkındaki olumlu ya da olumsuz düşüncelerini analiz eder.

Yapılan analizler sonucu elde edilen bilgileri raporlar ve halkla ilişkilerin geliştirilebilmesi için neler yapılması gerektiğine karar verir. Tüm iletişim seçeneklerinin kullanılabilmesi sağlayarak hedef kitleye nasıl yaklaşılacağını ve bu kitle ile iletişime geçilmesini sağlar. PR ajansları, itibar yönetimi, kriz yönetimi, medya ilişkileri, algı yönetimi gibi birçok alanda etkili iletişim süreçlerini ele alır.

Oluşturulan strateji ile firmanın daha bilinçli hareket etmesini sağlar ve imajlarının olumlu bir şekilde oluşmasını sağlar. Çalışmalarında, özel haberlerin yapılması, basın bülteninin dağıtılması, tv PRogramlarına konuk olma gibi çalışmaları yaparak hedef kitlenin dikkatini çekmeye çalışır. Tüm çalışmalar, müşterilerin satın alma isteklerinin geliştirilmesini sağlamaktır. Güçlü iletişimler sayesinde tüm platformlarda daha fazla görünür olmayı sağlar.

PR Danışmanlığı Nedir?

Firmaların, ticari ilişkilerinin geliştirilmesi ve müşteri ilişkilerinin en iyi düzeye çıkartılabilmesi için PR danışmanlığı hizmetlerinden faydalanması gerekiyor. PR danışmanlığı, firmaların, halkla ilişkiler, pazarlama, reklam gibi tüm işlem süreçlerinin birbiri ile bağlantılı olarak ve müşteri odaklı çalışmalar yapılmasını sağlar.

PR danışmanları, hizmet verdikleri markayı yakından tanır ve tüm planlamalarını müşteri ilişkilerini geliştirme yönünde yapar. Teknolojik gelişmeleri takip eder ve altyapı sistemlerinin yenilenerek, birbiri ile entegre edilmesini sağlar. Markaların, sektörlerinde daha güçlü olabilmesi için ihtiyaç duydukları işbirliklerinin yapılmasını ve takibini gerçekleştirir. PR danışmanlık, daha çok insan ilişkileri, medya ve pazarlama üzerine çalışmalar yapar.

İstenilen hedefe ulaşabilmek için şirket portföyüne göre danışmanlık hizmetleri seçimi yapılması gerekiyor. PR danışmanlığı, sahip olduğu deneyim ve tecrübe ile her zaman sistemli çalışmaların yapılmasını sağlar. Markalaşma sürecinde halkla ilişkiler çok önemlidir ve insanlar üzerinde olumlu etkilerin bırakılması gerekir. Tüm iletişim seçenekleri ve teknolojik gelişmeler yakından takip edilerek firmanın müşteri potansiyeli mümkün olan en üst seviyeye çıkartılır.

PR Çalışması Nasıl Yapılır?

PR ajansı, çalışmalarında birçok yöntem bir arada değerlendirilir ve bir bütün olarak ele alınır. Hizmet verilen şirketin konumu ve şekline göre yapılacak stratejiler, hedef kitle ve planlamalar değişiklik gösteriyor. PR çalışmaları için belirli bir sınır çizmek ve tanımlama yapmak yeterli olmayabiliyor. PR çalışmaları için bir amaç belirlenir. Bu amaçlar şunlardır.

 

 • Marka bilinirliği oluşturma,
 • Müşterileri bilinçlendirme,
 • Yatırımcı üzerinde farkındalık oluşturma,
 • Markayı büyütme,
 • Marka ile ilgili bilgilendirmeyi doğru iletişim yöntemleri ile yapma,
 • Hedef kitle odaklı çalışmalar yapmak,

 

PR çalışmalarını için amaçlar belirlendikten sonra ulaşılmak istenilen hedef kitle belirlenir. İnsanların, marka ile ilgili duygu, düşünce ve yargıları tespit edilerek daha iyi iletişimin nasıl kurulabileceği belirlenir. Tüm iletişim kanalları kullanılarak, marka ile ilgili tüm yargıların olumlu olması sağlanır.

Çalışmalarda herhangi bir sınır çizilemediği için marka yönetimi, sosyal medya yönetimi, reklam tanıtımları, kriz yönetimleri, iletişimin güçlendirilmesi çalışmaları birbirine bağlı olarak yürütülür. Firmaya ait basın bültenlerinin hedef kitleye uygun dille hazırlanması, yayınlanması ve dağıtılması sağlanır. PR ajansı çalışmaları tamamen hedef kitle odaklı ve müşterileri satın almaya teşvik etmeye yöneliktir.

En İyi PR Ajansı Nasıl Seçilir?

Marka değerini artırabilmek için PR ajansı seçimi çok önemlidir ve hassas davranılması gereken bir konudur. Doğru kararlar verildiğinde, PR ajansı ile uzun süreli çalışmalar yapılabilecektir. Yapılacak ilk iş, firma yapısına ve marka değerine uygun niteliklere sahip ajansları belirlemektir.

İlk olarak, PR ajansının firmanızla ilgili neler yapmasını istediğinizi belirlemektir. Halkla ilişkilerde yaşanan sorunları çözebilecek tecrübeye sahip PR ajansını seçerek hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Hedef ve istekleri belirledikten sonra tespit edilen PR ajansları listesi oluşturulur.

Ajansın, sektöre ve sorunlara olan ilgisi belirlenir ve sizin sorunlarınıza çözüm bulup bulamayacağı belirlenmeye çalışılır. Stratejik düşünme, ajans deneyimleri, yaratıcılık, sosyal medya yönetimi, medya ilişkileri, personel kadrosu gibi kriterler, PR ajansı seçiminde göz önünde bulundurulması gereken kriterlerdir.

PR Ajansı Seçerken Kriterler Nasıl Olmalıdır?

PR ajansı seçimlerinde listelenen ajanslar değerlendirilirken şu kriterlere bakılır.

 

 • Stratejik düşünce,
 • Yaratıcılık,
 • Ajans deneyimi,
 • Medya ilişkileri,
 • Yazma becerileri,
 • Sosyal medya,
 • Ölçüm,
 • Bloglar,
 • Personel,
 • İletişim,
 • Sorumlulukları,

 

Ajans seçimi yaparken yapılan görüşmelerde, şirketinizle ilgili halkla ilişkiler konusunda gördüğü sorunların neler olduğunu bilmek önemlidir. Bu hangi stratejileri önerdiğini ve nasıl bir çalışma yapacağını gösterir. Bu kriter ile sorunlarınıza çözüm bulabilecek bir PR ajansı olduğunu düşünebilirsiniz.

Daha ileriye gidebilmek ve farkındalık oluşturabilmek için yaratıcı çözümlere ihtiyacınız olabilir. Bunun için PR ajansının her zaman yaratıcı çözümler ortaya sunması gerekiyor. PR ajansının, sektör deneyimi, firmanıza ve sorunlara yaklaşımı açısından çok önemlidir.

Sorun çözme becerileri ile başarısını kanıtlamış olan PR ajansları, sektörde her zaman en çok tercih edilen ajanslardır. Halkla ilişkilerin düzeltilebilmesi ve geliştirilebilmesi için medya ilişkilerinin çok iyi olması gerekiyor. Bu ve buna benzer tüm kriterler birlikte değerlendirilerek en iyi PR ajansı seçimi yapılabilir.

 

PR Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

PR Ne Demektir?

PR'ın uluslararası tanımına baktığımızda PR, bir işletmenin veya kurumun bağlantı kurduğu veya kurabileceği kimselerin anlayış, sempati ve desteğini elde etmek ve bunu devam ettirmek için yaptığı sürekli ve örgütlenmiş bir yönetim görevidir. Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği'ne göre PR(piar) nedir? in cevabı bu şekildedir.

Dijital PR Nedir ?

Markanızın dijitaldeki bilinirliği, izlenimi, itibarı ve imajı için dijital iletişim yöntemleri kullanılarak genellikle Dijital Ajansları işbirliğiyle yapılan halkla ilişkiler çalışmaları bütünüdür.

Dijital PR Neden Önemlidir ?

Dijital PR, PR şirketleri yardımıyla PRoje bazlı olarak yapılan dijital pazarlamanın aksine markanızın itibarının tam zamanlı olarak yönetilmesidir. Yapılacak tüm sosyal medya ve PR çalışmaları ve reklamları dijital PR kapsamına girmekte ve tek bir amaca hizmet etmektedir. Markanızın lansmanını yaptığı yeni bir ürünü için bir satış hedefi konmuşsa dijital PR bu noktada hayati bir öneme sahiptir. İyi bir PR Ajansıyla yapacağınız çalışmalar ürününüzün satışlarını önemli oranda artırabilir. Dijital medya kullanıcılarının sayısının oldukça arttığı günümüzde bir PR ajansı yardımıyla markanız hakkındaki kalıplaşmış önyargıları yıkabilir, markanızın gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk, bağış vb. PRojeleri dijital PR yöntemiyle hedef kitlenize tüm medyada duyurabilir, markanızın imajını değiştirebilirsiniz. PR ajansları, Dijital PR yöntemiyle markanızın yaşadığı krizlerin etkisini minimuma indirebilir ve markanızın yaşadığı olumlu durumların etkisini artırabilir.

PR Ajansları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

PR Halkla İlişkiler Ajansı Nedir?

PR Reklam ajansı görev tanımları ajans türlerine göre değişir. Konuya PR ajanslarının ne yapmadıklarıyla başlamakta fayda var. Reklam satın almazlar. Muhabirler için hikaye yazmazlar. Reklam panoları hazırlamazlar. İnsanların muhtemelen ihtiyaç duymadıkları ürünleri satın almalarını sağlamak için reklam üretmezler.

Public relation (PR) ajansı şirketleri editoryal faaliyetlerle tanıtır. 'Ücretli medya' veya reklamlara kıyasla web sitelerinde, gazetelerde, dergilerde ve TV PRogramlarında görünen ücretsiz medya olarak bilinir. Reklam ajanslarıyla niş PR ajansı aynı hedefe koşar. Müşterileri satın almaya teşvik etmek ve mümkün olduğunca başarılı, önemli, heyecan verici görünmelerini sağlamak hedefleri arasındadır. Çoğu insan, reklamın tuzak olduğunu düşünür ve şüphecilikle görülmesi gerektiğini bilir. Saygın yayınlarda yer alan makaleler veya TV görünümleri müşteri tarafından genellikle daha olumlu görülmektedir.

PR Ajansı Ne İş Yapar?

PR firmaları diğer adıyla halka ilişkiler ajansları, insanların markayı iyi veya kötü etkileyebilecek davranış, tutum ve düşüncelerini analiz eder, yorumlar. Kurumun her kademesinde karar verme politikaları , eylem ve iletişim , sosyal ve vatandaşlık sorumlulukları göz önünde bulundurarak eğitimler yapar. PR ajansı danışmanlık hizmeti verir. İletişim ajansları ve şirketleri kurumunuzun başarısı için gerekli olan eylem ve iletişim PRogramlarını araştırmak, yürütmek ve değerlendirmek görevlerini yürütür. Bunlar pazarlama ; finansal; bağış; çalışan etkinlikleri, topluluk veya devlet ilişkileri ve diğer PRogramlar olabilir.

PR Ajansından Hangi Hizmetleri Beklemeliyim?

 

 

 • Konuşma yazımı.
 • İletişim danışmanlığı.
 • Stratejik ietişim yönetimi.
 • Firmanız hakkında tanıtımların yazımı ve gazetecilere gönderilmesi.
 • halkla ilişkiler ve medya ilişkileri için tasarlanmış özel etkinlikler oluşturulması.
 • Firmanın pazarı ve firmanın mesajları için pazar araştırması yapılması.
 • İş bağlantılarının kişisel ağ oluşturma veya katılım ve etkinliklere sponsorluk yoluyla genişletilmesi.
 • Web için içerik yazma ve blog oluşturma .
 • Kriz halkla ilişkiler stratejileri.
 • Sosyal medya tanıtımları ve olumsuz görüşlere çevrim içi olarak verilen tepkiler

.

Neden PR ajansı ile çalışmalıyım?

Firmalar ve bireyler, itibarlarını medya aracılığıyla korumak, geliştirmek veya inşa etmek istiyor iseler bir halkla ilişkiler(PR) ajansı ile çalışmalıdırlar. İyi bir butik PR ajansı veya PR şirketi organizasyonu analiz edebilir, olumlu mesajları bulabilir ve bu mesajları olumlu medya hikayelerine çevirebilir. Haberler, mesajlar veya yorumlar kötü olduğunda, PR ajansı en iyi yanıtı kurgulayabilir ve hasarı azaltabilir.

Türkiye'nin en iyi PR ajansları, birçok farklı sektörden birçok farklı gazeteci ile sağlam ilişkilere sahiptir. Pek çok PR uzmanı eski gazetecilerdir, bu nedenle bir hikaye hazırlamayı ve editörlere ulaşmanın en iyi yollarını bilirler. Onları işe alan firmanın alışanları olmadıkları için firmanın dıştan görüşünü ve hangi hikaye fikirlerinin işe yarayacağının dürüstçe açıklayabilirler.

Müşteri ile ünlülerin PR ajansları arasındaki ilişki pasif olmamalıdır. Müşteriler, markaların PR ajanslarına hangi mesajları tanıtmak istediklerini bildirmeli ve nerede görünmek istedikleri konusunda önerilerde bulunmalıdırlar. Çok az sayıda hikaye New York Times'ın ön sayfasını oluşturuyor, ancak blogları, web sitelerini, TV şovlarını, dergileri ve her gün gelişen diğer medyaları içeren bir medya ortamıyla, iyi bir halkla ilişkiler- PR ajansı müşterilerin görünürlüğünü arttırma konusunda daha iyi tanımalarına yardımcı olacak. Uzun vadede, halkla ilişkiler(PR) markaya bir yatırım olabilir ve firmanın bilinirliğinin artması ve itibar kazanmasıyla sonuçlanabilir.

Doktor PR Ajansı

Doktorların da tıpkı diğer sektörlerdeki çalışanlar kadar tanınmaya ve farkındalık yaratmak için PR ajanslarına ihtiyaçları vardır.

Doktor PR çalışmaları tüm doktorlar için de yapılabilmektedir.

Ajanslar, doktorlar için logo çalışması, kurum kimlik çalışması yapar.

Advertorial reklamlar sayesinde, doktorun uzmanlık alanın, tanıtımı yapılmaktadır.

Yazar PR Ajansı

Yazar PR ajansları, yazarların tüm süreçlerini takip ederek, en iyi şekilde temsil edilmesi için çalışmalar yapmaktadır.

Ajanslar; yazarlar adına, yayınevi ile yapılacak sözleşmelerde yazarın yanında olan ajanslar, yazarın kitap satışlarını artırmasında, yazarın bilinirliğini ön plana çıkarmak için çalışmalar yapmaktadır.

Gayrimenkul PR Ajansı

Emlak piyasası oldukça yoğun ilgiye maruz kalan bir sektördür. Gazetelere verilen ilanların yetişmediği günümüzde emlak piyasasında PR çalışmaları yaparak, emlak sektörüne hizmet vermektedir.

Emlak piyasasında sunulan birçok organizasyon, birçok kişi tarafından zamanla unutulup gitmektedir.

Müzik PR Ajansı

Müzik PR ajansları, sadece firmalarla, markalarla değil, müzik sektöründe yaptıkları hizmetlerle de PR çalışmaları sunmaktadır. Sunum dosyalarının tüm dünya ile eş zamanda müzik kanallarında, radyolarda, dergi ve gazetelerde yayınlanmasını sağlamaktadır.

Müzik PR ajansları, müzikle uğraşanları marka yapmak, müzik kariyerlerini geliştirmek ve daha geniş dinleyici kitlesine ulaşmalarını sağlamak için çeşitli çalışmalar yapmaktadır.

PR Ajansları Listesi

Firmaların hedef kitleye ulaşmasında, ürün ve hizmetlerinden haberdar olmasında, marka iletişim ajansları büyük rol oynamaktadır. Kurumların iletişim ve halkla ilişkiler konusunda çalışmalarına destek olmak, firmaları bir üst basamağa çıkarmakta, iç iletişim ajansları büyük bir öneme sahiptir. Şirketlerin hedef kitlesine ulaşmasında, rakiplerin bir adım ötesine gitmesine yarayan PR çalışmaları, markanın kalıcılığını da sağlayarak, uzun yıllar göz önünde olmasını sağlamaktadır.

PR Çalışması Yapan Şirketler Hakkında

Genellikle PR ajansları, reklam ajanslarıyla karıştırılıyor olsa da PR ajansları, içerik yazma, sonuç raporları çıkarma gibi farklı işlemler üzerinde yoğunlaşan ajanslardır. PR ajansları; hizmetlerini dört aşamada sunar.

Hedef ve kanalların belirlenmesi

Ürün, hizmet hakkında içeriğin hazırlanması

Dijital platformlar üzerinden, firma kimliğine uygun gönderilerin yapılması Yapılan çalışmalar hakkında oluşan sonuçların raporlarının hazırlanması

PR ajansları, içerik üretme, yayınlama ve raporlama hizmetinin yanında, danışmanlık da yaparak, birçok firmaya hizmet vermektedir. Firmaların hedeflerine ulaşmasında PR ajanslarının hizmetleri göz ardı edilmemelidir.

Sadece büyük çaptaki firmalar değil start-up şirketler de PR ajansları hizmetlerinden yararlanmaktadır. PR ajansları, şirketlerin yayın platformlarında bilinirliklerini gösteren firmalardır.

İletişim ajansları olarak da tanımlanabilen PR ajansları, içerik üretiminin ya da raporlanmasının yanında, şirketlerin hedeflerine ulaşmasında, yaratıcılıklarını ve PRofesyonelliklerini ortaya koyarak hizmet vermektedir.

PR ajanslarının sunduğu hizmetlerin başında; içerik üretimi, basın bültenleri, advertorial içerikler gelir. PR çalışmaları bir şirketin halkla ilişkilerinde oldukça önemlidir. Dijital platformlarda, firma stratejisini oluşturmak, verimli sonuçların alınmasına olanak tanır.

PR çalışmaları, dijital ortamlarda oldukça kalıcılık sağlamaktadır. Yayınlanan her basın özeti ya da advertorial içerikler olan metinlerin, görsellerin ve videoların erişilebilirliğini artırmaktadır.

PR ajanslarının sunduğu raporlar ise, firmaların raporlar sayesinde hedeflerine ulaşıp ulaşmadıklarını gösterir. PR ajansları, şirketlerin hedeflerine ulaşmalarında bir tür danışmanlık hizmeti de vererek, firmaların istenilen sonuca ulaşmalarında yardımcı olurlar.

İletişim Ajansları ve Şirketleri

Dünyanın tamamen dijitalleşmeye başladığı bu dönemde kurumların kendilerini tanıtmaları, ürün ve hizmetlerinin farkındalığını yaratmak için farklı hizmetlerden yararlanmaya başlamışlardır. Bu hizmetlerin başında, PR hizmeti veren marka iletişim ajansları gelmektedir.

İletişim ajansları; medya kuruluşlarıyla, tedarikçilerle, yatırımcılarla, denetleyici kurum ve kuruluşlarla çalışabilen ajanslardır. Ajansların sürdürdüğü marka stratejisi, firmaların beklenti ve hedefleri, iç iletişim ajansları tarafından sorgulanarak bir plan çıkarılmaktadır.

İletişim ajanslarının özellikleri:

 

 • Çalışma yapılacak kurum ya da organizasyonun tüm imaj ve itibarını yükseltir.
 • Marka algısı ve marka bilinilirliği, hedef kitleye çok daha çabuk ulaşır.
 • Geleneksel ve modern çalışmalar ile, tüm kanallar kullanılarak, hedef kitle ile iletişim daha çabuk olmaktadır.
 • İletişim ajansları, marka bilinirliği konusunda, basın bültenleri hazırlarken, hedef kitlenin, yatırımcıların, mevcutta olan ve potansiyel olacak müşterilerin dikkatini çekecek çalışmalar yapmaktadır.
 • İletişim şirketleri, basın bülteni yazmak, dağıtmak, raporlama yapmak yanında online görünürlük sağlayarak, firmaların çok daha kolay bulunmasına yönelik çalışmalar yapmaktadır.
 • Haber bildirisi ve yazısı nasıl yazılır? noktasında müşterilerine destek olur.

 

Ses getiren basın bülteni nasıl yazılır? konulu blogumuza da göz atabilirsiniz.

İletişim firmalarının verdiği hizmetler:

 

 • Firmanın, markanın, hizmetin hikayesini yazmak
 • Kriz ortamlarında, krizi yönetmek
 • Müşterilere daha iyi hizmet vermek için kapsamlı araştırma yapmak
 • Markaların, ürünlerin hedef kitleyle daha çabuk buluşması için etkinlik düzenlemek
 • Medya ile iletişime geçmek

 

Her geçen gün iletişim olanaklarının daha da çoğalmasıyla, medya kanalları ve medya araçlarıyla kurulabilen iletişim sayesinde ve iletişim şirketleri sayesinde firmalar; ürünlerini, hizmetlerini, markalarını çok daha geniş bir kitleye yayarak, marka bilinirliklerini ve algı yönetimini çok güzel yapmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Edvido'da Bulunan PR Ajansları PR Çalışmasını Nasıl Yapar?

Edvido’da bulunan PR ajansları PR çalışmalarını yürütmeye iç ve dış marka faktörlerini araştırarak başlarlar. Hizmet verdikleri marka için geçmiş dönemlerde nelerin iyi gidip nelerin kötü gittiğini tespit ederler. Daha sonrasında ise yapacakları PR çalışmasıyla neleri hedefledikleri üzerine düşünürler. Bu süreç çok kritik önem arz etmektedir. Her PR planın içermesi gereken belli başlı birkaç şey vardır. Öncelikle, her kampanya için hedef kitlelerinin kim olduğuna karar verirler. Ardından bu kitleye iletmek istedikleri temel mesajları seçerler.

PR çalışmalarının başarısı doğru zamanda doğru mesajın verilmesine bağlı olduğu için Edvido’da bulunan PR ajansları hem kısa hem de uzun vadeli girişimler için net bir takvim oluştururlar.

Edvido'da Yer Alan Ajanslardan PR Gönderisi Nasıl Alınır?

Edvido üzerinden sektörün önde gelen ve işinde uzman tecrübeli PR ajanslarından teklif almak için ücretsiz olan formu doldurmanız ve ekibimizin hedeflerinize ve bütçenize uygun size özel listelemiş olduğu ajanslardan biriyle anlaşma sağlayarak istediğiniz PR gönderisine ulaşabilirsiniz.

Edvido'da Halkla İlişkiler Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Öncelikle PR ajansının başarmanıza yardımcı olmasını istediğiniz temel hedeflerinizi ve beklentilerinizi listelemeniz gerekmektedir. Ulaşmak istediğiniz pazarlar, iletmek istediğiniz temel mesajlar ve ulaşılması gereken medya etkileşimi sayısı gibi belirli hedefleri detaylandırın. Edvido’nun sizin için listelemiş olduğu PR ajansları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için geçmiş veya mevcut müşterilerle konuşmayı isteyebilirsiniz. Kısacası, her bir ajansla çalışma deneyimlerine ilişkin dürüst müşteri yorumlarını ve geri bildirimlerini bulmak için PR firmalarını çevrimiçi olarak da araştırın.

Sektörünüzde tecrübeli hedeflerinize uygun ajanslardan teklif alın.

En Doğru Ajanslardan Teklif Al
icon
4.57/5
star iconstar iconstar iconstar iconstar icon
15000+ Müşteri Yorumu