📕 [E-Kitap] Cironuzu Katlayacak Pazarlama Tavsiyeleri Ücretsiz İndir

100+ Web Sitesi Tasarımı ve UI Örnekleri

Pazarlama ve yazılım projelerinizi sizin için özel seçilmiş güvenilir firmalarla hayata geçirin.
En Doğru Ajanslardan Teklif Al

Her büyüklükten 15000+ firma Edvido'ya güveniyor.

eczacıbaşı logo ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon

İçindekiler:

1. Kullancıların mükemmel deneyim yaşaması neden önemli?

2. Modern web tasarım örnekleri

3. Kurumsal web tasarım örnekleri

4. E-Ticaret web tasarım örnekleri

5. Haber ve blog web tasarım örnekleri

6. Mükemmel web tasarım için olmazsa olmazlar

7. Web sitenizi yenilemek için yapmanız gerekenler

Bilişim teknolojilerinin her geçen gün daha büyük bir ivme kazanması, pazarlama ve ticaret sektörünü de internet dünyasına taşıdı. Durum böyle olunca şirketler web siteleri üzerinden daha fazla müşteri kazanmaya başladı böyleceweb sitelerinin dönüşüm oranları karlılık oranlarını ve şirket sağlığını etkilemeye başladı.Web sitelerinin UI ve UX tasarımlarının oldukça önem kazanması da böyle oldu.

Peki, son günlerde sıkça adını duyduğumuz UX/UI ne demek? Kısaca açıklamak gerekirse, web siteleri için UX(user experience); kullanıcının web sitesinde yaşadığı deneyimi anlatan bir terimdir. Örnek vermek gerekirse, butonlarınız doğru yerdeyse, kullanıcınız aradığını kolayca bulabiliyorsa ve site içerisinde rahatça gezebiliyorsa web siteniz UX konusunda iyi diyebiliriz.

UI(user interface) ise kullanıcı arayüzü olarak tanımlanır. UX ve UI tasarımını birlikte ele aldığımızda ise web tasarım kavramına ulaşıyoruz.

Bu yazımızda UX ve UI tasarımının öneminden birkaç maddede bahsettikten sonra 200 den fazla startup ve şirketin web site örneklerini sizlerle paylaşıyor olacağız.

Kullanıcılarınızın web sitenizde mükemmel bir deneyim(UX) yaşaması neden önemli?

Bu soruyu ara başlıklar şeklinde açıklayacak olursak;

Web siteniz markanızın konumunu ve çalışanlarınızın vizyonunu yansıtır.

İster ticaret sektörüne girmiş yeni bir marka olsun, ister zincirleme şubelere sahip büyük bir marka olsun tüm işletmelerin online ticaret sektöründe daha büyük bir paya sahip olmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için mutlaka bir web sitesine ihtiyaçları vardır.

Markalar web sitesi tasarımı yaparken bazı kurallara uymalıdır. Web siteniz, markanızın hangi konumda olduğunu belirleyici en önemli unsurdur. Markanızın yüzü olan web siteniz, sizin sektör içerisinde ki konumunuzu ve birlikte çalıştığınız insanların vizyonunu yansıtır. Bu durum potansiyel müşterilerinizin sizin markanız hakkında karar vermesinde en önemli etkenlerden biridir. Web sitesi tasarımı yaparken tasarım ve görsel kurallarına uymanın yanı sıra potansiyel müşterilerinizin duygu ve düşüncelerini göz önünde bulundurmanız oldukça önemlidir.

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınızı etkileyerek ve güven vererek müşteri adaylarına dönüştürebilirsiniz.

Geleneksel pazarlamada olduğu gibi online pazarlamada da büyümek ve daha fazla bir satış ivmesi kazanmak için en önemli unsur yeni müşterilerdir. Yeni müşteriler, firmanıza satış ve kazanç olarak geri döner. Böylece hem kazancınız artar hem de mutlu müşteri sayınız çoğalır.

Peki, mutlu müşteri sayınızı arttırmak için atmanız gereken ilk adım nedir? Bunu başarmak için atmanız gereken ilk adım, düzgün, grafik tasarım kurallarına uyumlu, arama motoru kurallarına uyumlu, en önemlisi ise web sitenizi ziyaret eden müşterilerinizin duygu ve düşüncelerine hitap eden, onlarda güven duygusu uyandırabilen bir web sitenizin olması. Tüm kurallara uygun bir web sitesine sahip olduğunuzda sitenizi ziyaret eden kullanıcıları etkileyerek ve onların güvenini kazanarak müşteri adayına dönüştürebilirsiniz.

Umarız bu derleme web sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınızı etkilemenize yardımcı olur!

Modern
Kurumsal
E-Ticaret
Blog
Haber

Modern Web Sitesi Tasarım Örnekleri

English Ninjas'ın

English Ninjas'ın web sitesi tasarımını inceleyin

english ninjas web sitesi tasarımı

Netflix

Netflix web sitesi tasarımını inceleyin

netflix web sitesi tasarımı

Kurumsal Web Sitesi Tasarım Örnekleri

Beşiktaş

Beşiktaş web sitesi tasarımını inceleyin

beşiktaş web sitesi tasarımı

Akfen Gyo

Akfen Gyo web sitesi tasarımını inceleyin

aksa gyo web sitesi tasarımı

Alarko Carrier

Alarko Carrier web sitesi tasarımını inceleyin

alarko web sitesi tasarımı

Deva Holding

Deva Holding web sitesi tasarımını inceleyin

deva web sitesi tasarımı

Eczacıbaşı Holding

Eczacıbaşı Holding web sitesi tasarımını inceleyin

eczacıbaşı

Blog Web Sitesi Tasarım Örnekleri

Haber Web Sitesi Tasarım Örnekleri

Mükemmel web tasarım(UX/UI) için olmazsa olmazlar

İşinizde sizi ve markanızı yansıtacak iyi bir web sitesi tasarımı için mutlaka olması gereken kurallar nelerdir?

Açık – Anlaşılır

Bir kullanıcı web sitenizi ziyaret ettiğinde markanızı ve hizmetlerinizi kolaylıkla anlayabilmeli. Bu nedenle web sitesi tasarımı yaparken açık ve anlaşılır bir dille hizmetinizi anlatmalısınız. Kullanıcı, karmaşık bir web sitesinde çok fazla kalmaz ve tekrar ziyaret etmesi güçleşir.

Dinamik

Web sitesi tasarımı yaparken canlı ve dinamik durmasına, en önemlisi dikkat çekici olmasına önem vermelisiniz. Soluk ve iç karartıcı bir web sitesi kullanıcının sitenizi çok kısa sürede kapatmasına neden olur.

Renk Uyumu

Web sitesi tasarımında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise renk uyumudur. Web site renkleriniz birbiri ile uyumlu ve kullanıcılara güven verir nitelikte olmalıdır.

Hız

Markanız için web site tasarımı yaparken hız konusunda da oldukça titiz davranmalısınız. Kullanıcı sitenizi tıkladığında anında siteye giriş yapabilmeli, kullanıcı anında sitenize giremez ise saniyeler içerisinde başka bir siteye bakmaya başlayabilir.

Doğru İçerik

Kullanıcıların web sitenizde vakit geçirmesini ve müşteriye dönüşmesini amaçlıyorsanız, atmanız gereken en önemli adım, doğru hedef kitleye, doğru içerikler üretmektir. Eğer hedef kitlenizi doğru bir şekilde analiz eder ve doğru içerikler üretirseniz doğru müşterilere ulaşarak kazancınızı arttırabilirsiniz.

Doğru Tasarım

Web siteniz için atmanız gereken diğer bir önemli adım ise doğru tasarımdır. Doğru tasarlanan bir site ile hem kullanıcılarınızın kolay bir şekilde istediklerine ulaşabilmesini hem de görsel olarak gözlerine hitap etmesini sağlayabilirsiniz.

Mobil Uyum

Web sitesi tasarımı yaparken mutlaka mobil uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Kullanıcıların birçoğunun cep telefonu ile İnternete girdiği günümüzde web sitelerinin mobil uyumlu olması oldukça önemlidir.

Amaca Uygunluk

olmanızdır. Kullanıcılara web sitenizde hangi hizmetleri sunduğunuzu doğru bir şekilde anlatmalı, onları müşteriniz olmaya ikna edebilmelisiniz.

Web sitenizin tasarımını yenilemek istiyorsanız öncesinde sormanız gereken 5 soru:

Web sitenizin amacı nedir?

Ürün satmak, topluluk yaratmak, tanıtım yapmak ya da daha başka. Bu sorunun cevabı, web sitenizde ne tür bir içeriğe ihtiyacınız olduğunu anlamak için önemlidir. Yeni tasarımın ROI (Yatırım Getirisi) istatistiklerini analiz etmek için şimdiden metrikleri belirlemelisiniz.

Halihazırda web sitenizde ne iyi çalışıyor, ne iyi çalışmıyor?

Kullanıcıları daha iyi anlamak için onların davranışlarını izlemelisiniz. Web sitenizde en çok ziyaret edilen sayfalar hangileri? Ziyaretçiler bu sayfalarda ne kadar vakit geçiriyor? Sayfaların hemen çıkma oranı (bounce rate) nedir? İyi çalışan sayfalarda ziyaretçinin ilgisini artırmak için neler yapılabilir? İyi çalışmayan neler var? Neler kaldırılmalı ve neler geliştirilmeli?

Web tasarımda trend nedir?

Tasarım ve kullanıcı deneyiminde yeni trendleri ve teknolojileri takip edin. Sektörünüze odaklanın ve rakipleriniz neler yapıyor mutlaka inceleyin.

Hedef kitleniz ne bekliyor?

Hitap ettiğiniz hedef kitleler için kişilik (persona) geliştirin ve hedef kitleden geri bildirim (feedback) alın.

Web sitenizi yenilemek için bir ajansla çalışmak istiyorsunuz, süreç nasıl ilerleyecek?

Web sitenizi tüm bu kurallara uygun bir şekilde yenilemeye karar verdiniz. Bu noktada edvido.com'dabütçe ve hedeflerinize uygun web tasarım ajanslarındanteklif alabilirsiniz. Bir web tasarım ajansıyla çalışmaya başladığınızda süreç şu şekilde ilerler;

Kickoff toplantısı

Yani, çalışacağınız ajansla yapacağınız ilk toplantıdır. Web site tasarımcısına, bu süreçte tüm isteklerinizi aktarabilirsiniz.

Kullanıcı keşifi ve araştırma süreci

Web sitenizin kurallara uygun ve kullanıcı dostu olması için araştırma ve keşif sürecidir. Araştırma süresinde siteniz için uygun opsiyonlar araştırılır ve keşfedilir.

Site mimarisi ve içeriklerin geliştirilmesi

İstediklerinizi ajans çalışanlarına aktardıktan ve gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra ki adım olan Site architecture and content creation yani site mimarisi ve içerik oluşturma adımı ile sitenizin çatısı oluşmaya başlar.

Site şemasının ortaya çıkarılması

Web sitenizin iskelet yapısının oluşturulması için temanızın hazırlık aşamasıdır.

Dizayn süreci

Tüm bu süreçler bittikten sonra web sitenizin düzenlenme aşamasına verilen isim Design olarak adlandırılır.

Prototip hazırlanması

Web sitenizin design süreci bittikten sonra hazırlanan prototip kontrol etmeniz için size sunulur.

Geliştirme

Siz gerekli kontrolleri yaptıktan sonra düzeltilmesini istediğiniz noktaları belirttikten sonra, web sitenizde istediğiniz gerekli geliştirmeler yapılmasına Development ad verilir.

Kontrol ve içerik testleri

Web siteniz için gerekli makalelerin yazılması ve hazırlanması aşamasıdır.

Canlıya çıkılması!

Web siteniz tamamen hazır olduğunda sizinle bir toplantı düzenlenerek Web sitenizin lansmanı yapılarak değerlendirilir ve size sunulur.

Sektörünüzde tecrübeli hedeflerinize uygun ajanslardan teklif alın.

En Doğru Ajanslardan Teklif Al
icon
4.57/5
star iconstar iconstar iconstar iconstar icon
15000+ Müşteri Yorumu