Yükleniyor...

spinner logo spinner logo 2
Webinar Yazılım Firmasıyla Mobil Uygulama Geliştirmek: Hybrid vs Native

İçindekiler:

1. PR nedir?

2. PR çalışması nedir? Markaya ne kazandırır?

3. Etkili PR çalışması nasıl yapılır?

4. PR çalışması örnekleri

5. En iyi PR ajansları listesi

Türkiye’de itibar ve güven iş dünyasında her şeydir. İtibar inşa etmek yıllar alır, kaybetmek ise yalnızca saniyeler….

Doğru planlanmış bir PR çalışması markanızı ünlü yapabilir. Fakat etkili bir PR çalışması, marka bilinirliği için yayınlanan basit bir basın bülteninden ibaret değildir. Doğru yapıldığında PR ulusal medyanın ve sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çekebilir. Yıllar boyu sürecek marka ve halk arasında yıllar boyu sürecek güven ilişkisi doğurabilir.

Peki etkili ve doğru PR çalışması nasıl yapılır? Tüm bunları bu yazımızda ve aşağıdaki videomuzda bulacaksınız.

PR(Piar) nedir? Ne demektir?

PR kelimesi ‘public relations’ın baş harflerinden oluşur. Türkler tarafından piar şeklinde telaffuz edilir. Türkçe karşılığı halka ilişkilerdir.  PR(Halkla ilişkiler) medya, basın ve sosyal medya aracılığıyla insanların zihninde, markanızla ilgili olumlu düşünceler yaratma sanatıdır.

PR çalışmasının negatif, kriz yönetimi tarafı

PR sadece olumlu hikayeler anlatmak değildir. Şirketinizin itibarını zayıflatabilecek herhangi bir olayın yarattığı hasarı azaltmak için de kullanılır.

Hemen bir örnek üstünden inceleyelim: Johnson & Johnson şirketinin ürettiği Tylenol ağrı kesici şişelerine bilinmeyen nedenlerden ötürü siyanür bulaştı ve bu olay yedi kişinin ölümüne sebep oldu. Johnson & Johnson agresif bir çalışması yaptı. İlk etapta tüm ürünler raflardan çekildi. Ardından ürünün kutusu için özel bir mühür tasarlandı ve tanınmış tıp doktorları tarafından basına tanıtıldı. Olaydan sadece altı hafta sonra Johnson & Johnson’ın hisseleri 24% değer kazandı.

Etkili PR çalışması nasıl yapılır?

6 adımda nasıl pr çalışması yapılır? Başlayalım!

1) PR çalışmasından beklentiniz ne? Hedeflerinizi belirleyin

Çok güzel basın bültenleri yazmaya başlamadan önce, yapacağınız PR çalışması için hedeflerinizi belirlemeniz gerekiyor. Kendinize sormanız gereken sorular şunlar:

–PR çalışmasıyla ne elde etmek istiyorsunuz?

-Markanızı hiç duymamış kitleye mi ulaşmak istiyorsunuz?

-Ürününüzün satışlarını mı arttırmak istiyorsunuz?

-İnsanlarla olumlu ilişkiler mi kurmak istiyorsunuz?

-Bütçeniz ne kadar?

2) Hedef kitlenizi tanımlayın

Bu aşamada hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve isteklerini daha iyi anlayabilmek için alıcı personaları oluşturmalısınız.

Persona oluşturma rehberimizi inceleyebilirsiniz.

PR  çalışmanız sırasında yapılacak her şey bu istek ve ihtiyaçlara dokunmaya odaklanmalıdır. Örneğin, aileleri hedefliyorsanız, aile ile ilgili mesajlar veren bir kampanya oluşturulmalı.

3) Doğru PR ajansını seçin

Eğer çok tecrübeli bir pazarlama ekibine sahip değilseniz, alanında tecrübeli bir PR ajansıyla çalışmanız en mantıklısı olacaktır. Basın bülteninizin hikayeleştirilmesi ve basın, yayın organlarına dağıtılması uzmanlık gerektiren bir iştir.

4) Doğru platformu seçin

Şimdi oluşturduğunuz personalara dönüp tekrar bakmalıyız. Hedef kitlenizi oluşturan kişiler hangi platformlarda takılmayı seviyorlar. Facebook? Instagram? Youtube? TV?  Bu sorunun cevabını persona kartlarınızda bulacaksınız.  Bu bilgi PR çalışmanızın hangi platformlarda yapılacağına dair size ipucu verecek. Eğer hedef kitleniz TV izlemiyorsa  Youtube’u tercih ediyorsa, TV reklamı yerine bir Youtuber ile çalışmak çok daha mantıklı olacaktır değil mi?

5) Basın bülteninizi oluşturun

Basın Bülteni Nedir? Neden Önemlidir?

Basın bültenlerinin fark edilmesini sağlayacak hikayeler oluşturmak her zaman zordur. İnsanların neleri önemseyeceğini düşünün. Eğer şirketiniz ödül kazandıysa “En İyi İnşaat Şirketi Ödülünü Kazandık” demek yerine, “En İyi İnşaat Şirketi Ödülünü Kazandık, Nef Gibi Büyük İsimlerin Arasından Sıyrıldık ve Yalnızca 6 Aylık Bir Şirketiz” söylemi daha çekici olacaktır.

Ses getiren basın bülteni hazırlama rehberimize buradan ulaşabilirsiniz

6) Hikayenizi basına dağıtın

Haberinizi oluşturdunuz şimdi, endüstrinizle alakalı medya yayınlarına dağıtmalısınız. Hikayeyi TV,radyo ve haber istasyonlarına gönderebilirsiniz.

Burası PR ajanslarının uzmanlık alanına giriyor. Eğer zorlanacağınızı düşünüyorsanız, PR ajansınızdan yardım almalısınız.

PR çalışması örnekleri

Bu senenin ses getiren pr çalışmalarını sizin iç derledik. Daha fazla pr çalışması örneği incelemek isterseniz 2018’in en başarılı 25 halkla ilişkiler(pr) kampanyası yazımızı inceleyebilirsiniz.

1) Elon Musk Tesla

SpaceX ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk dahice bir sosyal medya PR çalışmasına imza attı. Tesla Roadster model elektrikli arabayı roket ile uzaya fırlattı. Dünyanın en zorlu PR çalışması olsa da gerçekten ilham verici.

2) Lucas Film

Avengers: Sonsuzluk Savaşı, önceden Yıldız Savaşları: Güç Uyandırdı filmine ait olan 250 milyon dolarlık en büyük gişe açılış rekorunu kırdı. Bunun üzerine Lucas Film Twitter hesabından Marvel ekibini tebrik etti. Bu tweet yılın dikkat çeken instagram pr çalışmalarındandı.

3) Ice Bucket Challenge

Birkaç sene önce hiçbirimiz ALS’nin ne olduğu hakkında en ufak bir fikre sahip değildik ta ki #icebucketchallenge kampanyası başlayana kadar. O güne kadar yalnızca 18 milyon dolar bağış toplayan vakıf, kampanyadan sonra tam 100 milyon dolar bağış topladı.

4) Turkcell – Van İçin Kumbara

Van’da meydana gelen deprem sonrası oluşan ihtiyaçlara cevap vermek adına harekete geçen ve 5 milyon TL bağışlayan Turkcell, Öğretmen Kampüsü ve Öğrenci Yurdu inşa etmek ve öğrencilere burs vermek için çalışmalara başladı.

5) Vodafone- Genç Yaşa Özgür Yaşa

Vodafone’ un “Gençlik bir kere yaşanır, özgürce yaşa” sloganıyla hayata geçirdiği gençlik markası Vodafone FreeZone’un kampanyasıyla, Freezone’lular Interrail biletlerini yüzde 20 indirimle aldı ve mükemmel bir PR çalışması yapıldı.

6) Netflix- İspanyolca PR Çalışması

Netflix’in Narcos dizisinin sahnelerini kullanarak İspanyolca dersi verdiği ödüllü PR çalışması.

7) Faroe Adaları PR Çalışması

8) Cheetos Müzesi

Fritolay’ın ödüllü Cheetos Müzesi isimli PR çalışması

9) Nusret Saltbae

Nusret, saltbae hareketinin dünya çapında gündeme gelmesi için ABD’li bir PR ajansıyla anlaştı. Kişisel PR harcamalarının tam 2 milyon doları aştığı söyleniyor.

pr nusret

10) THY Sosyal Medya Krizi

Türk Hava Yolları 2016 Mayıs ayında tarihinin en büyük sosyal medya krizlerinden birisi ile karşı karşıya kaldı. THY çalışanlarının grev kararı alması başlayan kriz  şirketin bu karara gösterdiği sert tepki ile daha da büyüdü. Bir de üstüne şirketin web sitesi Redhack tarafından hacklendi. THY yalnızca thyduyuru.com isimli bir web sitesi açmakla yetindi ve krizi yönetemedi, bu da başarısız bir PR çalışması olarak tarihe geçti.

thy pr çalışması

 

11) Oreo Sosyal Medya PR Çalışmaları

pr çalışması oreo
oreo pr

12) P&G Anneler Günü PR Çalışması

En iyi PR ajansları listesi

PR ajanslarının öne çıkan özelliği iyi analiz yetenekleridir. Hedef pazarı belirlemek ve yeni müşteriler edinmek için strateji oluşturmak onların işidir. Zaten medya ile de araları geçmişten beri iyidir. Bu nedenle marka kimliğinizi onlara gözünüz kapalı teslim edebilirsiniz. Projelerinizde şirket verimliliğini de esas alacaklarını eklemeliyim.

Tabi ki sektörün birkaç zor yanı var. Gitgide artan seçenekler kimin daha iyi iş çıkaracağı konusunda aklınızı kurcalayabilir. Stratejik ortaklarını seçerken dikkatli olmak gerektiğini unutmayın.