Seo Fiyatları 2023

Pazarlama ve yazılım projelerinizi sizin için özel seçilmiş güvenilir firmalarla hayata geçirin.
En Doğru Ajanslardan Teklif Al

Her büyüklükten 15000+ firma Edvido'ya güveniyor.

eczacıbaşı logo ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon

Günümüzde kullanıcılar aradıkları cevabı arama motorlarında buluyor. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan işletmeler rakiplerine göre daha fazla sayıda müşteriye daha hızlı ulaşabiliyor. Hal böyle olunca seo hizmeti veren ajanslarla çalışmak şirketler için bir zorunluluk. Peki seo ajanslarıyla çalışmak için şirketinizin ne kadar bütçe ayırması gerekli? Bu yazımızda bu konuyu araştırırken ajansların seo fiyatlarını da sizinle paylaşacağız.

Kısaca özetlemek gerekirse seo fiyatları rekabet ettiğiniz sektöre, ajansın tecrübesine ve birçok faktöre göre değişkenlik gösterebiliyor. Edvido’da hizmet veren seo ajanslarının aylık fiyatı 1.500 ile 15.000 TL arasında değişiyor.

Bu incelememizde 2021 yılının seo fiyatlarını sizlerle paylaşacak, ajansları uygun fiyatlı, ortalama fiyatlı ve premium olarak üç kategoride inceleyeceğiz. Maliyetleri etkileyen faktörler ve seo hizmeti ile ilgili bilmeniz gerekenleri de bu yazımızda bulabilirsiniz. İyi okumalar!

Seo Fiyatları 2023

Uygun Fiyatlı Seo Hizmetleri

Edvido'da hizmet veren uygun fiyatlı seo ajanslarını bu tabloda bulabilirsiniz.

Teklif Al
Minimum Maximum
CGW®
2000 2500
Work Medya
2000 2000

Ortalama Fiyatlı Seo Hizmetleri

Edvido'da hizmet veren ortalama fiyatlı seo ajanslarını bu tabloda bulabilirsiniz.

Teklif Al
Minimum Maximum
ROIBLE
10000 12500
BigBang Digital
5000 8000
Metafor Interactive Agency
8000 12500
Vayes Digital
4500 5500
Kreabaz
3500 9000
sitedestek.com
4000 30000
Zeus Dijital
5000 7000

Premium Seo Hizmeti Fiyatları

Edvido'da hizmet veren premium seo ajanslarını bu tabloda bulabilirsiniz.

Teklif Al
Minimum Maximum
ROIBLE
10000 12500
Metafor Interactive Agency
8000 12500

SEO Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Bir önceki bölümde incelenen fiyatların nasıl belirlendiğini merak ediyor olmalısınız. İşte a’dan z’ye seo fiyatlarını etkileyen tüm faktörler:

 • Seo çalışmasının yapılacağı konum ve bölge
 • Şirketinizin ölçeği
 • Sektörünüzdeki rekabet
 • Mevcut seo stratejiniz ve durumunuz
 • Hedefleriniz
 • Mevcut marka bilinirliğiniz

Tüm bunlara ek olarak, daha tecrübeli ve geniş bir ekiple çalışmak isterseniz alacağınız hizmetin fiyatı da artacaktır. Aynı şekilde web sitenizin ölçeği büyüdükçe seo’ya daha fazla bütçe ayırmak zorunda kalabilirsiniz.

Şimdi seo fiyatlarını etkileyen bazı önemli başlıkları detaylı inceleyelim.

Ajans tecrübesinin seo fiyatlarına etkisi

Aşağıdaki grafik Edvido’da hizmet veren seo ajanslarının tecrübe fiyat ilişkisini gösteriyor.

ajans tecrübesinin seo fiyatlarına etkisi

Grafikte, 2 yılı aşkın süredir iş yapan seo ajanslarının 1500TL-3000TL arasında aylık ücret aldığını görüyoruz. Verilere göre, 5 yılı aşkın süredir iş yapan ajanslar 3000TL’nin üzerinde bir ücret istiyor. 10+ yıl tecrübesi olan ekiplerde ise seo hizmeti 5000 TL’den başlıyor

Hedeflerinizin seo fiyatlarına etkisi

En önemli bölüme geldik: Hedefleriniz!

Alacağınız seo hizmeti ile ne kadar trafik çekmek istiyorsunuz? Her ay kaç yeni müşteriye ihtiyacınız var? Blog içeriklerle internette arama yapan kullanıcıların önüne çıkmak istiyor musunuz? Sektör lideri mi olmak istiyorusunuz yoksa mevcut metriklerinizi olabildiğince iyileştirmek mi istiyorusunuz? Bu ve benzeri birçok sorunun cevabı alacağınız hizmetin fiyatını etkileyecektir.

Sektörünüzün ve sattığınız ürünün seo fiyatlarına etkisi

Bazı sektörlerde, kullanıcılar ihtiyaçlarını gidermek için ilk tercih olarak arama motorlarını kullanırlar. Böyle sektörler diğerlerine göre daha rekabtçidir. Yarışmak zorunda olduğunuz birçok şirket ve internet sitesi karşınıza çıkar. Buna en iyi örnek e-ticaret sektörüdür. İnternet siteniz üzerinden telefon satışı yaptığınız bir işletmeniz olduğunu varsayalım. İşletmenizin ismi de YoyoPhone olsun Şimdi kendimizi kullanıcının yerine koyalım ve Google’da “iphone” veya “samsung galaxy” aramalarını gerçekleştirelim. Karşımıza çıkan sonuçlarda apple, teknosa, hepsiburada, mediamarkt, vatan bilgisayar gibi dev markalar ilk sayfanın tamamını doldurmuş gözüküyor. YoyoPhone olarak bu denli rekabetin olduğu bir sektörde seo çalışması yapmak beklenenden çok daha pahalıya mal olabilir.

sektörün seo fiyatlarına etkisi

Sonuç olarak; hedeflediğiniz anahtar kelimeler ne kadar çok aranıyorsa seo ajansına yapmanız gereken ödeme o oranda artabilir.

Konumun SEO fiyatlarına etkisi

Seo çalışmasında hedeflediğiniz konumun nüfusu, o bölgede yaşayan insanların davranış ve harcama alışkanlıkları ve o bölgeyle ilgili her şey seo ücretlerini etkileyebilir. Örneğin Erzurum bölgesinde “kar lastiği” araması daha rekabetçi iken Antalya bölgesinde daha az rekabetçi olabilir. Bu durum doğal olarak fiyatı doğrudan etkiler.

Bunlara ek olarak büyük şehirler her zaman küçük şehirlere göre daha rekabetçidir. İstanbul bölgesinde yapılacak seo çalışmaları Konya bölgesine göre genellikle daha zordur.

Bir diğer önemli nokta ise uluslararası seo. Global çapta seo çalışması yapmak günümüzde dolar kurunun da etkisiyle giderek zorlaştı. Global çalışmalarda harcamalar döviz cinsinden yapıldığı için fiyatlar oldukça yükselebiliyor. Ancak bu maliyetlere katlanabilecek büyük ölçekte bir firma iseniz Edvido’da uluslararası seo hizmeti veren ajanslar da mevcut.

konumun seo fiyatlarına etkisi

Alacağınız hizmetlerin seo fiyatlarına etkisi

Alacağınız seo hizmetinin fiyatı ihtiyacınız olan hizmetlere göre de değişkenlik gösterebilir.

Örneğin yalnızca Google Business optimizasyonuna ihtiyacınız varsa görece daha düşük bir ücretle karşılaşabilirsiniz. Ancak 100+ sayfası olan 1000+ kelime hedeflediğiniz bir web siteniz var ise daha yüksek ücretler sizi bekliyor olabilir.

Aşağıdaki liste ortalama fiyatlı bir seo paketinin içerdiği hizmetleri gösteriyor.

 • Seo analizi
 • Rakip analizi
 • Kelime araştırması
 • Backlink çalışması
 • Site içi seo
 • Aylık raporlama
 • UX/UI geliştirme
 • A/B test
 • Dönüşüm çalışmaları
 • İçerik ve blog çalışması
 • Local seo

Marka bilinirliğinin seo fiyatlarına etkisi

Sıradaki başlık arama motorlarındaki sıralamanızı etkileyen ve çok önemli olan marka bilinirliği. Marka bilinirliği sıralamalarınızı etkileyen Google'ın oldukça önem verdiği bir konu. Hal böyle olunca eğer yeni bir şirketseniz marka bilinirliğinizi 0 kabul edebiliriz. Dolayısıyla bu konuda da çalışmalar yapılması gerektiği için maliyetleriniz beklenenden yüksek seviyelere çıkabilir.

Diğer taraftan, işletmeniz 2-3 yıldır faaliyette ve hali hazırda arama motorlarından trafik çekiyorsa seo ajansının işi görece daha kolay olabilir. Böylece seo maliyetlerinizin düşebilir.

İçerik ücretlerinin seo fiyatlarına etkisi

Blog içerikler arama motorlarında sorularına cevap arayan kullanıcıların karşılarına çıkarak marka bilinirliğinizi artırır bunun yanı sıra dönüşüm de elde etmenize yardımcı olur. Ancak bu tür içeriklerin üst sayfalarda yer alması için aşağıdaki şartları sağlıyor olması beklenir. Kısacası blog ve web sitesi içeriklerinizin metinleri hedef kitlenize hitaben yazılmış kaliteli içerikleri olmalıdır.

Web sitenizdeki içerikler;

 • Benzersiz olmalı ve kullanıcıya değer sunmalı.
 • Kullanıcının aradığı kelime öbeklerini içemeli.
 • Kullanıcılar aradıklarını bulmalı.
 • Metinler yüksek kalitede ve yazım kurallarına uygun olmalı.
 • Güncel bilgiler içermelidir.

Sonuç olarak seo hizmetinin yanı sıra içerik hizmeti de almalısınız. Bazı ajanslar içerik ücretlerini hizmet bedelinin içinde yansıtır bazıları ise ayrıca faturalandırabilir. Aşağıdaki tabloda içerik kalitesine ve yazarın uzmanlığına göre metin fiyatlarını bulabilirsiniz.

100 Kelime başına fiyat
Uygun fiyatlı içerikler 4-10 TL
Ortalama fiyatlı içerikler 10-25 TL
Uzmanlar tarafından yazılan içerikler 25-50 TL
Tecrübeli uzmanlar tarafından yazılan içerikler 50+ TL

E-Ticaret SEO fiyatlarını etkileyen faktörler

İşletmenizin büyüklüğü

Yukarıda bahsettiğimiz gibi seo maliyetleri işletmenizin büyüklüğünüe ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişmekte. Küçük bir e-ticaret mağazasıysanız, onbinlerce ürünü olan mağazalara göre daha uygun fiyatlara seo hizmeti alabilirsiniz.

Ürün ve kategori sayınız

Çok fazla ürününüz varsa çok fazla sayfanız var demektir. Bu da seo ajansının web sitenize harcadığı süreyi artıracaktır. Dolayısıyla ürün sayınız arttıkça ajansın istediği bedel de bir o kadar artabilir.

Dünya'da SEO Fiyatları

Aşağıda sonuçlarını incelediğimiz bu anket Aherfs tarafından geçtiğimiz yıl Amerika, İngiltere ve çeşitli AB ülkelerinde yapılmış.

Dünya'da seo fiyatları

Anket sonuçlarına göre kaliteli bir seo hizmeti almanın maliyeti ortalama olarak 2500 USD civarında gözüküyor. Türkiye’de olduğu gibi diğer ülkelerde de fiyatlar yukarıda bahsettiğimiz kriterlere göre değişkenlik gösterebiliyor. 750 USD’ye de seo hizmeti alınabilirken ücretler 4000 USD’yi geçebiliyor.

Freelancer vs SEO Ajansı

Günümüzde freelance hizmet veren kişiler uygun fiyat avantajı nedeniyle küçük ölçekli firmalar tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlandı. ABD’de yapılan bir ankete göre freelancerlar ajanslara göre en az 50% daha ucuza hizmet veriyor. Freelancerlar ile çalışmak daha avantajlı gözükse de tecrübeli bir ekibin yapacağı seo çalışmasının sonuçları firmanız çok daha tatmin edici ve güvenilir olabilir.

Freelancer SEO Ajansı
Yetenek Spesifik yetenek gerektiren işlerde çok verimli Birden fazla yetenek gerektiren kapsamlı işlerde çok verimli
Hizmet Kalitesi Sözleşmesiz çalışıldığı için hizmet kalitesi istediğiniz gibi olmayabilir Ajansın sizin için atadığı müşteri temsilcisiyle tüm problemleri aşabilirsiniz
Ücret Genellikle ajans göre daha ucuz Genellikle freelancer’a göre daha pahalı

Ucuz SEO Hizmetinin Şirketinize Verebileceği Zararlar

Günümüzde seo hizmetine talebin artmasıyla birlikte, piyasada 100 TL - 500 TL gibi komik rakamlara seo hizmeti satan bireysel kişilerle karşılaşmaktayız.

Bu tarz kişilerden hizmet aldığınızda kaybınız yalnızca birkaç yüz TL olmuyor. Maalesef web sitenizin otoritesi geri döndürülemez şekilde zedelenebiliyor. Deneme amaçlı bu hizmetleri alıp web sitesinin Google’dan tamamen kaldırıldığını söyleyen birçok kullanıcı var. Özellikle “hacklink” diye bilinen yöntemi uygulayan bu kişiler işletmenize geri dönüşü olmayan zararlar verebilir.

SEO Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO ajansınızı seçerken bakacağınız ilk nokta ajansın geçmişte hayata geçirdiği projeler ve referansları olmalıdır.

Öncelikle hedeflerinizi belirleyin

SEO ile neyi hedefliyorsunuz? Kaç tane yeni kullanıcıya ihtiyacınız var? Ne kadar trafik çekmek istiyorsunuz?

Teklif veren firmaların referanslarını ve seo çalışması yaptığı siteleri inceleyin

Öncelikle Edvido’ya kayıt olun ve bir SEO projesi oluşturun. ardından sizinle çalışmak isteyen firmaların referansların inceleyin.

Aralarından kafanıza yatan 5 ajansa searchconsole ve analytics bilgilerinizi vererek taslak bir çalışma plan ve audit talep edin

SEO ajanslarının birçoğu çalışma öncesinde müşteri adaylarına ön hazırlık planı sunar. Çalışmalarını beğendiğiniz ajansları bir sonraki toplantınıza davet edin.

Bir sonraki toplantıda şu soruları sorarak ajansları daha iyi tanıyabilirsiniz:

 • Seo hizmetinizden bahseder misiniz?
 • Partner olacağımız süreçte nasıl ve hangi sıklıkla iletişim kuracağız?
 • Her ay rapor alacak mıyım?
 • İşletmemizin projesiyle ilgilencek çalışanlarınızla tanışabilir miyim?
 • Neden sizinle çalışmalıyım?

Toplantı sonrasında ajansları bu üç kritere göre değerlendirin ve tercihinizi yapın:

İletişim: SEO ajansının çalışmasını yaptığı firma ile güçlü iletişim ağı kurması, yapılan işin başarılı olmasında son derece önemlidir. Çalışma esnasında yanlış giden hususlarla ilgili kolaylıkla tedbir geliştirilebilir.

Tecrübe: Çalışmak istediğiniz SEO ajansının bu sektörde yeterli tecrübe kazanmış olması çok önemlidir. Bu sektörde tecrübesi olmayan ajanslarla başarıyı yakalama ihtimaliniz düşük olabilir.

Fiyat: Yukarıda açıklandığı gibi SEO hizmetinin fiyatlarını belirleyen etmenler değerlendirilerek optimum hizmeti alacağınız SEO ajansı ile çalışabilirsiniz.

SEO Fiyatları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

SEO’nun açılımı arama motoru optimizasyonudur. SEO, firmaların belli projelerinin internet arama motorlarına uygun hale getirilmesi olarak tanımlanabilir. Bu da proje ile ilgili arama motorunda anahtar kelimelerle arama yapıldığında sizin projenizin üst sıralarda çıkmasını sağlar. Doğal olarak bu şekilde reklamınız da yapılmış olur.

Seo hizmeti fiyatları hangi aralıkta?

Türkiye'de güvenlir bir seo ajansından hizmet almanın aylık bedeli 2.000-15.000 TL arasında değişiyor. Kurumsal veya büyük ölçekli firmalarda ise fiyatlar 3000TL’den başlıyor.

Seo gerçekten işe yarıyor mu?

Seo, başarılı bir plan çevresinde uygulanırsa diğer tüm pazarlama kanallarından daha etkili oluyor.

Seo neden bu kadar pahalı?

Doğru seo çalışması; çeşitli araç kullanımı, bilgi, tecrübe ve yetenek istiyor. Bunun yanı sıra seo, firmalar için çok ciddi bir kullanıcı kaynağına dönüşebiliyor. Hal böyle olunca fiyatlar da artıyor.

Bu fiyatlara hangi hizmetler dahil?

Seo paketiniz sizin hedeflerinize uygun şekilde hazırlanır ve hizmet içeriği de buna göre belirlenir. Ancak temel hizmetler tüm paketlere dahildir.

Aldığım seo hizmetinin sonuçlarını ne zaman görebilirim?

Seo çalışmalarının ne kadar zamanda sonuç vereceği sitenizin şuanki durumuyla ilgili olsa da ilk sonuçların alınması 3-12 ay sürebilir.

Sektörünüzde tecrübeli hedeflerinize uygun ajanslardan teklif alın.

En Doğru Ajanslardan Teklif Al
icon
4.57/5
star iconstar iconstar iconstar iconstar icon
15000+ Müşteri Yorumu