Seo Fiyatları 2024

Projeleriniz için size özel seçilmiş güvenilir ajanslardan teklif alın ve en iyisiyle çalışmaya başlayın
En Doğru Ajanslardan Ücretsiz Teklif Al

Her büyüklükten 15000+ firma Edvido'ya güveniyor.

eczacıbaşı logo ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon

Günümüzde kullanıcılar aradıkları cevabı arama motorlarında buluyor. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan işletmeler rakiplerine göre daha fazla sayıda müşteriye daha hızlı ulaşabiliyor. Hal böyle olunca seo hizmeti veren ajanslarla çalışmak şirketler için bir zorunluluk. Peki seo ajanslarıyla çalışmak için şirketinizin ne kadar bütçe ayırması gerekli? Bu yazımızda bu konuyu araştırırken ajansların seo fiyatlarını da sizinle paylaşacağız.

Kısaca özetlemek gerekirse seo fiyatları rekabet ettiğiniz sektöre, ajansın tecrübesine ve birçok faktöre göre değişkenlik gösterebiliyor. Edvido’da hizmet veren seo ajanslarının aylık fiyatı 7.500 ile 30.000 TL arasında değişiyor.

Bu incelememizde 2021 yılının seo fiyatlarını sizlerle paylaşacak, ajansları uygun fiyatlı, ortalama fiyatlı ve premium olarak üç kategoride inceleyeceğiz. Maliyetleri etkileyen faktörler ve seo hizmeti ile ilgili bilmeniz gerekenleri de bu yazımızda bulabilirsiniz. İyi okumalar!

Seo Fiyatları 2024

Uygun Fiyatlı Seo Hizmetleri

Edvido'da hizmet veren uygun fiyatlı seo ajanslarını bu tabloda bulabilirsiniz.

Teklif Al
Minimum Maximum
CGW®
2000 2500
Work Medya
2000 2000

Ortalama Fiyatlı Seo Hizmetleri

Edvido'da hizmet veren ortalama fiyatlı seo ajanslarını bu tabloda bulabilirsiniz.

Teklif Al
Minimum Maximum
ROIBLE
22500 25000
Metafor Interactive Agency
8000 12500
Vayes Digital
4500 5500
Kreabaz
3500 9000
sitedestek.com
4000 30000
BigBang Digital
17500 30000

Premium Seo Hizmeti Fiyatları

Edvido'da hizmet veren premium seo ajanslarını bu tabloda bulabilirsiniz.

Teklif Al
Minimum Maximum
ROIBLE
22500 25000
Metafor Interactive Agency
8000 12500
BigBang Digital
17500 30000

SEO Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Bir önceki bölümde incelenen fiyatların nasıl belirlendiğini merak ediyor olmalısınız. İşte a’dan z’ye seo fiyatlarını etkileyen tüm faktörler:

 • Seo çalışmasının yapılacağı konum ve bölge
 • Şirketinizin ölçeği
 • Sektörünüzdeki rekabet
 • Mevcut seo stratejiniz ve durumunuz
 • Hedefleriniz
 • Mevcut marka bilinirliğiniz

Tüm bunlara ek olarak, daha tecrübeli ve geniş bir ekiple çalışmak isterseniz alacağınız hizmetin fiyatı da artacaktır. Aynı şekilde web sitenizin ölçeği büyüdükçe seo’ya daha fazla bütçe ayırmak zorunda kalabilirsiniz.

Şimdi seo fiyatlarını etkileyen bazı önemli başlıkları detaylı inceleyelim.

Ajans tecrübesinin seo fiyatlarına etkisi

Aşağıdaki grafik Edvido’da hizmet veren seo ajanslarının tecrübe fiyat ilişkisini gösteriyor.

ajans tecrübesinin seo fiyatlarına etkisi

Grafikte, 2 yılı aşkın süredir iş yapan seo ajanslarının 1500TL-3000TL arasında aylık ücret aldığını görüyoruz. Verilere göre, 5 yılı aşkın süredir iş yapan ajanslar 3000TL’nin üzerinde bir ücret istiyor. 10+ yıl tecrübesi olan ekiplerde ise seo hizmeti 5000 TL’den başlıyor

Hedeflerinizin seo fiyatlarına etkisi

En önemli bölüme geldik: Hedefleriniz!

Alacağınız seo hizmeti ile ne kadar trafik çekmek istiyorsunuz? Her ay kaç yeni müşteriye ihtiyacınız var? Blog içeriklerle internette arama yapan kullanıcıların önüne çıkmak istiyor musunuz? Sektör lideri mi olmak istiyorusunuz yoksa mevcut metriklerinizi olabildiğince iyileştirmek mi istiyorusunuz? Bu ve benzeri birçok sorunun cevabı alacağınız hizmetin fiyatını etkileyecektir.

Sektörünüzün ve sattığınız ürünün seo fiyatlarına etkisi

Bazı sektörlerde, kullanıcılar ihtiyaçlarını gidermek için ilk tercih olarak arama motorlarını kullanırlar. Böyle sektörler diğerlerine göre daha rekabtçidir. Yarışmak zorunda olduğunuz birçok şirket ve internet sitesi karşınıza çıkar. Buna en iyi örnek e-ticaret sektörüdür. İnternet siteniz üzerinden telefon satışı yaptığınız bir işletmeniz olduğunu varsayalım. İşletmenizin ismi de YoyoPhone olsun Şimdi kendimizi kullanıcının yerine koyalım ve Google’da “iphone” veya “samsung galaxy” aramalarını gerçekleştirelim. Karşımıza çıkan sonuçlarda apple, teknosa, hepsiburada, mediamarkt, vatan bilgisayar gibi dev markalar ilk sayfanın tamamını doldurmuş gözüküyor. YoyoPhone olarak bu denli rekabetin olduğu bir sektörde seo çalışması yapmak beklenenden çok daha pahalıya mal olabilir.

sektörün seo fiyatlarına etkisi

Sonuç olarak; hedeflediğiniz anahtar kelimeler ne kadar çok aranıyorsa seo ajansına yapmanız gereken ödeme o oranda artabilir.

Konumun SEO fiyatlarına etkisi

Seo çalışmasında hedeflediğiniz konumun nüfusu, o bölgede yaşayan insanların davranış ve harcama alışkanlıkları ve o bölgeyle ilgili her şey seo ücretlerini etkileyebilir. Örneğin Erzurum bölgesinde “kar lastiği” araması daha rekabetçi iken Antalya bölgesinde daha az rekabetçi olabilir. Bu durum doğal olarak fiyatı doğrudan etkiler.

Bunlara ek olarak büyük şehirler her zaman küçük şehirlere göre daha rekabetçidir. İstanbul bölgesinde yapılacak seo çalışmaları Konya bölgesine göre genellikle daha zordur.

Bir diğer önemli nokta ise uluslararası seo. Global çapta seo çalışması yapmak günümüzde dolar kurunun da etkisiyle giderek zorlaştı. Global çalışmalarda harcamalar döviz cinsinden yapıldığı için fiyatlar oldukça yükselebiliyor. Ancak bu maliyetlere katlanabilecek büyük ölçekte bir firma iseniz Edvido’da uluslararası seo hizmeti veren ajanslar da mevcut.

konumun seo fiyatlarına etkisi

Alacağınız hizmetlerin seo fiyatlarına etkisi

Alacağınız seo hizmetinin fiyatı ihtiyacınız olan hizmetlere göre de değişkenlik gösterebilir.

Örneğin yalnızca Google Business optimizasyonuna ihtiyacınız varsa görece daha düşük bir ücretle karşılaşabilirsiniz. Ancak 100+ sayfası olan 1000+ kelime hedeflediğiniz bir web siteniz var ise daha yüksek ücretler sizi bekliyor olabilir.

Aşağıdaki liste ortalama fiyatlı bir seo paketinin içerdiği hizmetleri gösteriyor.

 • Seo analizi
 • Rakip analizi
 • Kelime araştırması
 • Backlink çalışması
 • Site içi seo
 • Aylık raporlama
 • UX/UI geliştirme
 • A/B test
 • Dönüşüm çalışmaları
 • İçerik ve blog çalışması
 • Local seo

Marka bilinirliğinin seo fiyatlarına etkisi

Sıradaki başlık arama motorlarındaki sıralamanızı etkileyen ve çok önemli olan marka bilinirliği. Marka bilinirliği sıralamalarınızı etkileyen Google'ın oldukça önem verdiği bir konu. Hal böyle olunca eğer yeni bir şirketseniz marka bilinirliğinizi 0 kabul edebiliriz. Dolayısıyla bu konuda da çalışmalar yapılması gerektiği için maliyetleriniz beklenenden yüksek seviyelere çıkabilir.

Diğer taraftan, işletmeniz 2-3 yıldır faaliyette ve hali hazırda arama motorlarından trafik çekiyorsa seo ajansının işi görece daha kolay olabilir. Böylece seo maliyetlerinizin düşebilir.

İçerik ücretlerinin seo fiyatlarına etkisi

Blog içerikler arama motorlarında sorularına cevap arayan kullanıcıların karşılarına çıkarak marka bilinirliğinizi artırır bunun yanı sıra dönüşüm de elde etmenize yardımcı olur. Ancak bu tür içeriklerin üst sayfalarda yer alması için aşağıdaki şartları sağlıyor olması beklenir. Kısacası blog ve web sitesi içeriklerinizin metinleri hedef kitlenize hitaben yazılmış kaliteli içerikleri olmalıdır.

Web sitenizdeki içerikler;

 • Benzersiz olmalı ve kullanıcıya değer sunmalı.
 • Kullanıcının aradığı kelime öbeklerini içemeli.
 • Kullanıcılar aradıklarını bulmalı.
 • Metinler yüksek kalitede ve yazım kurallarına uygun olmalı.
 • Güncel bilgiler içermelidir.

Sonuç olarak seo hizmetinin yanı sıra içerik hizmeti de almalısınız. Bazı ajanslar içerik ücretlerini hizmet bedelinin içinde yansıtır bazıları ise ayrıca faturalandırabilir. Aşağıdaki tabloda içerik kalitesine ve yazarın uzmanlığına göre metin fiyatlarını bulabilirsiniz.

100 Kelime başına fiyat
Uygun fiyatlı içerikler 4-10 TL
Ortalama fiyatlı içerikler 10-25 TL
Uzmanlar tarafından yazılan içerikler 25-50 TL
Tecrübeli uzmanlar tarafından yazılan içerikler 50+ TL

E-Ticaret SEO fiyatlarını etkileyen faktörler

İşletmenizin büyüklüğü

Yukarıda bahsettiğimiz gibi seo maliyetleri işletmenizin büyüklüğünüe ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişmekte. Küçük bir e-ticaret mağazasıysanız, onbinlerce ürünü olan mağazalara göre daha uygun fiyatlara seo hizmeti alabilirsiniz.

Ürün ve kategori sayınız

Çok fazla ürününüz varsa çok fazla sayfanız var demektir. Bu da seo ajansının web sitenize harcadığı süreyi artıracaktır. Dolayısıyla ürün sayınız arttıkça ajansın istediği bedel de bir o kadar artabilir.

Dünya'da SEO Fiyatları

Aşağıda sonuçlarını incelediğimiz bu anket Aherfs tarafından geçtiğimiz yıl Amerika, İngiltere ve çeşitli AB ülkelerinde yapılmış.

Dünya'da seo fiyatları

Anket sonuçlarına göre kaliteli bir seo hizmeti almanın maliyeti ortalama olarak 2500 USD civarında gözüküyor. Türkiye’de olduğu gibi diğer ülkelerde de fiyatlar yukarıda bahsettiğimiz kriterlere göre değişkenlik gösterebiliyor. 750 USD’ye de seo hizmeti alınabilirken ücretler 4000 USD’yi geçebiliyor.

Freelancer vs SEO Ajansı

Günümüzde freelance hizmet veren kişiler uygun fiyat avantajı nedeniyle küçük ölçekli firmalar tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlandı. ABD’de yapılan bir ankete göre freelancerlar ajanslara göre en az 50% daha ucuza hizmet veriyor. Freelancerlar ile çalışmak daha avantajlı gözükse de tecrübeli bir ekibin yapacağı seo çalışmasının sonuçları firmanız çok daha tatmin edici ve güvenilir olabilir.

Freelancer SEO Ajansı
Yetenek Spesifik yetenek gerektiren işlerde çok verimli Birden fazla yetenek gerektiren kapsamlı işlerde çok verimli
Hizmet Kalitesi Sözleşmesiz çalışıldığı için hizmet kalitesi istediğiniz gibi olmayabilir Ajansın sizin için atadığı müşteri temsilcisiyle tüm problemleri aşabilirsiniz
Ücret Genellikle ajans göre daha ucuz Genellikle freelancer’a göre daha pahalı

Ucuz SEO Hizmetinin Şirketinize Verebileceği Zararlar

Günümüzde seo hizmetine talebin artmasıyla birlikte, piyasada 100 TL - 500 TL gibi komik rakamlara seo hizmeti satan bireysel kişilerle karşılaşmaktayız.

Bu tarz kişilerden hizmet aldığınızda kaybınız yalnızca birkaç yüz TL olmuyor. Maalesef web sitenizin otoritesi geri döndürülemez şekilde zedelenebiliyor. Deneme amaçlı bu hizmetleri alıp web sitesinin Google’dan tamamen kaldırıldığını söyleyen birçok kullanıcı var. Özellikle “hacklink” diye bilinen yöntemi uygulayan bu kişiler işletmenize geri dönüşü olmayan zararlar verebilir.

SEO Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO ajansınızı seçerken bakacağınız ilk nokta ajansın geçmişte hayata geçirdiği projeler ve referansları olmalıdır.

Öncelikle hedeflerinizi belirleyin

SEO ile neyi hedefliyorsunuz? Kaç tane yeni kullanıcıya ihtiyacınız var? Ne kadar trafik çekmek istiyorsunuz?

Teklif veren firmaların referanslarını ve seo çalışması yaptığı siteleri inceleyin

Öncelikle Edvido’ya kayıt olun ve bir SEO projesi oluşturun. ardından sizinle çalışmak isteyen firmaların referansların inceleyin.

Aralarından kafanıza yatan 5 ajansa searchconsole ve analytics bilgilerinizi vererek taslak bir çalışma plan ve audit talep edin

SEO ajanslarının birçoğu çalışma öncesinde müşteri adaylarına ön hazırlık planı sunar. Çalışmalarını beğendiğiniz ajansları bir sonraki toplantınıza davet edin.

Bir sonraki toplantıda şu soruları sorarak ajansları daha iyi tanıyabilirsiniz:

 • Seo hizmetinizden bahseder misiniz?
 • Partner olacağımız süreçte nasıl ve hangi sıklıkla iletişim kuracağız?
 • Her ay rapor alacak mıyım?
 • İşletmemizin projesiyle ilgilencek çalışanlarınızla tanışabilir miyim?
 • Neden sizinle çalışmalıyım?

Toplantı sonrasında ajansları bu üç kritere göre değerlendirin ve tercihinizi yapın:

İletişim: SEO ajansının çalışmasını yaptığı firma ile güçlü iletişim ağı kurması, yapılan işin başarılı olmasında son derece önemlidir. Çalışma esnasında yanlış giden hususlarla ilgili kolaylıkla tedbir geliştirilebilir.

Tecrübe: Çalışmak istediğiniz SEO ajansının bu sektörde yeterli tecrübe kazanmış olması çok önemlidir. Bu sektörde tecrübesi olmayan ajanslarla başarıyı yakalama ihtimaliniz düşük olabilir.

Fiyat: Yukarıda açıklandığı gibi SEO hizmetinin fiyatlarını belirleyen etmenler değerlendirilerek optimum hizmeti alacağınız SEO ajansı ile çalışabilirsiniz.

Freelancer vs SEO Ajansı

Freelancer

SEO Ajansı

Yetenek

Spesifik yetenek gerektiren işlerde çok verimli. Doğrudan brief ve yönlendirmeyle ilerleyebilir

Birden fazla yetenek gerektiren kapsamlı işlerde çok verimli. Ekip çalışması gerçekleştiği için daha fazla tecrübe ve fikir alışverişiyle çalışır ve daha iyi sonuçlar ortaya koyabilir.

Hizmet Kalitesi

Sözleşmesiz çalışıldığı için hizmet kalitesi istediğiniz gibi olmayabilir

Ajansın sizin için atadığı müşteri temsilcisiyle tüm problemleri aşabilirsiniz, daha net ve doğrudan iletişim kurma olanağı sağlar

Ücret

Genellikle ajans göre daha ucuz ve uygun fiyatlarda hizmet sunar

Genellikle freelancer’a göre daha pahalı ücretlendirme politikaları izler

Tecrübe

Freelancerlar daha az tecrübeye sahip olabilir

SEO ajansları ekip halinde çalışıldığı için tecrübesi olmayanların da danışabileceği bir kaynak olur

Kapasite

Freelancer üyük projeler için yeterli kapasiteye sahip değildir

SEO ajansı üyük projeleri başarıyla tamamlayabilecek kaynak, çalışan ve tecrübeye sahiptir

Yedekleme

Freelancer tek başına çalıştığı için beklenmedik bir durumda proje yarım kalabilir

Ekip çalışması olduğu için çalışanlardan biri uygun olmasa da proje aksamadan devam eder ve yedeklenme sağlanır

Esneklik

Freelancer kendi programını oluşturduğu için daha esnek bir program oluşturabilir

SEO ajansı daha kurumsal bir yapıyla ilerlediği için freelancer kadar esnek ilerlemez, program ve deadline takip edilir

İletişim

Freelancer ile daha rahat, birebir iletişim kurabilirsiniz

İletişim daha resmi ve organizasyonel mail gibi iletişim kanalları üzerinden ilerler

Kişisel İlgi

Freelancer tarafından doğrudan projesine kişisel ilgi alabilirsiniz

SEO ajansı projenize kişisel bir ilgi değil resmi bir ekip çalışması sunar

Uzmanlık

Freelancerın uzmanlığı tek bir alanda olabilir ve SEO’nun diğer alanlarında yetersiz kalabilir

Ekipte farklı uzmanlıklar bulunduğu için ekip arkadaşları birbirinin güçlü yanlarını tamamlayarak bütünsel bir SEO çalışması ortaya çıkarabilir

Ekip Çalışması

Freelancer tek başına çalıştığı için ekip çalışmasının sağladığı içgörüye sahip olamayabilir

SEO ajanslarında ekip birbirlerini gözlemleyerek projede farklı uzmanlıklar ve bakış açıları kullanır, ortaya bütüncül bir yaklaşım ve test edilmiş bir proje çıkar.

SEO Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Seo çalışmasının yapılacağı konum ve bölge

SEO çalışmanızla hedeflediğiniz bölge ve konum fiyatları etkileyen faktörlerden biridir. Özellikle küçük şehirlere odaklanmış bölgesel SEO çalışmaları ve yerel SEO çalışmaları global SEO çalışmalarına kıyasla daha düşük bir bütçe gerektirebilir. 

Şirketinizin ölçeği

Şirketinizin ölçeği, ne kadar uzun süredir sektörde olduğunuz ve güncel konumunuz SEO fiyatlarını etkiler. Yeni başlayan bir girişim için SEO çalışmaları kritiktir ve bilinilirliğinizi arttırır. Bir süredir faaliyet gösteren işletmeler içinse SEO çalışmaları reabet içerisindeki avantajlı konumunu sürdürmek için gereklidir.

Sektörünüzdeki rekabet

Sektörünüzdeki rekabet ne kadar fazlaysa SEO hizmetleri için fiyatlar o oranda artış gösterir.

Mevcut seo stratejiniz ve durumunuz

Mevcut SEO stratejilerinde ne durumda olduğunuz bir altyapıya sahip olup olmamanız SEO fiyatlarında belirleyici bir rol oynar. 

Hedefleriniz

En önemli bölüme geldik: Hedefleriniz!

Ajans Tecrübesi

Ajansın tecrübesi SEO fiyatlarını belirleyen temel unsurlardan birini oluşturuyor.

SEO Ajansıyla Çalışmanın Avantajları

Yüksek Yatırım Getirisi (ROI, Return on Investment)

SEO çalışmaları özellikle e-ticaret şirketleri için yüksek yatırım getirisi sağlar. Dijital dünyada sitenize daha çok trafik çekmek ve arama motoru optimizasyonu sağlamak en etkili satış stratejilerinden birini oluşturur. Güvenilir bir SEO ajansıyla çalışmak yaptığınız yatırımın karşılığını net bir şekilde görebileceğiniz ve işinizi geliştirebileceğiniz bir alan oluşturur.

Web sitenizde trafiği arttırmak

SEO ajanslarıyla çalışarak web sitenize daha fazla kullanıcı çekebilirsiniz. Bu doğrudan satışlarınıza pozitif etki sağlamanın yanı sıra markanızın görünülürlüğünü arttırarak pazarlama çalışmalarınıza da katkı sağlar.

Ölçülebilir sonuçlar

SEO ajansıyla çalışmak size ölçülebilir sonuçlar sağlar. Profesyonel bir SEO ajansı web sitenizin güncel konumunu ve SEO hizmetiyle birlikte oluşan değişimi size nicel ölçekler üzerinden sunabilir. SEO ajansıyla birlikte sitenizde artan trafik, kullanıcıların sitede geçirdiği vakit, okudukları sayfalar ve satın alım işlemleri gibi verilere net bir şekilde ulaşabilirisiniz.

Konumlandırma

Doğru uygulanmış ve sürekli SEO uygulamaları bir süre sonra web sitenizin arama motorlarında konumu sabit hale getirebilir. Elbette, bunun uzun süreli bir süreç olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Marka İmajı

SEO hizmeti sadece web sitenizin içerisinde anahtar kelimeler ve içeriklerle yapılan bir optimizasyonu değil, web sitenizin dışarısında yapılan backlink çalışmalarını ve sosyal medya görünürlüğünü de kapsar. Bu açıdan bakıldığında SEO ajansı aynı zamanda marka imajınızı bütün olarak iyileştiren bir hizmet sunar.

Temel SEO Kavramları

SEO, Türkçe adıyla, arama motoru optimizasyonu çok yönlü ve çok kapsamlı bir süreci kapsar. E-ticaretten kişisel bloga kadar online varlık gösteren herkesin başarıya ulaşmak için doğru SEO stratejilerini öğrenip uygulaması gerekir. Peki SEO’yu tam olarak anlamak için bilmemiz gereken temel kavramlar nelerdir?

SERP: SERP (Search Engine Results Page), arama motoru sonuç sayfası olarak adlandırılabilir. Arama motoruna herhangi bir anahtar kelime yazdığınızda karşılaştığınız sonuç sayfası SERP’tir. Yani Google arama motoruna Edvido yazdığımızda karşılaştığımız sayfa SERP’tir.

Keyword/Anahtar Kelime: Keyword arama motorunda aradığınız konuyla ilgili yazacağınız anahtar kelimelerdir. Örneğin bir SEO ajansıyla çalışmak istiyorsanız ve İstanbul’da bir işletmeyseniz arama motoruna “SEO Ajansları İstanbul” gibi bir arama motoru yazmanız çok olası. SEO ajansları da benzer bir şekilde bu anahtar kelimeyi içeren kaliteli içeriklerle sıralamada karşınıza çıkmayı hedefliyor. 

Ranking Factor: Ranking factorü sıralama ölçütü olarak Türkçe’ye çevirebiliriz. Ranking factor arama motorlarının sitenizi sıralamada öne çıkarırken dikkate aldığı faktörlere işaret eder. Örneğin Google içeriğin aranan kelimeye uyumlu olmasını ve içerik kalitesini en önemli ranking factorlere örnek olarak sunmuştur.

Crawling: Crawling “örümcek” olarak da adlandırılan arama motoru botlarının düzenli olarak web sitenizi ve içeriklerinizi taramasına verilen isimdir. Botlar içerik-anahtar kelime uyumu, içeriklerin birbiriyle uyumu ve site içerisindeki geçiş gibi farklı unsurları inceler. Web sitenizin crawlinge de uyumlu bir şekilde dizayn edilmesi botların sitenizi analiz etmesini kolaylaştırır.  

Trafik: SEO’da trafik web sitenizi arama motorundaki anahtar kelimeyi yazıp sıralamadan orjinal olarak bulan ve ziyaret eden insanlar sitenizde trafik oluşturur. 

Anahtar Kelime Analizi: Anahtar kelime analizi web sitenizin hangi anahtar kelimeler arandığında arama motorunda görünebileceğinin analizidir. Anahtar kelime analizini içerik üretirken kullandığınız ve başlıkta yer verdiğiniz kelimeleri belirlerken de göze almanız gerekir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime (Long Tail Keywords): Uzun kuyruklu anahtar kelimeler diğer anahtar kelimelere kıyasla daha az aranma hacmine sahiptir ve üç veya dört kelimeden oluşur.

Bağlantı Metni (Anchor Text): Bağlantı metni üzerine tıkladığınızda sizi farklı sitelere yönlendiren metinlerdir. Anchor textler site içerisinde veya site dışına backlink vermenize imkan tanır. Backlink için BURAYA bakabilirsiniz. (anchor text koy) 

SEO stratejileri için bilmemiz gereken temel kavramları inceledik. Şimdi bu kavramların ötesinde SEO’yu daha kapsamlı nasıl anlayabiliriz buna bakalım. SEO için dikkate almanız gereken dört farklı yön var:

 1. İçerik
 2. HTML Düzenlemeleri
 3. Site Yapısı İçinde SEO
 4. Site Dışı SEO

1. İçerik optimizasyonu 

Arama motoru optimizasyonunda en önemli ve etkili unsur sitenizde kaliteli ve SEO uyumlu içeriğin bulunmasıdır. İçeriğin önemiyle ilgili Bill Gates’in meşhur “Content is king” sözünü hatırlayabiliriz. 

 • İçerik kalitesi: SEO uyumlu içeriği “SEO uyumlu” yapan ilk unsur içeriğin kaliteli olmasıdır. İçeriğin kaliteli olması yazım ve gramer kurallarına uygun yazılmasını, içerikte görsel ve tablo gibi anlaşılmasını kolaylaştıracak unsurların barındırılmasını kapsar. İçeriğin gerçekten konuyla ilgili meraklı olan bir kişinin sorularına cevap verecek şekilde hazırlanmış olması gerekir.
 • Doğru Konu Belirlemek: Diğer bir önemli unsursa güncel araştırma ve tartışma konularının farkında olmaktır. Alanınızda en çok hacimli aranan anahtar kelimeler nelerdir sorusunu cevaplamak odağında anahtar kelime analizi yaparak öncelikli konularınızı listeleyebilirsiniz. 
 • Anahtar Kelime Kullanımı: Anahtar kelime analizi size konu listesi sağlar. Daha sonrasında içeriği anahtar kelimeleri kullanmaya özen gösterek hazırlayabilirsiniz.

2. HTML Düzenlemeleri: 

HTML düzenlemeleri internet sitenizin görünümüyle ilgili yapacağınız teknik düzenlemelerdir. 

 • Sayfa Başlığı: Sayfa başlığı ve sayfa başlığının arama motorunda görünmesi trafiğe ve dolayısıyla SEO’ya doğrudan katkı sağlar. Sayfa başlığında doğru anahtar kelimelerin mutlaka kullanılması gerekir.
 • Meta Açıklama: Meta açıklama arama motorunda web sitenizin başlığının altında görünen bir veya iki cümlelik açıklamalardır. Meta açıklamaların da anahtar kelimeleri içermesi ve açıklayıcı olması SEO’ya katkı sağlar. 
 • Başlıklar/Heading/ H1: Başlığınızda anahtar kelimelerin bulunması doğrudan SEO uyumluluğunu sağlar. Özellikle H1 olarak adlandırdığımız ana başlığın SEO uyumlu olması trafiğe doğrudan etki eder.
 • Alt Başlık/H2: Ana başlığa yani H1’a ek olarak metin içerisinde diğer anahtar kelimelerin olduğu alt başlıklara yer vermek gerekir. Örneğin ana başlık yani H1 “İstanbul’daki SEO Ajansları” olabilir. Alt başlıklar yani H2’lerse “İstanbul’da SEO Ajans Fiyatları” ve “İstanbul’da SEO Ajansı ve Freelance” olabilir. Alt başlıklar da çok aranan hacmi yüksek anahtar kelimeleri barındırmalıdır.
 • Görsel Optimizasyonu ve Tablo Yapısı: Bir yazının okunabilirliğini kolaylaştıran en temel unsur yazı içerisinde faydalı ve uyumlu görsellerin ve anlaşılır tabloların bulunmasıdır. Görseller ve tablolar içeriği hem okuyucu hem de arama motoru botları için ulaşılır ve tercih edilir bir konuma getirir. 
 • Breadcrumb: Breadcrumb’ın Türkçe karşılığı ekmek kırıntılarıdır. Peki bunun SEO’yla bağlantısı ne? Bunu anlamak için Grimm masallarından ormanda yollarını ekmek kırıntılarını takip ederek bulan Hansel ve Gratel kardeşleri hatırlayabiliriz. Breadcrumb yapısı, SEO dilinde ekmek kırıntılarıyla takip edilecek kolay bir yol oluşturmayı temsil eder. breadcrumb, site içerisinde ilgili başlıklar, ana sayfa ve alt başlıklar arasında okuyucunun ve botların kolaylıkla gezinebilmesini sağlayan bir yapıdır. Breadcrumb yapısını SEO’yu güçlendirmek ve daha iyi bir ziyaretçi deneyimi oluşturmak için kullanabilirsiniz.

3. Site Yapısı İçerisinde SEO

Site yapısı içerisinde yapacağınız teknik SEO çalışmaları için bu alanda eğitimli ve deneyimli bir ajansla çalışmayı tercih edebilirsiniz.

 • Çift içerik: Çift içerik, özellikle e-ticaret web sitelerinin aynı ürünün birden fazla sayfada bulunması şeklinde karşılaştığı bir durumdur. Aynı sayfadan iki tane olması, yani çift içerik, SEO açısından olumsuz bir durum oluşturur. Bunu düzeltmek apabileceğiniz temel SEO uygulamaları kanonikal yönlendirme ve 301 yönlendirmesi. Kanonik URL yönlendirmesiyle iki sayfadan birini ana sayfa olarak etiketleyip arama motorlarına iletmiş oluyorsunuz. 301 yönlendirmesiyse, çift içeriğe sahip olan sayfalardan birini diğerine kalıcı olarak bağlamayı ve yönlendirmeyi sağlar. 301 ve Kanonik URL yönlendirmeleriyle çift içeriğin getireceği SEO açısından olumsuz sonuçları bertaraf edebilirsiniz. 
 • 404 Kodu: Bazı sayfaların ve içeriklerin artık ulaşılmaz olması  sayfanın 404 Page Not Found hatasını vermesine neden olur. SEO açısında 404 hatasını gidermek için sayfayı başka bir sayfaya yönlendirmeyi deneyebilirsiniz. 
 • Mobil Uyumluluk: Web sitesi içerisinde SEO’yu etkileyen ve göz ardı edilmemesi gereken diğer bir konu da sitenin mobil uyumluluğudur. Mobil web sitenizin de görsel ve işlevsel açıdan uyumlu ve düzenli görünmesi önemlidir.
 • Sayfa Hızı: Sayfanın hızı kullanıcının sitede kalmasını ve dolayısıyla SEO’yu etkiler.
 • Güvenlik Sağlamak: Sitede güvenliği sağlamak için SSL sertifikası ve HTTP uzantısı olan HTTPS kullanabilirsiniz. Site içerisinde güvenliği sağlamak arama motorları açısından en çok dikkat edilen konulardan birini oluşturur.

4. Site Dışı SEO Çalışmaları

İçerik, web sitesi dizaynı ve site içerisindeki teknik detaylar haricinde SEO’yu etkileyen diğer bir önemli unsur site dışarısında sürdürdüğünüz SEO çalışmalarıdır. Site dışı SEO çalışmaları siteye çekeceğiniz trafiği ve sitenin güvenilirliğini arttırmayı sağlar.

 • Backlink: Backlink, arama motorları tarafından güvenilirliği ve domain puanı yüksek olan bazı web sitelerinde linkinizin bulunmasıdır. Domain puanı yüksek bir web sitesinden backlink web sitenizin de domain puanın artmasını sağlar. Bunu aynı zamanla karşılıklı bir alışveriş haline de getirebilirsiniz. Domain puanını arttırmak SEO açısından arama motorunun sitenizi güvenilir bir kaynak olarak görüp öne çıkarmasını sağlar.
 • Güç ve Güven Ölçekleri (Authority and Trust Metrics): Güç ve güven ölçekleri arama motorlarının sitenizin domain puanı gibi unsurları göz önüne alarak oluşturduğu ölçeklerdir. Örneğin bir sitenin .edu veya .gov gibi üniversite ve devlet kurumları için kullanılan alan adlarının güç ve güven ölçekleri oldukça yüksektir. Bu nedenle bu alan isimlerinden alacağınız backlink domain puanına olumlu katkı sağlar.
 • Link: Linkler sitenize dışarıdan gelen linklerdir. Linkleri, backlink şeklinde alabileceğiniz gibi, kaliteli, güncel ve faydalı bir içerikle organik olarak da link alabilirisiniz. Site dışarısından alınan linkler domain puanına oldukça katkı sağlar.
 • Haber ve Basın Bültenleri: Haber ve basın bültenlerinde yer almak site dışarısından alabileceğiniz linklere ve SEO çalışmalarına örnek gösterilebilir.
 • Trafik: Trafik, siteye çektiğiniz ve sitede tutabildiğiniz ziyaretçi yoğunluğunu ifade eder. Siteye trafik çebeiliyor olmak öncelikle anahtar kelime kullanımı, başlık ve konu seçimi gibiadımları başarıyla tamamladığınızı gösterir. Buna ek olarak içeriğin kaliteli olduğunu ve okuyucuyu tutabildiğini gösterir. Yani trafiğin fazla olması web sitenizin domain ratingine ve SEO’ya olumlu katkı sağlar.    
 • Sosyal medya: Sosyal medya neredeyse herkesin hayatında önemli bir yer kaplıyor ve bilgiyi paylaşmanın temel aracılarından birini oluşturuyor. Linkinizin çeşitli sosyal medya platformları üzerinden paylaşılması organik trafiğe ve web sitenize yapılan ziyaretlere katkı sağlıyor. Bu nedenle sosyal medya üzerinden sitenizin ve içeriğinizin yayılmasını hedeflemek site dışı SEO çalışmalarına güzel bir örnek oluşturuyor.

Ne Kadar Süre SEO Hizmeti Alınmalıdır?

SEO hizmeti sitenizin domain puanını ve trafiğini arttırmaya yönelik arama motoru optimizasyonudur. SEO hizmetlerinin çok kapsamlı ve farklı çalışmaları entegre edilerek yürütülen ve uzun bir süreç gerektiren çalışmalardır. Bu nedenle SEO hizmetinden hızlı sonuçlar beklemek gerçekçi bir yaklaşım değildir. 

SEO çalışmalarından beklediğiniz sonuçları alabilmek için en az altı ay planlı ve profesyonel bir ajans desteğiyle ilerlemeniz gerekir. Bu çalışmalar sitenizde kaliteli içeriklerin arttırılması, başlıklar, backlinkler gibi teknik detayları göz önüne almanızı kapsar. Eğer daha önce SEO çalışması yaptıysanız ve ihtiyacınız olan hizmet sadece SEO’nun belirli bir alanına odaklanacaksa daha kısa süreli ve kompakt hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Ama temelden oluşturulacak SEO çalışmalarından beklenen sonuçları alabilmek için nispeten uzun bir zamana ihtiyaç duyulduğunu göz ardı etmeyin.

Hangi Tür Websiteleri SEO Hizmeti Almalıdır?

SEO hizmeti her tür web sitesi için faydalı ve gerekli bir hizmettir. E-ticaret, kişisel blog, ajans, yazılım şirketi fark etmeksizin her web sitesi SEO hizmeti almaktan faydalanabilir. Eğer dijital çağda online bir varlık ve başarı elde etmeyi hedefliyorsanız arama motoru optimizasyonu kaçınılmaz bir adımdır.

E-ticaret şirketleri için SEO doğrudan müşteri trafiği sağladığı için ayrı bir öneme sahiptir. Aynı zamanda Google gibi arama motorları üzerinden sitenize gelen ziyaretçilerin diğer kanallardan gelen ziyaretçilere kıyasla müşteriye dönüşme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle e-ticaret için SEO’yu optimize etmek yüksek yatırım getirisi sağlayan bir kanal oluşturur. 

Ajanslar için de SEO, ajansın çalıştığı sektör fark etmeksizin, e-ticaret şirketleri için olduğu gibi önemlidir. Örneğin bir SEO ajansının kendi sitesinin SEO stratejisini de aynı özenle oluşturması gerekir. Mobil oyun ve yazılım ajansları gibi dijital varlık gösteren ajanslar için de SEO’nun önemini vurgulamak gerekir.

Kişisel blog sayfaları için SEO yine benzer bir şekilde önem taşır. Kişisel blogunuzda SEO’yu optimize ederek sitenizin hacmini açıp hobinizi daha geniş bir kitleyle paylaşabilirsiniz. Bu aynı zamanda ilerde kişisel blogunuzu kendi şahsi şirketinize ve web sitenize dönüştürme imkanının da önünü açar.  

SEO Çalışmalarından Ne Kadar Sürede Sonuç Alırsınız?

SEO çalışmalarından sonuç almak sitenizin var olan yapısıyla ve SEO çalışmasından beklentilerinizle ilgilidir. Örneğin, eğer sitenizi SEO’ya uygun bir şekilde kurduysanız ve içerikleriniz yeterli sayı ve kalitedeyse SEO’dan hızlı sonuç alabilecek bir altyapıya sahipsiniz demektir. Ama sitenizi temelden kuruyorsanız ve SEO çalışmalarına yeni başlıyorsanız beklediğiniz sonuçları görebilmek için minimum altı ay düzenli bir şekilde SEO stratejilerini uygulamanız gerekebilir.

Diğer bir soruysa SEO çalışmalarından tam olarak nasıl sonuçlar görmeyi bekliyorsunuz? Sitenize gelen trafiği mi arttırmak istiyorsunuz, domain ratingi yükseltmek mi veya gelen ziyaretçiyi müşteriye dönüştürmek mi? Tüm bu objektifler SEO çalışmalarının farklı odaklarının oluşturacağı sonuçlardır. Örneğin trafiği arttırmak için anahtar kelime analizi, sosyal medya linkleri ve içeriklerin sayısı ve kalitesi etkilidir. Domain puanını arttırmak içinse HTML ayarları, backlinkler, çift içerik ve 404 gibi sorunların çözülmesi etkilidir. Ziyaretçiyi müşteriye dönüştürmekse sitenizin genel görünümü ve breadcrumbing yapısının oluşturulmasıyla sağlanabilir.

SEO çalışmalarından göreceğiniz sonuç aynı zamanda sitenizin türüne ve var olan rekabete de bağlıdır. Bir kişisel blogun yazı ürettiği niş içerisinde kaliteli içerik üretmesi SEO’dan daha hızlı sonuçlar görmesini sağlayabilir. Ama örneğin bir psikoloji öğrencisinin klinik psikolojiyle ilgili yazdığı bir blog domain ratingi daha yüksek olan hastaneler ve klinikler karşısında SEO’dan beklediği sonucu çok daha uzun bir sürede görebilir. Benzer bir şekilde bir e-ticaret web sitesi Amazon, Trendyol, HepsiBurada ve N11 gibi büyük web siteleriyle yarışacaksa istediği sonuçları görebilmek için çok daha kapsamlı ve uzun süreli SEO çalışmalarına ihtiyaç duyabilir.  

Sonuç olarak, SEO çalışmaları web siteniz için gerekli olan trafiği, kitleyi ve müşteriyi çekmenizi sağlar. SEO çalışmalarından birkaç hafta içerisinde bazı sonuçları görebilecek olsanız da istediğiniz sonuçları görebilmek için gerekli süre yaklaşık altı ayı bulabilir. Sitenizin çalıştığı sektördeki rekabet veya oluşturduğunuz nişe olan talep gibi farklı unsurlar da SEO çalışmalarından ne kadar sürece istediğiniz sonuçları göreceğinizi etkiler.

SEO ve İçerik Pazarlama Arasındaki İlişki

İçerik pazarlama; blog yazıları, videolar, podcastlar ve sosyal medya içerikleri gibi içerikler aracılığıyla hedef kitlenize ulaşmayı hedefleyen pazarlama türüdür. İçerik pazarlama özellikle SEO’nun vazgeçilmez bir adımı ve parçasıdır. Bu noktada bir kez daha Bill Gates’in “içerik kraldır” vurgusunu hatırlayabiliriz. İçerik pazarlama web sitenize trafik çekmenin ve domain puanını arttırmanın en temel adımını oluşturuyor. Yani içerik pazarlamanın SEO için vazgeçilmez bir adım oluşturur. Fakat içerik pazarlama SEO’dan bağımsız bir şekilde de önem taşır ve bazı noktalarda SEO’dan ayrılır. Örneğin SEO için en kritik olan içerik pazarlama stratejileri blog yazılarıdır ama içerik pazarlama video, podcast ve sosyal medya stratejileriyle genişletilebilir.  

Organik SEO Çalışması Süreçleri Nasıl İşler?

Organik SEO kavramı kulağa farklı ve yeni bir kavram gibi gelse de aslında SEO’nun kendisi organik SEO demektir. Arama motorunda üst sıralarda görünmeyi sağlayan SEO stratejileri organik SEO oluşturur. Ama arama motorunda üst sıralamalarda görünmenin organik olmayan yöntemleri de var. Örneğin, reklam vererek arama motorunda üst sırada görünebilirsiniz veya çeşitli siyah şapka yöntemlerle sıralamada yükselebilirsiniz. Siyah şapka yöntemler arama motorundan sitenizin tamamen yasaklanmasına neden olabileceği için uzak durulması gereken yöntemlerdir. Reklam yöntemi ise öncelikle geçici ve oldukça masraflı olabilecek bir yöntemdir. Ayrıca Google gibi arama mtorlarında bu görünümün reklam sayesinde oluştuğu görünür. Reklam olduğunu bilmek de kullanıcının reklamın altındaki organik olarak sıralanan web sitelerinden birini tercih etmesine neden olabilir. 

Organik SEO’nun ne olduğunu inceledik, peki organik SEO çalışmasında süreç nasıl işler? Organik SEO çok kapsamlı ve uzun bir süreci kapsar. Organik SEO çalışması için gerekli süreçleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kullanıcı dostu tasarlanmış web sitesi oluşturulması
 • Anahtar kelime analizi yapılması
 • Ana ve alt başlıklara dikkat edilerek hazırlanmış içerik eklenmesi
 • İçerik kalitesi 
 • Tablo ve görsel eklenmesi
 • Site dışı backlinkler alınması 
 • Harici linkler alınması
 • Site içerisindeki SEO için gerekli teknik adımların uygulanması; ikiz sayfa ve 404 hatası gibi hataların giderilmesi
 • HTML ayarlarının ve meta açıklamaların kontrol edilmesi

SEO Hizmeti Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

SEO hizmeti alırken SEO’nun farklı yönlerinde yetkin ve tecrübeli bir ajansla çalıştığınızdan emin olmanız gerekir. SEO hizmeti kapsamında dikkat etmeniz gereken noktaları bu şekilde sıralayabiliriz:

 • SEO ajansının tecrübesi bakacağınız ilk kriter olabilir. SEO ajansının SEO’nun farklı alanlarında yetkin olduğundan emin olmak çalışmaya karar vermenin ilk adımıdır.
 • SEO ajansının daha önceki müşterileriyle ulaştıkları sonuçların somut verisel analizine dikkat etmeniz gerekir. Daha önceki müşterilerden alacağınız olumlu geribildirim ve güvenilir referanslar SEO ajansını tercih etmenizde belirleyici bir kriterdir.  
 • SEO’nun tüm süreçleriyle mi yoksa bir kısmıyla mı ilgilendiklerine dikkat etmenizde fayda var. Örneğin “İçerik için başka bir ajansla mı çalışıyorlar yoksa içerik ekipleri var mı?” sorusu göz önüne almanız gereken bir soru olabilir.
 • SEO çalışmalalarını ne kadar sürede yürüteceklerini hizmeti almadan önce mutlaka tartışmalısınız. Benzer bir şekilde sonuçları ne zaman görmeye başlayacağınız konusunda da SEO ajansının sizi bilgilendirmesi gerekir.
 • Ajansın SEO çalışmalarını size nasıl raporlayacağı, ölçme metrikleri ve sizinle karşılıklı iletişim ve feedback politikalarının nasıl olduğu da oldukça önemlidir. Özellikle ajansın geri dönüt, analiz ve revize konusunda sizinle aynı sayfada buluşması projeden beklediğiniz sonuçları en etkin şekilde alabilmeniz için gereklidir.  
 • En belirleyici dikkat edilmesi gereken noktalardan biriyse fiyatlandırma konusudur. SEO ajansının fiyatlandırma stratejisini, projenin neleri kapsadığını ve yatırım getirisini göz önüne almanız gerekir.
 • SEO ajansının size hizmetleri karşılığında tam olarak ne vaat ettiklerini inceleyin. Arama motorunda birinci sıraya yerleşmenin garanti olduğunu iddia etmek gerçekçi bir yaklaşım olmayabilir. Çalışacağınız SEO ajansının büyük ama tutulması zor vaatler değil, gerçekçi bir yol haritası, plan ve sonuç listesi hazırlaması her zaman daha iyi bir seçenektir.

SEO Hizmeti Neleri Kapsar?

SEO hizmeti, web sitenizin Google ve Yahoo gibi çeşitli arama motorlarında üst sıralarda görünmesini sağlayan bir hizmettir. SEO hizmeti alarak web sitenizin görünürlüğünü arttırarak sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilir ve amaçlarınız doğrusunda büyüme sağlayabilirsiniz. Örneğin, bir e-ticaret firmasıysanız SEO hizmeti alarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Google gibi arama motorlarından gelen müşteriye dönüşebilecek ziyaretçileri web sitenize çekebilirsiniz. Peki SEO hizmeti bunu tam olarak nasıl yapar? SEO hizmeti neleri kapsar?

Öncelikle SEO hizmeti arama motorlarında aranma hacmi yüksek olan keywordleri, yani anahtar kelimeleri analiz eder. Bu analiz doğrultusunda oluşturulacak içeriklerin ana başlıklarını ve alt başlıklarını, yani H1 ve H2’leri, belirler. Anahtar kelime analizi ve başlıkların belirlenmesinden sonra siteniz için içeriklerin oluşturulması adımı gelir. Bu noktada bazı SEO ajansları kendi içerik ekipleriyle, bazı SEO ajanslarıysa anlaşmalı oldukları başka içerik üreticileriyle çalışır. 

SEO hizmeti anahtar kelime analizi, konu ve başlık seçimi ve içerik oluşturulmaya ek olarak SEO’nun teknik adımlarıyla da ilgilenmeyi kapsar. Web sitenizin HTML düzenlemeleri, arama motorunda görünen meta açıklama, web sitenizin hızı ve mobil uyumluluğu da SEO’nun çalışma kapsamına girer. Bunlara ek olarak, özellikle e-ticaret sayfalarında sık karşılaşılan çift sayfa problemi veya 404 hatası gibi hataların düzenlenmesiyle de SEO ilgilenir. 

SEO hizmeti son olarak site dışı gerçekleştirilen SEO hizmetlerini kapsar. Domain puanı yüksek, arama motorlarının güç ve güvenilirlik ölçeklerinde yüksek web sitelerinden backlink almak ve sosyal medyayı kullanmak bu hizmetlere örnek gösterilebilir. 

Anlaşıldığı üzere SEO hizmeti çok boyutlu ve genellikle uzun bir süreç gerektiren bir çalışmadır. Sitenizin güncel durumuna, aldığınız trafiğe, sektörde edinmek istediğiniz noktaya göre SEO’nun farklı alanlarına odaklanarak bir çalışma yapabilirsiniz. Daha kapsamlı ve temelden bir SEO çalışmasının özellikle yeni başlayan online bir iş veya web sitesi için atılması gereken en yüksek getirisi olacak adımlardan biri olduğunu unutmamak gerekir.  

SEO Hizmetini Neden Almalısınız?

“Neden SEO hizmeti almalıyım?” sorusu gittikçe anlamını yitiren bir soru haline gelmeye başladı. Çünkü SEO artık dijitalleşen dünyada başarılı olmanın en temel ve güçlü anahtarlarından biri. Doğru ve etkin bir şekilde takip edeceğiniz SEO stratejileri hedef kitlenize ulaşmanıza ve işinizi online olarak temelden büyütmenize imkan sağlar.

SEO hizmeti, ilk adım olarak arama motorunda ilgilendiğiniz alana göre hacmi en yüksek olan anahtar kelimeleri analiz ederek algoritmaya uygun kaliteli içerikler oluşturur. Web sitenizin dizaynı, HTML kodu, başlıklar, meta açıklama ve oluşacak hataların giderilmesi gibi SEO’ya özgü adımlarla ilgilenir. Bunlara ek olarak site dışı SEO çalışmalarıyla linkler ve backlinkler alır. 

Peki bu çalışmalar doğru bir şekilde uygulandığında nasıl bir sonuç oluşturur? SEO çalışmaları sonucunda web siteniz, arama motorlarında ilgili anahtar kelimeler aratıldığında üst sıralarda görünür. Örneğin bir yazılım firması olarak SEO’yu optimize ettiğinizde Google üzerinden “İstanbul yazılım şirketi” araması yapan müşterinin sayfasında organik olarak görünürlük kazanırsınız. Bu aramayı yapan kullanıcının zaten yazılım firması arayan bir müşteri olduğunu varsayarsak SEO aracılığıyla sitenize doğal olarak müşteri çekmiş olursunuz. Özellikle yeni başlayan girişimler ve online işler için SEO çalışması hızlı bir şekilde büyümenin anahtarı olabilir. Elbette web sitenizin SEO çalışması yürüttüğü alandaki rekabete bağlı olmak üzere bu sonuçlar için gereken çalışma ve sürenin değişebileceğini unutmamak gerek.

En İyi 10+ SEO Aracı

SEO online olarak işinizi büyütmeyi kolaylaştıran bir hizmet sunuyor. Peki SEO’yu kolaylaştırmak için hangi uygulamaları ve toolları kullanabilirsiniz, inceleyelim.

Semrush

Semrush, web sitenizin ilgili olduğu alanlarda en çok aranan ve hacmi en yüksek olan anahtar kelimeleri analiz etmenizi sağlayan bir platformdur. Semrush sayesinde anahtar kelime analizi ve rekabet analizi yapabilir, pazarlama stratejilerinizi ve içerik stratejilerinizi optimize edebilirsiniz.

semrush

Ahrefs

Ahrefs, anahtar kelime analizi, rekabet analizi ve backlink araştırmaları için kullanabileceğiniz oldukça kapsamlı bir SEO tooludur. Özellikle backlink analizi için başvurabileceğiniz bir araçtır.

ahrefs

Screaming Frog SEO Spider

Screaming frog teknik SEO analizleri için kullanabileceğiniz ve site analizi yapabileceğiniz bir SEO aracıdır. Screaming Frog SEO spider olarak adlandırılmasının sebebi, Google’un kullandığı örümceklere benzer crawler’lar kullanarak siteleri analiz etmesidir. Bu şekilde site içi SEO’yu etkileyen tüm faktörleri Google spiderlarına benzer bir şekilde analiz etme imkanınız oluşur. 

screamingfrog

Google Search Console

Google Search Console, Google tarafından ücretsiz olarak sunulan Google aramalarında sitenizin durumunu görmenizi ve analiz etmenizi sağlayan bir SEO aracıdır.Google Search Console aracılığıyla web sitenizin Google tarafından nasıl göründüğünü izleme imkanı kazanırsınız.

google-search-console

Spyfu

Spyfu SEO ve dijital pazarlama için çok önemli bir adım olarak rekabet analizini ve anahtar kelime analizi yapan bir tooldur. Spyfu, Semrush gibi anahtar kelime analizi yapar ve buna ek olarak backlink analizi de sunar. 

spyfu

Kwfinder

Kwfinder de Semrush ve Spyfu gibi anahtar kelime analizine yardımcı olan bir SEO aracıdır. Kwfinder anahtar kelime analizi için ücretli ve ücretsiz paketler ve oldukça kullanıcı dostu bir arayüz sunuyor.

kwfinder

Google Analytics

Google Analytics, Google tarafından sağlanan web sitenize yapılan ziyareti ve kullanıcı hareketlerini takip edebileceğiniz bir ücretsiz bir SEO aracıdır. Google Analytics, Google Marketin Platformu tarafından Google hesabı olan herkese sağlanabilen ve etkin bir şekilde kullanıldığında dijital pazarlama ve SEO çalışmalarına oldukça katkı sağlayan bir platform.   

google-analytics

Moz Pro

Moz Pro; Semrush, Kwfinder, Ahrefs ve Spyfu gibi anahtar kelime analizi, backlink analizi ve site içi SEO analizi için kullanabileceğiniz bir SEO aracıdır. Moz Pro’yu diğer araçlardan ayıran yönse başka toolların parça parça sağladığı SEO hizmetlerini aynı toolda sağlayabilmesidir. Moz Pro’yu kullanarak hem anahtar kelime analizi hem rekabet analizi hem de site içi SEO uyumluluk analizi gerçekleştirebilirsiniz.  

moz

Ubersuggest

Ubersuggest, Google Suggest toolundan yola çıkarak oluşturulmuş ve Neil Patel tarafından satın alınıp geliştirilmiş bir SEO aracıdır. Ubersuggest; Moz Pro, Semrush, Kwfinder, Ahrefs ve Spyfu gibi rekabet analizleri, anahtar kelime analizleri ve site dışı backlink analizleri için faydalanabileceğiniz bir SEO tooludur. Ubersuggesti ücretsiz bir şekilde Chrome extentionı olarak kullanabilirsiniz.

ubersuggest

Yoast SEO

Yoast SEO bir WordPress eklentisidir ve içeriklerin SEO’ya uygun olup olmadığını analiz etmeye yardımcı olur.

yoast

SERPstat

SERPstat; Ubersuggest, Moz Pro, Semrush, Kwfinder, Ahrefs ve Spyfu gibi anahtar kelime analizi, backlink analizi ve web sitesi analizi gibi SEO analizlerini gerçekleştirebileceğiniz bir araçtır.

serpstat

SEO Hizmetleri ve İçerikleri

Hizmet Türü

Açıklama

Anahtar Kelime

Anahtar kelime araştırması ve analizi, rekabet analizi ve uygun anahtar kelimelerin seçilmesi 

Teknik SEO

Websitesi teknik analiz ve düzenlemeleri. Bu düzenlemeler URL düzenlenmesini, güvenlik için SSL ve HTTPS entegresyonu, sayfa hızı ve mobil uyumluluk gibi adımları içerir. 

İçerik Optimizasyonu

Başlıkların, H1 ve H2’lerin seçilmesi, anahtar kelimelerin seçimi ve metin içerisinde kullanımı, içerik yapısı ve uzunluğu ve meta açıklamalar içerik optimizasyonu sağlar

Site Haritası ve İndexleme Kontrolü

Google Search Console toolunu kullanarak site haritası ve indexleme kontrolü oluşturulması

Backlink Analizi ve Yönetimi

Domain puanı, güç ve güvenilirlik ölçeği yüksek backlinkleri tespit edip kullanmak. Spam veya domain ratingi düşürecek backlinkleri analiz edip kaçınmak

Teknik Sorunların Tespiti ve Giderilmesi

Çift sayfa, 404 hatası gibi hataların, kırık linklerin çözülmesi. iç ve dış bağlantı sorunlarının çözülmesi

Dijital Pazarlama Stratejileri

Sosyal medya pazarlamaya olanak sağlayacak paylaşılabilir içerikler oluşturulması ve yayılması. Reklam ve yeniden pazarlama aracı olarak dijital pazarlama stratejilerinin SEO’ya entegre edilmesi

Yerel SEO Optimizasyonu

Yerel aramalarda sıralanmaları ve dizinleri analiz etmek ve incelemek. google My Business sayfasını yönetmek

Site Analizi ve Raporlama

Trafik kaynaklarının, sitedeki ziyaretçilerin hareketlerinin ve müşteriye dönüşme sayılarının analizi ve raporlanması. Anahtar kelime sıralaması analizleri ve performans raporlanması 

Rekabet Analizi

Rakip web sitelerinin ve rakip web sitelerinin takip ettiği rekabet stratejilerinin incelenmesi, anahtar kelime analizinde rekabeti göz önünde tutmak

Mobil SEO Optimizasyonu

Kullanıcı deneyimini kolaylaştıracak mobil uyumlu responsive bir web sitesi tasarımı 

İçerik Yönetimi

Hazırlanacak içeriklerin konularının keywordlere ve başlıklara uygun bir şekilde belirlenmesi, takip edilecek içerik stratejisinin belirlenmesi

SEO Eğitimi ve Danışmanlığı

Çalışacağınız müşteriye SEO hakkında eğitim ve danışmanlık hizmeti sağlayarak daha kapsamlı bir yaklaşım belirlemek

SEO Fiyatlandırma Modelleri

Fiyatlandırma Modeli

Açıklama

Aylık Sabit Ücret

Her ay belirli bir hizmet karşılığında hizmet 

Performansa Dayalı Ücret

Başarıya göre belirlenen komisyon ya da bonus. Hedeflenen sıralama artışı veya trafik artışı gerçekleştiğinde ödeme sağlanır

Saatlik Ücretlendirme

Özellikle belirli bir süreye sahip küçük projeler için tercih edilebilecek bir ödeme yöntemidir. Projede geçirilen süre üzerinden saatlik ödeme sağlanır

Aylık Retainer (Sürekli Danışmanlık)

SEO ajansı belirli bir süre boyunca düzenli olarak müşteriye SEO hizmeti sunar, aylık bir ücret ve abonelik oluşturulabilir. Uzun süreli büyük kapsamlı projeler için uygundur.

Proje Bazlı Ücretlendirme

Genellikle SEO’nun belirli bir noktasına odaklanan projeler için kullanılır. Örneğin belli bir ajansla teknik SEO projesi için, diğer bir ajansla da içerik SEO’su için anlaşarak ikisine de proje bazlı ödeme yapabilirsiniz.

Gelir Paylaşımı

Özellikle henüz fazla sermayeye sahip olmayan başlangıç aşamasındaki girişimler tarafından kullanılır. SEO çalışması sonucunda elde edilen gelirin yüzdesi üzerinden bir fiyatlandırma oluşturulur

Kombine Modeller

Farklı ödeme yöntemlerini bir araya getiren br fiyatlandırma modelidir. Örneğin, bir SEO ajansından retainer danışmanlık alırken aynı ajanstan başka bir proje için proje bazlı ödeme yapabilirsiniz.

Sabit Fiyatlı Paket

Sabit fiyatlı paketler SEO ajansı tarafından hazırlanan ve kapsamı ve fiyatı paketten pakete değişkenlik gösteren ödeme yöntemidir

SEO Fiyatları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

SEO’nun açılımı arama motoru optimizasyonudur. SEO, firmaların belli projelerinin internet arama motorlarına uygun hale getirilmesi olarak tanımlanabilir. Bu da proje ile ilgili arama motorunda anahtar kelimelerle arama yapıldığında sizin projenizin üst sıralarda çıkmasını sağlar. Doğal olarak bu şekilde reklamınız da yapılmış olur.

Seo hizmeti fiyatları hangi aralıkta?

Türkiye'de güvenlir bir seo ajansından hizmet almanın aylık bedeli 2.000-15.000 TL arasında değişiyor. Kurumsal veya büyük ölçekli firmalarda ise fiyatlar 3000TL’den başlıyor.

Seo gerçekten işe yarıyor mu?

Seo, başarılı bir plan çevresinde uygulanırsa diğer tüm pazarlama kanallarından daha etkili oluyor.

Seo neden bu kadar pahalı?

Doğru seo çalışması; çeşitli araç kullanımı, bilgi, tecrübe ve yetenek istiyor. Bunun yanı sıra seo, firmalar için çok ciddi bir kullanıcı kaynağına dönüşebiliyor. Hal böyle olunca fiyatlar da artıyor.

Bu fiyatlara hangi hizmetler dahil?

Seo paketiniz sizin hedeflerinize uygun şekilde hazırlanır ve hizmet içeriği de buna göre belirlenir. Ancak temel hizmetler tüm paketlere dahildir.

Aldığım seo hizmetinin sonuçlarını ne zaman görebilirim?

Seo çalışmalarının ne kadar zamanda sonuç vereceği sitenizin şuanki durumuyla ilgili olsa da ilk sonuçların alınması 3-12 ay sürebilir.

Sektörünüzde tecrübeli hedeflerinize uygun ajanslardan teklif alın.

En Doğru Ajanslardan Ücretsiz Teklif Al
icon
4.57/5
star iconstar iconstar iconstar iconstar icon
15000+ Müşteri Yorumu