Mobil Uygulama Fiyatları

Projeleriniz için size özel seçilmiş güvenilir ajanslardan teklif alın ve en iyisiyle çalışmaya başlayın
Yazılım Firmalarından Teklif Al
Tamamen Ücretsiz!

Her büyüklükten 15000+ firma Edvido'ya güveniyor.

eczacıbaşı logo ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon ref icon

Mobil uygulama yaptırmak istiyorsunuz ancak bunun için ne kadar harcamanız gerektiğinden emin değil misiniz? Yardım etmek için buradayız! Mobil uygulama fiyat hesaplama rehberimizle ne kadar harcama yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Spoiler – 2024'deki mobil uygulama fiyatları 15.000TL ile 1.000.000TL arasında değişiyor. Edvido’da servis veren firmaların tamamının profesyonel yazılım firmaları olduğunu unutmayın.

Bu yazıda Edvido.com'da mobil yazılım kategorisinde hizmet veren firmaların  mobil uygulama fiyatlarını sizlerle paylaşacağız. Fiyatları 5 kategoride(Native, Hybrid, IOS, Android ve E-Ticaret) inceleyeceğiz. Fiyatların ardından bu beş mobil yazılım tipini artı ve eksi özellikleriyle karşılaştıracağız. Başlayalım!

Ortalama Mobil Uygulama Fiyatları

IOS Mobil Uygulama Fiyatları

iOS, iPhone, iPad ve iPod Touch'ta çalışan bir mobil işletim sistemidir. iOS tabanlı mobil uygulamalar, Objective-C veya Swift yazılım dilleriyle yazılabilir.

2018 verilerine göre insanların 15%'i Apple marka telefon kullanıyor.

iOS, eski adıyla iPhone İşletim Sistemi, Apple Inc. tarafından iPhone için oluşturulan ve geliştirilen çok platformlu işletim sistemi. Platform daha önce şirketin iPad (2019'a kadar) ve iPod Touch (2022'ye kadar) cihazlarını da destekliyordu. Yazılım, Apple'ın Macintosh bilgisayarlarına güç sağlamak için 2001'den beri kullandığı Mac OS’u temel almaktadır. Buna karşılık iOS, sırasıyla Apple Watch, Apple TV ve iPad'i destekleyen sistemler olan watchOS, tvOS ve iPadOS için şablon olmuştur. 2022 yılında iOS dünyada en çok yüklenen ikinci mobil işletim sistemi olmaya devam etti.

App Store'da Mart 2018 itibariyle 1 milyonu iPad'lere özgü olmak üzere 2,1 milyondan fazla iOS uygulaması bulunmaktaydı. Bu mobil uygulamalar 130 milyardan fazla kez indirilmiştir. iOS, sezgisel kullanıcı merkezli bir tasarıma ve uygulama geliştiricilerin iOS uygulama mağazası aracılığıyla dağıtılan uygulamalar oluşturma yeteneğine sahiptir.

envepo logo
Envepo Yazılım

Envepo Çanakkale Teknopark ve İstanbul Ataşehir ’de hizmet vermektedir. Konum ve IOT ürünleri uzmanlık alanımızdır.

Başlayan Fiyatlar 40 Bin TL ++
Teklif Al
westerops logo
Westerops

WesterOps genellikle kuruluşlar ve görece daha büyük yazılım şirketlerinin uygulama geliştirme ihtiyaçlarına cevap veren bir yazılım evidir.

Başlayan Fiyatlar 20 Bin TL ++
Teklif Al
kuika
Kuika

İstanbul ve İzmir Geliştirme ofislerimiz ile işinize uygun web ve mobil projeler geliştiriyoruz.

Fiyat 60.000 - 150.000 TL
Teklif Al
ranna development house
Ranna Development House

Ranna müşterilerine mobil uygulamalar, yazılımlar, web siteleri, Chatbot, AR, VR uygulamalar geliştirerek destek vermektededir.

Fiyat 20 - 60 Bin TL
Teklif Al
mediaclick
Mediaclick Digital Agency

Kurulduğumuz günden bugüne uzun vadeli yatırımları, kısa vadeli kazançlara tercih ettik.

Fiyat Teklif Alın
Teklif Al
jensa
Adnan Hacıbebekoğlu Progem Danışmanlık - Genel Müdür

Yazılım alanında talebimizi girmemizin ardından birçok kaliteli yazılım firması ile görüşme imkanımız oldu. Nitekim kaliteli bir firma ile çalışıyoruz. Teşekkürler Edvido.

Ücretsiz 5 Teklif Al

Android Mobil Yazılım Fiyatları

Android, akıllı telefonlar için Google tarafından geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Android tabanlı mobil uygulamalar Java yazılım diliyle geliştirilir.

2018 verilerine göre insanların 85%'i Andorid işletim sistemine sahip bir telefon kullanıyor.

Android, yaklaşık 15 yıldır piyasada olan bir mobil işletim sistemidir. Android, akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar gibi mobil cihazlar için açık kaynaklı ve Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Android, Google liderliğindeki Open Handset Alliance ve diğer şirketler tarafından geliştirilmiştir. Diğer diller kullanılabilse de, android kodunu yazmak için esas olarak Java dili kullanılır.Android projesinin amacı, son kullanıcılar için mobil deneyimi geliştiren başarılı bir gerçek dünya ürünü yaratmaktır.

Android, mobil cihazlar için uygulama geliştirmeye yönelik birleşik bir yaklaşım sunmaktadır; bu da geliştiricilerin yalnızca Android için geliştirme yapmaları gerektiği ve uygulamalarının Android tarafından desteklenen farklı cihazlarda çalışabileceği anlamına gelmektedir.

Android Yazılım Geliştirme Kiti'nin (SDK) ilk beta sürümü Google tarafından 2007 yılında, ilk ticari sürüm olan Android 1.0 ise Eylül 2008'de yayımlanmıştır. 27 Haziran 2012'de Google I/O konferansında Google bir sonraki Android sürümü olan 4.1 Jelly Bean'i duyurdu. Jelly Bean, hem işlevsellik hem de performans açısından kullanıcı arayüzünü geliştirmeyi amaçlayan artımlı bir güncellemedir.

Bununla birlikte, sistem açık kaynak kodludur ve ticari kullanım için bile herkesin serbestçe erişebilmesini sağlar. Bu da onu Apple'ın iOS, macOS ve Microsoft'un Windows gibi kapalı kaynak platformlarından çok farklı kılıyor.

Android açık ara dünyanın en popüler işletim sistemidir. GlobalStats'ın Statcounter'ına göre Android, Ocak 2022 itibariyle %69,74'lük bir oranla mobil işletim sistemi pazar payında lider konumda. Bu oran, %29,49 ile dünya çapında en popüler ikinci mobil işletim sistemi olan Apple'ın iOS'unu önemli bir farkla geride bırakıyor. Resmi Google Play Store'da 2,6 milyondan fazla uygulama mevcut, ancak uygulamaları web'den de yükleyebilirsiniz. Bu çeşitlilik, bu telefonları çok güçlü ve özelleştirilebilir kılıyor - ancak aynı zamanda virüslere ve diğer kötü amaçlı yazılım türlerine karşı da hassas hale getiriyor.

ranna development house
Ranna Development House

Ranna müşterilerine mobil uygulamalar, yazılımlar, web siteleri, Chatbot, AR, VR uygulamalar geliştirerek destek vermektededir.

Fiyat 17 - 41 Bin TL
Teklif Al
envepo logo
Envepo Yazılım

Envepo Çanakkale Teknopark ve İstanbul Ataşehir ’de hizmet vermektedir. Konum ve IOT ürünleri uzmanlık alanımızdır.

Başlayan Fiyatlar 40 Bin TL ++
Teklif Al
westerops logo
Westerops

WesterOps genellikle kuruluşlar ve görece daha büyük yazılım şirketlerinin uygulama geliştirme ihtiyaçlarına cevap veren bir yazılım evidir.

Başlayan Fiyatlar 20 Bin TL ++
Teklif Al
kuika
Kuika

İstanbul ve İzmir Geliştirme ofislerimiz ile işinize uygun web ve mobil projeler geliştiriyoruz.

Fiyat 60.000 - 150.000 TL
Teklif Al
mediaclick
Mediaclick Digital Agency

Kurulduğumuz günden bugüne uzun vadeli yatırımları, kısa vadeli kazançlara tercih ettik.

Fiyat Teklif Alın
Teklif Al

Native Mobil Uygulama Fiyatları

Native mobil uygulamalar tek bir mobil işletim sistemi için geliştirilmiş uygulamalardır. Bu durumda IOS ve Andorid için iki farklı mobil uygulama yazılması gereklidir.

Native mobil uygulamalar maliyetleri yükseltse de hız ve kullanıcı deneyimi açısından Hybrid çözümleri göre daha avantajlı olabiliyor.

Native ve hybrid çözümlerin detaylı karşılaştırmasını biraz aşağıda bulabilirsiniz.

Native mobil uygulama maliyetini bulmak için Android ve IOS geliştirme fiyatlarını toplayabilirsiniz.

Native mobil uygulamalar tek bir mobil işletim sistemi için geliştirilmiş uygulamalardır. Bu durumda IOS ve Andorid için iki farklı mobil uygulama yazılması gereklidir. Native mobil uygulamalar maliyetleri yükseltse de hız ve kullanıcı deneyimi açısından Hybrid çözümleri göre daha avantajlı olabiliyor.

Native mobil uygulamalar iOS için Objective C veya Android işletim sistemleri için Java gibi belirli bir programlama dilinde kodlanır. Native mobil uygulamalar hızlı performans ve yüksek derecede güvenilirlik sağlar. Ayrıca bir telefonun kamera ve adres defteri gibi çeşitli cihazlarına da erişebilirler. Ayrıca kullanıcılar bazı uygulamaları internet bağlantısı olmadan da kullanabilir. Bununla birlikte, bu tür uygulamaların geliştirilmesi pahalıdır çünkü tek bir işletim sistemine bağlıdır ve uygulamayı oluşturan şirketi diğer platformlarda çalışan yinelenen sürümler yapmaya zorlar.

Native Android uygulamalarını Java veya Kotlin programlama dillerini kullanarak yazarsınız. Java, Android uygulamaları oluşturmak için kullanılan ilk dildir. Google, 2017 yılında Android'de Kotlin desteğini sunmuştur. Kotlin nesne yönelimli ve işlevsel programlamayı desteklerken, Java nesne yönelimli programlama ile sınırlıdır.

Native iOS uygulamaları geliştiriyorsanız Objective-C veya Swift programlama dillerini kullanırsınız. Objective-C, C programlama dilinin bir üst kümesidir. iOS üzerinde çalışan yazılımları yazmak için kullanılan ilk dildir. Apple, Swift'i 2014 yılında Dünya Çapında Geliştirici Konferansı sırasında tanıttı. Apple ekosistemi için güçlü bir genel amaçlı, yüksek seviyeli programlama dilidir. Apple, Swift'in Objective-C'den 2,6 kat daha hızlı olduğunu ve sözdiziminin öğrenilmesinin daha kolay olduğunu belirtmektedir.

Hybrid(Hibrit) Mobil Uygulama Fiyatları

Hibrit uygulamalar, iOS ve Andorid işletim sistemlerinin her ikisinde de çalışabilen uygulamalardır. Native uygulamalar gibi iki farklı kodlama işlemi gerektirmez.

Hybrid uygulamalar, iOS ve Android işletim sistemlerinin her ikisinde de çalışabilen uygulamalardır. Native uygulamalar gibi iki farklı kodlama işlemi gerektirmez. HTML5, JavaScript ve CSS gibi popüler ön uç geliştirme teknolojileri ve dilleri ile oluşturulur ve platformlar arası işlevsellik sağlar. Başka bir deyişle, geliştiricilerin Android ve iOS için ayrı kodlar oluşturması gerekmez. Bir mobil uygulama için bir kez kod yazarken, birden fazla platforma uyum sağlamaya devam edebilirler.

Kullanıcılar bir uygulama mağazasından hybrid uygulamayı indirip native olarak yükledikten sonra, uygulamanın native kabuğu, uygulamaya gömülü bir tarayıcı aracılığıyla mobil platformlarının özelliklerine bağlanacaktır.

Hybrid uygulama aslında bir web uygulamasıdır, ancak bir web uygulamasının erişemediği belirli native platform özelliklerinden ve cihaz donanımından (örneğin, bir cihazın kamerası, takvimi, anlık bildirimleri ve kıstırma ve yayma işlevi) yararlanmasına olanak tanıyan hafif bir native uygulama "kapsayıcısı" verilmiştir.

Hybrid uygulamalar uygulama mağazalarından edinilebilir, telefonunuzdaki donanıma erişebilir ve tıpkı native bir uygulama gibi cihazınıza yüklenir.

ranna development house
Ranna Development House

Ranna müşterilerine mobil uygulamalar, yazılımlar, web siteleri, Chatbot, AR, VR uygulamalar geliştirerek destek vermektededir.

Fiyat 17 - 41 Bin TL
Teklif Al
envepo logo
Envepo Yazılım

Envepo Çanakkale Teknopark ve İstanbul Ataşehir ’de hizmet vermektedir. Konum ve IOT ürünleri uzmanlık alanımızdır.

Başlayan Fiyatlar 40 Bin TL ++
Teklif Al
westerops logo
Westerops

WesterOps genellikle kuruluşlar ve görece daha büyük yazılım şirketlerinin uygulama geliştirme ihtiyaçlarına cevap veren bir yazılım evidir.

Başlayan Fiyatlar 20 Bin TL ++
Teklif Al
bay-i bilisim
Appricot

Mobil Uygulama Geliştirme, Özel Yazılım Projeleri ve IOT Teknolojilerinde hizmet vermekteyiz.

Günlük 1500 TL
Teklif Al
Applogist

Applogist ‘firmaya özel’ anlayışı ile size özel çözümler üretmekte ve içerisinde olmanız gereken ağların ve kanalların entegrasyonunu sağlamaktadır.

Fiyat Teklif Alın
Teklif Al

E-Ticaret Mobil Uygulama Fiyatları

Tükiye E-Ticaret pazarı 2018 itibarı ile 60 Milyar TL'yi aşmış durumda, e-ticaret sitelerinin yarattığı devrimin ardından bugün bir devrim daha yaşıyoruz o da mobil e-ticaret.

Trendyol mobil uygulamasını indiren kişi sayısı 20 Milyona ulaştı.

Bazen mobil ticaret uygulaması olarak da adlandırılan bir e-ticaret uygulaması, müşterilerin çevrimiçi bir mağazadan ürünlere göz atmasına ve satın almasına olanak tanıyan bir yazılım parçasıdır.

Mobil ticaret uygulamaları hem işletme sahipleri hem de müşterileri için faydalıdır. Markalar özel bir alanda müşterileriyle daha iyi etkileşim kurabilir ve müşteriler de deneyimlerini kişiselleştirip kontrol edebilir.

Bir e-ticaret uygulamasının, sosyal medya üzerinden satış kanalları oluşturma uygulaması olan sosyal ticaretten farklı olduğunu unutmayın; örneğin Facebook'ta satış yapmak veya Instagram üzerinden alışveriş yapmak gibi. Sosyal ticaret büyüyen ve değerli bir trend olsa da, e-ticaret uygulaması terimi özellikle belirli bir markayla ilişkili özel bir yazılım parçasını ifade eder.

Mobil cihazlardan yapılan satışlar e-ticaret sektörünü tamamen ele geçirmiş durumdadır. Satış metriklerinize bir göz atın ve müşterilerinizin hangi cihazlardan alışveriş yaptığını görün. Bu kişilerin büyük bir kısmının akıllı telefonlar ve tabletler kullanarak geziniyor ve satın alıyor olma ihtimali yüksek.

Aslında, dünya genelindeki tüm e-ticaret satışlarının %67'si mobil cihazlardan geliyor. Önümüzdeki iki yıl içinde mobil ticaret, dünya genelindeki tüm e-ticaret satışlarının %73'ünü kontrol edecek.

İnsanlar mobil cihazlardan alışveriş yapmaya çoktan alıştı. Bir bilgisayarın başına geçmeyi beklemekten çok daha kolay. Telefonlarımız her zaman bir kol uzağımızda, ki bu durum dizüstü veya masaüstü bilgisayarlar için her zaman geçerli değil.Mobil alışveriş uygulamaları yıldan yıla %54 oranında büyüyor. Bu, diğer tüm uygulama kategorilerine kıyasla en yüksek oran.

ranna development house
Ranna Development House

Ranna müşterilerine mobil uygulamalar, yazılımlar, web siteleri, Chatbot, AR, VR uygulamalar geliştirerek destek vermektededir.

Fiyat 20 - 60 Bin TL
Teklif Al
bay-i bilisim
Appricot

Mobil Uygulama Geliştirme, Özel Yazılım Projeleri ve IOT Teknolojilerinde hizmet vermekteyiz.

Fiyat 15 Bin ++
Teklif Al
envepo logo
Envepo Yazılım

Envepo Çanakkale Teknopark ve İstanbul Ataşehir ’de hizmet vermektedir. Konum ve IOT ürünleri uzmanlık alanımızdır.

Başlayan Fiyatlar 40 Bin TL ++
Teklif Al
westerops logo
Westerops

WesterOps genellikle kuruluşlar ve görece daha büyük yazılım şirketlerinin uygulama geliştirme ihtiyaçlarına cevap veren bir yazılım evidir.

Başlayan Fiyatlar 40 Bin TL ++
Teklif Al
kuika
Kuika

İstanbul ve İzmir Geliştirme ofislerimiz ile işinize uygun web ve mobil projeler geliştiriyoruz.

Fiyat 60.000 - 150.000 TL
Teklif Al

2024 Mobil Uygulama Fiyat Hesaplama Tablosu

Teklif Al
IOS Android Hybrid E-Ticaret IOS E-Ticaret Android E-Ticaret Hybrid
Westerops 20.000 TL 20.000 TL 20.000 TL 40.000 TL 40.000 TL 40.000 TL
Ranna Development House 20.000 - 60.000 TL 17.000 - 41.000 TL 17.000 - 41.000 TL 100.000 TL 100.000 TL 17.000 - 41.000 TL
Envepo 50.000 - 150.000 TL 50.000 - 150.000 TL 50.000 - 150.000 TL 40.000 - 120.000 TL 40.000 - 120.000 TL 40.000 - 120.000 TL
Appricot - - Günlük: 1500 TL - - 15.000 - 40.000 TL
Internative 15.000 - ∞ TL 15.000 - ∞ TL 15.000 - ∞ TL 30.000 - ∞ TL 30.000 - ∞ TL 30.000 - ∞ TL
Kuika 60.000 - 100.000 TL 60.000 - 100.000 TL 60.000 - 100.000 TL 60.000 - 100.000 TL 60.000 - 100.000 TL 60.000 - 100.000 TL
Pixense 100.000 TL + 100.000 TL + 100.000 TL +

2024 Türlerine Göre Mobil Uygulama Fiyatları Tablosu

Uygulama Türü Ortalama Süre Fiyat Aralığı (Android) Fiyat Aralığı (IOS) Örnekler
Oyun 3 - 12 ay 50.000 - 5.000.000 TL 70.000 - 6.000.000 TL Pubg Mobile, Brawl Stars, Kafa Topu
E-ticaret 2 - 6 ay 75.000 - 2.000.000 TL 85.000 - 2.500.000 TL Amazon, Trendyol, Getir
Sağlık ve Fitness 2 - 6 ay 50.000 - 300.000 TL 70.000 - 450.000 TL Nike Training Club, 7 Dakika, Freeletics
Seyahat ve Gezi 2 - 6 ay 100.000 - 400.000 TL 120.000 - 500.000 TL Yolcu 360, Skyscanner, Tripadvisor
Eğitim 2 - 6 ay 50.000 - 300.000 TL 70.000 - 350.000 TL Quizlet, Beceri Hapı, Kahoot
Finans ve Bankacılık 3 - 12 ay 200.000 - 2.000.000 TL 250.000 - 2.000.000 TL Ziraat Mobil, İşCep, YapıKredi Mobil 
Fotoğraf ve Video Düzenleme 3 - 9 ay 50.000 - 350.000 TL 60.000 - 400.000 TL Afterlight, Darkroom, PicsArt
İş Üretkenliği 3 - 9 ay 100.000 - 500.000 TL 125.000 - 500.000 TL Discord, Slack, Evernote
Yemek Tarifi ve Diyet 2 - 6 ay 40.000 - 200.000 TL 50.000 - 250.000 TL Yemek Evi, Tarif Dükkanı, 24Kitchen Günün Tarifi
Sosyal Medya 3 - 9 ay 200.000 - 750.000 TL 300.000 - 1.000.000 TL Instagram, Snapchat, BeReal
Müzik 3 - 6 ay 50.000 - 250.000 TL 75.000 - 300.000 TL Spotify, Deezer, Shazam
Kitap 2 - 4 ay 30.000 - 100.000 TL 50.000 - 125.000 TL Kobo, FullReader, Storytel
Navigasyon 4 - 8 ay 75.000 - 350.000 TL 100.000 - 450.000 TL Yandex Navigation, Google Haritalar, Waze
Haber 2 - 4 ay 40.000 - 125.000 TL 60.000 - 175.000 TL Bundle, Flipboard, Contenting
Hava Durumu 1 - 2 ay 20.000 - 80.000 TL 30.000 - 120.000 TL AccuWeather, Weather Underground, Dark Sky
Eğlence 3 - 6 ay 60.000 - 300.000 TL 80.000 - 400.000 TL GIF Maker, Muzei, Draw Something
Yiyecek & İçecek 2 - 4 ay 40.000 - 160.000 TL 50.000 - 200.000 TL Uber Eats, Doordash, Starbucks
Yaratıcılık & İşlevsellik 4 - 8 ay 80.000 - 400.000 TL 50.000 - 500.000 TL Pixiv, Super Me, Procreate

Mobil Uygulama Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Mobil uygulamaların maliyeti, uygulamanın yapısı, geliştirme süreci, platform uyumluluğu, rekabet düzeyi, hedef pazar, içerik ve para kazanma stratejisi gibi çeşitli unsurlar tarafından etkilenir. Pazar ve rekabet araştırması yapmak, değer önerisini analiz etmek ve hedef kitlenin özelliklerini değerlendirmek çok önemlidir. Para kazanma stratejisi ve içerik yükseltmeleri, fiyatlandırmayı etkileyen diğer değişkenlerdir. Her uygulama benzersiz olduğundan, doğru bir fiyatlandırma planı geliştirmek için bir pazar analizi yapmak kritik önem taşır. Türkiye’de ortalama mobil uygulama maliyetleri 50.000-3.000.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Mobil Uygulama Maliyetleri Nasıl Hesaplanır?

Mobil uygulama maliyetleri hesaplanırken uygulamanın fonksiyonları ve karmaşıklığı, platformlar arası uyumluluk, tasarım ve kullanıcı arayüzü, geliştirme süreci, içerik ve grafik tasarımı, harici hizmetler ve entegrasyonlar, proje yönetimi ve test süreci hesaba katılır. Her proje farklı olduğu için maliyetler projenin gereksinimlerine bağlı olarak değişir. Mobil cihazlar için uygulamalar belirli bir formül kullanılarak fiyatlandırılır. Bir mobil uygulama geliştirmenin maliyeti, saat sayısı ile geliştiricinin saatlik ücretinin çarpılmasıyla belirlenir. Burada, tasarımın karmaşıklığı ve tanımlanan özelliklerin sayısı gibi faktörler geliştirme saatlerinin sayısı üzerinde etkilidir. Geliştiriciler için fiyat; şirket geçmişi, kodlama ekiplerinin geçmişi ve kullanılan modern sistemler gibi şeylerden etkilenir. Bu denklemin ilk bileşenini müşterinin tercihleri belirler ikincisi ise işletmeyle ilgilidir.

jensa
Adnan Hacıbebekoğlu Progem Danışmanlık - Genel Müdür

Yazılım alanında talebimizi girmemizin ardından birçok kaliteli yazılım firması ile görüşme imkanımız oldu. Nitekim kaliteli bir firma ile çalışıyoruz. Teşekkürler Edvido.

Ücretsiz 5 Teklif Al

Hybrid vs Native

Native ve Hybrid mobil uygulama geliştirme arasındaki seçim, işletme gereksinimleri, ürün gereksinimleri, kullanıcı gereksinimleri, firmanın yetenekleri ve zaman çizelgeleri gibi bir çok faktöre bağlıdır. Sonuç olarak, her bir uygulama türü tamamen farklı bir deneyim sunar ve geliştirmeye başlamadan önce her birinin güçlü ve zayıf yanlarını bilmek çok önemlidir.

Mobil uygulama geliştirme projenizin kesin hedefleri, finansal kısıtlamaları ve hedef pazarı, hybrid veya native bir uygulama tasarlamanız gerekip gerekmediğini belirleyecektir. Performans, sorunsuz bir kullanıcı deneyimi ve native yeteneklere erişim önemli hususlarsa native uygulama geliştirme ideal seçim olabilir. Ancak maliyet etkinliği, hızlı geliştirme ve platformlar arası uyumluluk en önemli önceliklerinizse hybrid uygulama geliştirme sizin için en iyi seçenek olabilir. Bir yöntem seçmeden önce her zaman her seçeneğin avantajlarını ve dezavantajlarını tartın ve projenizin gereksinimlerini inceleyin.

Native Hybrid
Geliştirme Maliyetleri Genellikle hybrid uygulamalara göre daha yüksek. Genellikle daha düşük.
Performans Native uygulamalar, kod yapısı ve görseller cihazın hafızasında çalıştığından daha performanslıdır. Çok fazla veri sunucudan geldiğinden düşük performans gösterebilir.
Kullanıcı Deneyimi Arayüz, cihazın arayüzüne uygun oluştuğundan kullanıcı deneyimi efektif olabilir. Arayüz tasarımında tamamen özgür olursunuz.
Bakım ve Güncelleme Birden fazla kod olduğundan bakım, güncelleme işleri zor ve maliyetli olabilir. Sistem tek kod üzerinde çalıştığından bakım, güncelleme kolay ve hızlı olabilir.

Native Uygulamaların Avantajları (+)

 • Native uygulamalar, Google Play Store ve AppStore'dan tam destek alırlar. İlgili storelar tarafından hybrid uygulamalara göre daha fazla öne çıkarılırlar.
 • Native uygulamalar işletim sisteminin tüm özelliklerini eksiksiz kullanabilir.
 • Native mobil uygulamaların kullanıcı deneyimi diğerlerine göre çok daha üstündür. İşletim sisteminin orijinal arayüzleri kullanıldığından uygulama kullanıcıya daha doğal gözükür.
 • Native uygulamalar, özellikle hybrid veya platformlar arası mobil çözümlerle kıyaslandığında hızlı bir şekilde performans gösterir ve çalışır.
 • Native uygulamaların verileri telefonda tutulur. Bu nedenle, uygulamaların içeriği çok daha hızlı yüklenir.
 • Günümüzün dijital çağında siber saldırılar ve veri ihlalleri giderek daha önemli hale geliyor. Bu nedenle şirketler yazılımlarının güvenliğine dikkat etmelidir. Native geliştirmeyi tercih etmek bunu yapmak için harika bir yöntemdir. İşletim sisteminin yerleşik güvenlik önlemleri native programlar tarafından kullanılabilir. Ayrıca, bu tür uygulamaları geliştirirken, geliştiriciler normalde yalnızca resmi, titizlikle doğrulanmış API'leri kullanır. Tüm bunlar uygulamaların güvenliğini önemli ölçüde artırır.
 • Farklı bir işletim sistemi kullanarak, native uygulamayı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bu geliştirme yöntemiyle kamera, mikrofon, GPS ve diğer cihazlara erişiminiz olur ve bu da gerçekten olağanüstü bir mobil çözüm oluşturmanızı sağlar.
 • Daha iyi ölçeklenebilirlik, native mobil uygulamaların platformlar arası veya hybrid olanlara göre bir başka avantajıdır. Yine, tüm bunlar çeşitli platformlarda geliştirme sayesinde mümkün olmaktadır. Örneğin, native uygulamalar hızlı bir şekilde yeni işlevler ekleyebilir. Çünkü yeni eklenen özelliklerin iki platformda da çalıştığından emin olmanız gerekmez. Uygulamalar birbirinden bağımsız olarak ölçeklendirilir.
 • Çevrimdışı çalışabilme özelliği, native mobil uygulamaların bir başka ayırt edici avantajıdır. Öte yandan web uygulamaları, İnternet bağlantısı kurulana kadar yüklenmez.
 • Diğer uygulama türleriyle karşılaştırıldığında, native bir mobil uygulama başlatmak daha basittir. Native çözümler söz konusu olduğunda, tüm işletim sistemi kurallarına uyarsınız. Sonuç olarak, özel uygulama mağazalarının programınızın piyasaya sürülmesini onaylama şansı daha yüksektir.

Native Uygulamaların Dezajavantajları (-)

 • Native uygulama geliştirmek için çok tecrübeli yazılımcılar gerektiren zor yazılım dilleri kullanılır.
 • İki yazılım gerektirdiğinden, Hybrid uygulamalara göre çok daha masraflıdır.
 • Basit uygulamalar için kullanılmamalıdır.
 • Native bir uygulamanın geliştirilmesi ve bakımıyla ilgili toplam maliyet oldukça yüksektir. Bunun nedeni, aynı uygulamanın ayrı sürümlerinin olması gerektiğidir. Uygulamanın bakımı için bile önemli bir miktar gereklidir. Ancak yine de, native uygulamalar uzun vadede uygun maliyetlidir.
 • Native bir uygulama, her platform için farklı geliştiriciler gerektirir ve bu da süreci zorlaştırır. Örneğin, hem Android hem de iOS için bir uygulama oluşturmak için ayrı geliştiricilerle çalışılması gerekir.
 • Çeşitli platformlar için native uygulamaların oluşturulması daha fazla zaman alır. Alternatifleriyle karşılaştırıldığında, native uygulamaların oluşturulması çok daha uzun sürebilir. Native uygulama geliştiricilerinin belirli işletim sistemleri için kod yazması zaman alır.
 • Native bir uygulama kullanılmadan önce Play Store veya App Store'dan indirilmelidir. Native bir uygulamayı indirme süreci çok sayıda adım içerir. Kullanıcıların uygulamayı aramaları, hüküm ve koşulları okumaları ve ardından indirme prosedürüne devam etmeleri gerekir. İndirme işlemi bazen o kadar uzun sürebilir ki kullanıcıların sabrı tükenebilir.

Hybrid Uygulamaların Avantajları (+)

 • Hybrid(Hibrit) uygulamalar daha kolay geliştirilir.
 • Hybrid uygulamalar bir kez yazılır tüm cihazlarda çalıştırılabilir.
 • Native uygulamalara göre daha kolay güncellenebilir.
 • Native uygulamalara göre ekonomik olarak çok daha az masraflıdır. Hybrid uygulamaların en önemli avantajı da budur.
 • Sadece tek bir kod tabanı olduğu için bakım kolaylığı inanılmazdır. Uygulama kaç platformda çalışırsa çalışsın sadece tek bir veritabanının yönetilmesi gerekir. Ayrıca, HTML kodlarının bakımı nispeten kolaydır.
 • Web uygulamalarının önemli bir dezavantajı, adres defteri, kamera vb. gibi cihaz özelliklerine erişememeleriydi. Hibrit uygulamalar bu dezavantajın üstesinden geliyor. Tıpkı yerel uygulamalar gibi hibrit uygulamalar da cihaz özelliklerine erişebilir. Bu, uygulama geliştirme çerçevesi ve ilgili eklentilerin yardımıyla mümkündür.
 • Hibrit uygulamaların sunduğu en büyük avantajlardan biri çevrimdışı kullanılabilirliktir. Sürekli seyahat veya dengesiz ağ bağlantısı gibi durumlarda çok kullanışlıdır. Hibrit uygulamalar verileri yerel olarak depolayabilir. Bu da uygulamanın önceden yüklenmiş verilerle yüklenmesini sağlar. Böylece, kullanıcılar gerçek zamanlı verilere erişemeseler bile, hibrit uygulamaları çevrimdışı modda kullanmaya devam edebilirler.
 • Hibrit uygulamalar kullanıcılarına neredeyse yerel bir deneyim sunar. Performansı tutarlıdır ve çeşitli platformlarda mükemmel akışkanlık sunar. Kullanıcılara sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunmayı başarır.
 • Performans söz konusu olduğunda, hibrit uygulamalar hem duyarlı hem de aşamalı web uygulamalarından daha hızlıdır. Hafif oldukları için uygulama yüklemesi çok hızlı gerçekleşir. Dahası, yükleme için ağdan bağımsız olmaları performansı daha da artırır.

Hybrid Uygulamaların Dezavantajları (-)

 • Hybrid uygulamalar kullanıcı deneyimi konusunda çok iyi performans gösteremezler.
 • Hybrid uygulamalar cihazın tüm özelliklerini kullanamayabilir.
 • Hybrid uygulamalar native uygulamalara göre daha yavaş çalışır.
 • Hibrit bir uygulama tarafından kullanılan arayüz, kullanıcı deneyimi açısından zayıftır. Her işletim sistemi farklı çalıştığından, hibrit uygulamanın tasarımı hepsi için uygun olmayabilir. Örneğin, hibrit uygulama Android işletim sisteminin gereksinimlerine göre geliştirilirse, deneyim İOS kullanıcıları için daha da kötüleşebilir. Aynı şey tam tersi için de geçerli olabilir.
 • Hibrit uygulamaların birçok kalite sorunuyla karşılaştığı bilinmektedir. Yerel bir uygulamanın aksine, yüksek grafikli resimler sunamaz. Bu nedenle, hibrit uygulamalar 3D grafikler oluşturmak için uygun değildir. 3D grafik deneyimini geliştirmek için birçok üçüncü taraf araç olsa da, yine de yerel bir yaklaşıma kıyasla çabalar çok daha yüksektir.
 • Geliştirici kodlama konusunda ne kadar yetenekli olursa olsun, her zaman hatalar ve hatalar olma eğilimi vardır. Kod birden fazla platform için yazıldığından, hata ayıklamak ve tam sorunu bulmak zor bir iş olabilir. Bu nedenle, geliştiricinin yeni hatalar sunmamak için ekstra tedbirli olması gerekir.
 • Hibrit bir uygulamada yüklenen içerik ne olursa olsun hatalı olabilir. Yerel bir uygulamaya benzer şekilde daha sorunsuz çalışamazlar. Ancak, aksaklıkları önlemek için kullanılabilecek bazı yollar vardır.
 • Uygulamaları ana ekranda görüntülediği yerel uygulama yönteminden farklı olarak, hibrit bir uygulamanın bir web tarayıcısı kullanılarak açılması gerekir. Kullanıcıların URL'yi yazması, web sitesini açması ve ardından uygulamaya erişmesi gerekiyor. Bu nedenle, uygulama mağazasında listelenmediği için birçok kullanıcı hibrit uygulamayla etkileşime girmekte zorlanıyor.
jensa
Adnan Hacıbebekoğlu Progem Danışmanlık - Genel Müdür

Yazılım alanında talebimizi girmemizin ardından birçok kaliteli yazılım firması ile görüşme imkanımız oldu. Nitekim kaliteli bir firma ile çalışıyoruz. Teşekkürler Edvido.

Ücretsiz 5 Teklif Al

Mobil Uygulama Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Mobil uygulama kullanım eğilimlerinin arttığından yazının başında bahsetmiştik. Dolayısıyla mobil uygulamalara yapılan yatırımlarda arttı.

Mobil uygulama fiyatlarını etkileyen faktörleri Westerops Yazılım'dan dinleyin.

Mobil uygulama geliştirme dediğimiz noktada önümüze birkaç temel nokta çıkıyor.

 • Uygulamanın sahip olacağı özellikler ve işlevler.( Ödeme sistemi, konum vb. )
 • UX/UI Tasarımı
 • Platform (IOS, Android, Hybrit)
 • Teknoloji
 • Bakım ve Güncellemeler

Tüm bunları mobil uygulama maliyetlerini etkileyen faktörler olarak da görebiliriz. Şimdi bunları daha detaylı inceleyim.

Mobil Uygulamanın Sahip Olacağı Özelliklerin Maliyete Etkisi

Özelliklerin sayısı arttıkça yazılım karmaşıklaşıyor dolayısıyla daha fazla yazılımcı ve zaman gerekiyor. Bu da mobil uygulama yaptırma maliyetlerinin yükselmesine neden oluyor. Bu noktada birkaç önemli soruya cevap vermek gerekiyor:

 • Hangi özellikler öncelikli?
 • Hangi özellikler kesinlikle olmalı?

Sıkılıkla Kullanılan Özellikler

1) Tablet Cihazlar İçin UI Optimizasyonu

Kullanıcılarınıza tablet cihazlarda da mükemmel bir deneyim yaşatmak istiyorsanız bu özelliğe ihtiyacınız var ancak henüz çok sayıda kullanıcınız yoksa göz ardı edebileceğiniz bir özellik.

2) Eski iOS ve Android Sürümlerine Destek

Mobil uygulamanız ne kadar çok sürüme destek verirse maliyetleriniz o kadar çok artıyor. Bu noktada en çok kullanılan yeni versiyonlara odaklanmak mantıklı olabilir.

3) Oflline Mod

Mobil uygulamanızın internet bağlantısı olmadan da çalışmasını istiyorsanız 5.000 - 15.000 TL arasında ekstra bir bedel ödemeniz gerekebilir. Offline mod mükemmel bir kullanıcı deneyimi yaşatsa da ilk çıkışta göz ardı edilebilecek özellikler arasında.

4) Push Bildirimler

Bildirimler mobil uygulamaların vazgeçilmez bir parçası. Kullanıcılarına bildirim göndermeyen bir uygulama çok verimsiz olabilir.

5) Üyelik

Mobil uygulamanızda kullanıcılarınızın profil sayfası olacak mı? Birçok uygulama için bu sorunun cevabı evet. Özellikle e-ticaret uygulamalarında kargo takibi, geçmiş siparişler gibi özellikler için profil gerekiyor.

6) Birden Fazla Dil Seçeneği

Eğer global bir kullanıcı kitlesine sahip değilseniz, bu da göz ardı edebileceğiniz bir özellik.

7) Uygulama İçi Mesajlaşma

Bu özellik pazaryeri uygulamaları için vazgeçilmez ancak birçok mobil uygulama bu özelliğe sahip değil.

8) Mobil Reklam

Mobil uygulamanıza reklam almayı düşünüyorsanız, bu özelliğe ihtiyacınız olabilir ancak reklamsız bir uygulama düşünüyorsanız bu özelliği göz ardı ederek maliyetleri düşürebilirsiniz.

9) Kullanıcı Verileri ve Analitik

Analitik araçları kullanıcılarınız ile ilgili birçok veriyi size sunar. Örnek:

Mobil uygulamanızı kaç kişi aktif olarak kullanıyor?

Kullanıcılarınızın demografik ve karakteristik özellikleri

Kullanıcılarınız uygulamanıza nasıl ulaşıyor?

Kullanıcılarınız ne gibi eylemler gerçekleştiriyor?

Bu verilere ihtiyacım yok diyorsanız bu özelliği göz ardı edebilirsiniz ancak bu entegrasyonun yapılmasını kesinlikle tavsiye ediyoruz.

10) Ödeme Sistemleri, QR Code, Navigasyon vb.

Ödeme sistemi, ürün satışı yapılan tüm mobil uygulamalarda olmalıdır. Diğer özellikler uygulamadan uygulamaya değişiklik gösterebilir.

Öncelikli ve zorunlu özellikleri tespit ederek ürününüzü basit halde çıkmak maliyet açısından mantıklı olacaktır.

Mobil uygulamaları sahip olduğu özellikler açısından 3'e ayırabiliriz.

1) Basit Uygulamalar

 • Basit uygulamalar herhangi bir veri tabanıyla iletişim kurmazlar ve kullanıcı verilerini toplamazlar.
 • Basit uygulamalar, kullanıcıların belirli temel işlevleri yerine getirmesine odaklanır. Örneğin, metin düzenleme, hesap makinesi, saat, hava durumu gibi temel işlevleri yerine getirebilirler.
 • Bu tür uygulamaların kullanıcı dostu bir arayüze sahip olması önemlidir. Kullanıcılar uygulamayı kolayca anlamalı ve istedikleri işlemleri hızlı bir şekilde yapabilmelidir.
 • Basit uygulamalar, diğer karmaşık uygulamalardaki gibi çok sayıda özelliğe sahip değillerdir. Temel işlevleri yerine getiren ve kullanıcıları sıkmayacak şekilde düşük sayıda özelliğe odaklanırlar.
 • Bu tür uygulamaların dosya boyutları genellikle küçüktür. Bu, uygulamanın indirme ve yükleme sürelerini azaltır ve cihaz hafızasında daha az yer kaplar.
 • Basit uygulamaların performansı genellikle hızlıdır, çünkü karmaşık hesaplamalara veya yoğun işlemlere ihtiyaç duymazlar.
 • Basit uygulamalar genellikle daha az hata ile çalışır, çünkü sadece temel işlevleri yerine getirirler ve karmaşık senaryolara maruz kalmazlar.
 • Bu tür uygulamalar, cihazın pilini az tüketir, bu da uzun süreli kullanıma olanak tanır.
 • Basit uygulamalar, çeşitli işletim sistemleri ve cihazlar için uygun olacak şekilde tasarlanabilir.
 • Uygulamalar, kullanıcı verilerini korumak için güvenlik önlemleri içermelidir.
2) Orta Ölçekli Uygulamalar
 • Orta ölçekli uygulamalar çok farklı birçok özelliğe sahip uygulamalardır. Örnek: E-Ticaret uygulamaları, rezervasyon uygulamaları vb.
 • Orta ölçekli uygulamalar, çeşitli işlevleri yerine getirebilir ve kullanıcıların daha karmaşık görevleri gerçekleştirmelerine yardımcı olabilir. Örneğin, sosyal medya uygulamaları, haber uygulamaları, e-ticaret platformları gibi daha kapsamlı özellikler sunabilirler.
 • Bu tür uygulamalar genellikle daha sofistike ve kullanıcı dostu arayüzlere sahiptir. Çok sayıda özelliği etkili bir şekilde sunmak ve kullanıcı deneyimini artırmak için tasarlanırlar.
 • Orta ölçekli uygulamalar genellikle kullanıcıların hesaplarını oluşturmasına ve yönetmesine izin verir. Bu sayede kişiselleştirilmiş içerik sunma, kullanıcı verilerini saklama ve uygulamanın sağladığı özellikleri kişiye özel olarak sunma imkanı sağlar.
 • Orta ölçekli uygulamalar, veritabanlarına erişim ve verileri saklama işlevlerini entegre edebilirler. Bu, kullanıcıların bilgilerini saklamak, içerikleri yönetmek ve veri analizi yapmak için kullanılabilir.
 • Bu tür uygulamalar genellikle güvenlik önlemleri içerir ve kullanıcı verilerini korumak için yetkilendirme ve kimlik doğrulama işlemleri yaparlar.
 • Orta ölçekli uygulamalar, birden fazla platformda çalışabilme özelliğine sahip olabilirler. Bu, kullanıcıların farklı cihazlarda ve işletim sistemlerinde uygulamayı kullanabilmelerini sağlar.
 • Orta ölçekli uygulamalar, yüksek kullanıcı trafiği altında bile iyi performans sergileyebilmeli ve ölçeklenebilir olmalıdır.
 • Orta ölçekli uygulamalar, bazı ileri düzey özelliklere sahip olabilir, örneğin gerçek zamanlı bildirimler, konum tabanlı hizmetler, sosyal paylaşımlar gibi özellikler uygulamanın işlevselliğini artırabilir.
 • Orta ölçekli uygulamalar, kullanıcı davranışlarını ve performansını takip etmek için veri analitiği ve raporlama araçları içerebilir.

Bu tür uygulamalarda kullanıcılar kişisel bir hesaba sahiptir. Kullanıcılar yorum yapabilir ödeme sistemi aracılığıyla ürün satın alabilirler.

3) Kompleks Uygulamalar

 • Bu tür uygulamalar gerçek zamanlı senkornizasyon, ses tanıma, VR, AR ve çok çeşitli etkileşimleri içinde barındırırlar.
 • Kompleks uygulamalar, geniş bir yelpazede işlevleri yerine getirebilir. Birden fazla modül, özellik ve entegrasyon içerebilirler. Örneğin, büyük e-ticaret platformları, iş yönetim sistemleri, büyük ölçekli sosyal medya uygulamaları gibi çeşitli kapsamlara sahip olabilirler.
 • Bu tür uygulamalar genellikle kullanıcı dostu ve modüler bir arayüz sunar. Kullanıcılar, farklı bölümlere ve işlevlere kolayca erişebilmeli ve yönetebilmelidir.
 • Kompleks uygulamalar genellikle büyük miktarda veriyi yönetmek zorundadırlar. Bu nedenle, veritabanı yönetimi ve veri analitiği için gelişmiş özelliklere sahip olabilirler.
 • Kompleks uygulamalar, farklı kullanıcı rolleri ve yetkilendirmeleri yönetebilir. Ayrıca, kullanıcı verilerini korumak için gelişmiş güvenlik önlemleri alırlar.
 • Bu tür uygulamalar, yüksek kullanıcı trafiği altında bile istikrarlı bir performans sergilemek için ölçeklenebilir olmalıdır.
 • Kompleks uygulamalar, farklı sistemler ve platformlarla entegre olabilme yeteneğine sahip olabilirler. API'lar aracılığıyla diğer uygulamalarla veri alışverişi yapabilirler.
 • Bazı kompleks uygulamalar, gerçek zamanlı bildirimler, mesajlaşma, işbirliği ve diğer canlı etkileşimleri destekleyebilir.
 • Kompleks uygulamalar genellikle hem mobil cihazlarda hem de masaüstü bilgisayarlarda kullanılabilir.
 • Kompleks uygulamalar, yüksek performans ve verimlilik sağlamak için optimize edilir. Ayrıca, hataları izlemek, yönetmek ve düzeltmek için kapsamlı hata yönetimi özellikleri içerebilirler.
 • Bu tür uygulamalar, kullanıcıların verilerini analiz edebilmeleri ve raporlar oluşturabilmeleri için ileri düzeyde analitik özelliklere sahip olabilirler.

Ekran Sayısının Maliyete Etkisi

Mobil uygulamanızda ne kadar fazla ekran olursa maliyetleriniz o kadar yükselir. Artan ekran sayısı yazılımı da karmaşıklaştırır dolayısıyla yazılım firmasının geliştirmeye ayırdığı saat artar ve maliyetler yükselir.

Maliyetlerinizi düşürmek istiyorsanız sadece öncelikli ekranlarınızla başlangıç yapmanız tavsiye edilebilir.

Platformun Maliyete Etkisi

Mobil uygulama yaptırmanın maliyeti geliştirme yapılacak platforma direkt olarak bağlıdır. (Örn: iOS, Android)

Platform seçimi yaparken hedef kitlenizi analiz etmelisiniz. Hedef kitleniz çoğunlukla hangi cihaza sahipse yalnızca o platformda çalışan bir mobil uygulama başlangıç için yeterli olabilir. Ancak Andorid'in pazar payının %85 iOS'un pazar payının 15% olduğunu unutmayın.

iOS Mobil Uygulama Yaptırmanın Avantajları (+)
 • iOS kullanıcıları Andorid kullanıcılarını göre daha fazla harcama yapıyor.
 • İşletmenizin satışlarını ve marka değerini artırmak için bir iOS sistemi geliştirmelisiniz. Marka tanıtımına yardımcı olur, bu da hedef kitleye ulaşmayı sağlar. iPhone kullanıcıları teknolojiye bağımlıdır. Hedeflerine ulaşmak için modern teknolojilerle yeni ve gelişmiş bir şeyler denemeyi severler.
 • iPhone ve Android'i güvenlik temelinde karşılaştırırken. iPhone, Android'e kıyasla ürün yazılımı ve yazılım güvenliğine sahiptir. Herhangi bir işletme için verilerinin güvende olması gerekir ve bu en önemli önceliktir ve Android'de bu büyük bir güvenlik riskidir.
 • iPhone'un bir veri işleme sistemi vardır. Ayrıca yinelenen verileri ölçebilir ve veri şifreleme nedeniyle güvenlik kaybını ölçebilir. İşletmelerin mobil uygulama geliştirme için iOS teknolojisini geliştirmek istemelerinin nedeni budur.
 • iOS, çok basit ve sonraki her yükseltmeyle uyumlu olma gibi muazzam bir avantaja sahiptir. Aslında, iPhone kullanıcıları bunu platformun en iyi özelliği olarak görüyor çünkü özellikleri ve uygulamaları daha yeni cihazlarda olması gerektiği gibi çalışmaya devam ediyor. Bu, arayüz tasarımında fazla değişiklik olmadan performans tutarlılığı sağlar.
 • Apple telefon kullanıcıları, diğer platformlara kıyasla sunduğu tüm özellikleri kullanarak Google harita üzerinde gezinebilirler. Çoğu zaman diğer platform kullanıcılarının Google haritanın sunduğu tüm özelliklerden yararlanamamaktan şikayet ettikleri duyulur, ancak iOS kullanıcıları için durum böyle değil.
 • Kullanıcıların çoklu görev yapmasına izin vermek, iOS'un diğer tüm işletim sistemlerinin üzerinde ve üzerinde sahip olduğu en büyük çekiciliklerden biridir. iPhone veya iPad'lerinde çalışmak isteyenler, müzik dinlerken herhangi bir kesinti olmadan bunu yapmaya devam edebilirler. Bu tıpkı ofiste oturmak ve akıllı telefonu kullanırken teşvik edici bir ortamda iş yapmak gibidir, ancak hiçbir şeyden ödün vermeden.
 • iPhone'ların büyük hayranları, bu cihazların uzun saatler boyunca kullanıldıklarında bile daha az ısı ürettikleri gerçeğine kefil olacaklardır. Bunun nedeni, iPhone pillerinin diğer işletim sistemleriyle çalışanlara göre çok daha verimli olduğunun ve daha az ısı ürettiğinin bilinmesidir. Pek çok kullanıcı bu işletim sistemini ve ona özel cihazları, ısınma sorunu yaşamadan uzun saatler boyunca kesintisiz oyun oynayabildikleri için tercih ediyor.
iOS Mobil Uygulama Yaptırmanın Dezavantajları (-)
 • Apple sık sık yazılım güncellemesi yapıyor. Bu durum bakım maliyetlerinizi yükseltebilir.
 • Kullanıcı arayüzü ve tasarımında minimum çeşitliliğe sahip olan platform, yükseltmelerde trend tasarımlar açısından çok az şey sunuyor. Kullanıcılar daha yüksek sürümleri satın aldıklarında bile ana ekran eskisi gibi aynı simgelerle aynı görünmeye devam ediyor. Heyecan verici yeni bir görünüm arayanlar, platformun önceki görünümünden ve hissinden memnun kalmak zorunda.
 • Platform, iPhone veya iPad kullanırken bilgisayar benzeri bir deneyim sunma açısından sınırlamalara sahiptir. Diğer platformlarla karşılaştırıldığında, iOS nispeten daha basit performans seçenekleri sunuyor.
 • iOS yalnızca platform için özel olarak üretilen uygulamaları destekler ve özelliklerini geliştirmek için herhangi bir harici widget'ı desteklemez. Dahası, bu kadar çok kısıtlama varken, iOS için yapılan uygulamaların doğal olarak geliştirme maliyetlerini artıran ve son alıcı için pahalı hale getiren çeşitli özellikleri yerine getirmesi gerekir.
 • Platform yalnızca şirket tarafından üretilen cihazlarda çalışır ve bu nedenle iOS ile çalışan cihazların kullanımı söz konusu olduğunda bir sınırlama vardır. Bir kullanıcı olarak, şirket dışındaki herhangi bir cihazın sunduğu ek özelliği beğenseniz bile, iOS yalnızca Apple fabrikasından gelen donanımlarda çalıştığı için bunu kullanabilecek durumda değilsiniz.
 • NFC, birbirine yakın cihazlar arasında iletişimi sağlayan bir özelliktir. Ancak üzücü olan kısım, iOS cihazlarının NFC'yi desteklemiyor olmasıdır. Ayrıca, diğer platformlarda çalışan cihazların aksine, Apple telefonlar radyo ön yüklü olarak gelmiyor. iPhone'larda radyo dinlemek isteyen kullanıcılar bunu radyo uygulamaları indirerek yapmak zorunda.
 • Özellikle iOS için üretilen belirli özellikler ve karakteristiklerle, platform için üretilen uygulamalar çok ağır hale geliyor ve cihazın depolama alanında çok fazla yer kaplıyor. Bu platformu kullanarak cihazda oyun oynamak isteyenler, birkaç gigabaytlık uygulamalara yol açmak zorunda!
Android Mobil Uygulama Yaptırmanın Avantajları (+)
 • Android kullancıları 85% ile pazarı domine etmiş durumda.
 • Android nispeten düşük bir giriş engeline sahiptir. Android, Yazılım Geliştirme Kitini (SDK) geliştirici topluluğuna ücretsiz olarak sunarak geliştirme ve lisanslama maliyetlerini en aza indirir.
 • Android topluluğu tarafından sunulan lisanslama, telifsiz ve en iyi teknoloji çerçevesinden açık kaynak avantajını elde edin. Android SDK'nın mimarisi açık kaynaklıdır, bu da android mobil uygulama geliştirmenin gelecekteki genişlemeleri için toplulukla gerçekten etkileşime girebileceğiniz anlamına gelir. Bu, Android platformunu telefon üreticileri ve kablosuz operatörler için çok çekici kılan şeydir, bu da Android tabanlı telefonların daha hızlı geliştirilmesine ve geliştiricilerin daha fazla kazanması için daha iyi fırsatlara neden olur.
 • Tüm platform özelleştirme için hazırdır. Mobil uygulamayı iş ihtiyacınıza göre entegre edebilir ve değiştirebilirsiniz. Android, uygulama ve süreç mimarisi arasındaki en iyi mobil platformdur. Platformların çoğu, uygulamaları entegre etmenize yardımcı olan arka plan işlemlerine izin verir.
 • Android uygulamaları, zengin bir kütüphane seti yardımıyla Java dilinde yazılır. Java bilgisi ile herkes Android uygulamaları oluşturabilir. Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, birçok Java programcısı Android işletim sistemindeki mobil uygulamalar için kod yazmayı ve benimsemeyi kolay buluyor. Java geliştiricilerinin kod betiğini bir mobil uygulamaya dönüştürmesi artık çok faydalı ve ayrıca uygulamada android uygulama geliştirme hizmetlerini de uygulayabilir.
Android Mobil Uygulama Yaptırmanın Dezavantajları (-)
 • Android kullanıcıları Apple kullanıcılarına göre daha az harcama yapıyor.
 • Android'in önceki sisteminde, birçok uygulama hala arka planda çalışıyor ama aynı zamanda istedikleri gibi ön plana çıkıyorlar. Ancak Android uygulamalarının en son sürümü hemen ön plana çıkamıyor. Belirli uygulamalar arka planda çalıştığında, bir hücrenin pilini tüketirler ve telefonun gücü hızla kaybolur.
 • Android uygulamalarını eğitmek ve tasarlamak zordur çünkü birçok ekran boyutu vardır ve yazılımı bu ekran boyutlarına uyarlamak tasarımcılar için zordur. Geliştiricilerin daha fazla kod oluşturması gerekir çünkü yazılımı son dağıtım için düzeltmek zordur. Ayrıca, karmaşık uygulamalar oluşturmak zordur ve sofistike animasyon oluşturmak zordur.
 • Android, birçok kaynak kullanan kapsamlı bir işletim sistemidir ve bazı standart uygulamalar bile işletim sistemiyle birlikte gelir. Bu nedenle düşük özellikli akıllı telefonlar yavaş çalışır. Bu makinelere birçok uygulama yüklediğinizde, cep telefonunuz hızlı bir şekilde reaktif hale gelebilir veya aşırı ısınabilir.
 • Android enfeksiyonu korumada etkili değildir. Kullanıcılar diğer yabancı sitelerden yazılım alıp yükleyebilir ve bu tür uygulamalar virüs içerebilir ve dosyaları ve kayıtları çalmış olabilir. Ayrıca play store'daki bazı oyunların da virüs taşıdığı tespit edilmiştir.
 • Birçok Android uygulaması ücretsiz olarak indirilebilir; ancak, uygulama ekranlarında görünen çok sayıda reklamla veya uygulamada bazı işlevleri çalıştırırken reklamlarla birlikte gelirler. Bu durum kullanıcı için can sıkıcıdır ve kullanıcının reklamları silmek veya bir uygulamayı devre dışı bırakmak için bir yazılım yetkisi satın alması gerekir.

Eğer iki platforma da kesinlikle ihtiyaç duyuyorsanız ve de bütçeniz düşükse hybrid mobil uygulama yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Bakım ve Güncellemelerin Maliyete Etkisi

Yeni bir Android veya iOS sürümü çıktığında mobil uygulamanızın yeni sürümler için güncellenmesi gerekebilir. Bu tür güncellemeler yıllık olarak ilk maliyetin 10%'u kadar tutabilir.

Tasarımın Maliyete Etkisi

Mükemmel dizayn edilmiş mobil uygulamalar her zaman daha fazla müşteri çeker bu bir gerçek. Ancak harika tasarımların bir bedeli var.

Kullanıcı deneyimi her zaman mükemmel tasarımlardan daha verimli olmuştur. Kullanıcı deneyimi mobil uygulamanızın her şeyidir, dönüşüm oranınız, hedefleri tamamlama oranınız vb. hepsi kullanıcının yaşadığı deneyime bağlıdır.

Bu noktada tasarımın ve deneyimin kalitesi tamamen hizmet aldığınız yazılım firmasına bağlıdır. Çok iyisini isterseniz mobil yazılım geliştirme maliyetleriniz yükselecektir.

jensa
Adnan Hacıbebekoğlu Progem Danışmanlık - Genel Müdür

Yazılım alanında talebimizi girmemizin ardından birçok kaliteli yazılım firması ile görüşme imkanımız oldu. Nitekim kaliteli bir firma ile çalışıyoruz. Teşekkürler Edvido.

Ücretsiz 5 Teklif Al

Mobil Uygulama Maliyetleri Nasıl Düşürülür?

Cross-Platform (Hibrit) Yazılım Geliştirme Metodu Tercih Edilebilir

Hibrit mobil uygulamalar iki farklı yazılıma gerek duyulmadan tek bir kod ile iOS, Android gibi tüm platformlarda çalışır.

Bu metod yazılım maliyetlerinizi yarı yarıya düşürebilir. Karar vermeden önce yukarıdaki native vs hybrid incelememizi okuyabilirsiniz.

Hibrit yazılımlar geliştirilebilen yazılım dilleri:

 • 1- React Native
 • 2-Xamarin
 • 3-PhoneGap
 • 4- Ionıc
 • 5- Angular

Yazımızın ilerleyen bölümlerinde tüm mobil yazılım dillerini + ve - yönleriyle inceleyeceğiz.

Yalnızca Öncelikli Özellikler İle Başlayın

Eğer planladığınız tüm özellikler için gerekli bütçeniz yoksa ürününüzü MVP olarak çıkmayı düşünebilirsiniz. MVP yani most viable product terimini Türkçe'ye çevirirsek, minimum özelliklere sahip uygulanabilir ürün terimi karşımıza çıkıyor.

MVP yöntemi ile ürününüze yalnızca gerekli özellikleri koyarak daha az risk alırsınız.

Mobil Uygulama Geliştirme Sürecinde Ortaya Çıkabilecek Diğer Maliyetler

Mobil yazılım geliştirme süreci tamamlandıktan sonra hesaba katılmayan bazı maliyetler ortaya çıkabilir.

Mesela mobil uygulamanızın yönetim maliyetini hesaba katmış mıydınız? Uygulamanıza yeni bir ürün eklemek istediğinizde bunun maliyeti ne olacak?

Genellikle unutulan maliyetleri inceleyelim.

Test Maliyetleri

Hatasız yazılım diye bir şey maalesef yok. Günümüzün mobil ihtiyaçlarına cevap veren yazılımlar o kadar büyük ki tek seferde hatasız bir kod çıkarmak pek mümkün olmuyor. Bu nedenle yazılımınızın test kullanıcıları tarafından sürekli test edilmesi gerekiyor.

Test çok maliyetli bir iş olmasa da, ortaya çıkan hataların düzeltilmesi firmayla aranızdaki anlaşmaya bağlı olarak çeşitli maliyetler ortaya çıkarabilir.

Kullanıcı ve Gizlilik Sözleşmeleri

Sözleşmeler önemsiz gibi görünebilir ama hem sizin hem de kullanıcıların haklarını güvence altına alması açısından çok önemli. Mobil uygulamanızın temelde altı sözleşmeye ihtiyacı var: Kullanım koşulları, gizlilik,kullanıcı sözleşmesi, çerez politikası ve hizmet koşulları. (yaptığınız işe bağlı olarak daha farklı sözleşmeler gerekebilir)

Bu tarz legal ihtiyaçlarınız için hukuk bürolarıyla çalışmanız gerekebilir. Bu da ek maliyet olarak bütçenize yansıyabilir.

Pazarlama

Pazarlama ve satış giderleri mobil uygulama geliştirme bütçesine dahil olmasa da unutulmaması açısından bahsetmek istedik. Mobil uygulama yaptırmak için yazılım firmalarıyla çalışabilirsiniz peki mobil uygulamanızı nasıl pazarlayacaksınız? Kullanıcılar appstore'un ücra bir köşesinde bekleyen mobil uygulamanızı nasıl keşfedecek?

Mobil uygulamalar genellikle dijital pazarlama kanalları kullanılarak pazarlanır. En fazla tercih edilen yöntemleri seo, dijital reklam ve sosyal medyaolarak sıralayabiliriz.

Türkiye'deki en iyi dijital reklam ajanslarını inceleyin

Eğer firmanızın içinde uzman bir dijital pazarlama ekibi yoksa profesyonel bir dijital pazarlama ajansıyla çalışmayı düşünebilirsiniz. Kapısını çalabileceğiniz bir ajans yoksa Edvido.com'da tüm reklam ve pazarlama ihtiyaçlarınız için ajanslardan teklif alabilirsiniz.

Bakım

Her mobil uygulamanın geliştirme tamamlandıktan sonra devam eden bakım maliyeti vardır. Bu maliyet yaklaşık olarak, ilk yatırım maliyetinin 20%'si olarak düşünülebilir(yıllık).

Server(Sunucu)

İş planınızı oluştururken verilerinizin depolanacağı sunucu maliyetlerinizi en ince ayrıntısına kadar hesaplamanız çok önemli. Çok fazla kullanıcının online olduğu b2c veya sosyal medya şirketiyseniz inanılmaz şekilde artan sunucu masraflarının altında ezilebilirsiniz.

Teknik Destek

Kullanıcılarınız bir problem yaşadığında veya ürünlerinizle ilgili bir şey sormak istediklerinde karşılarında kimi bulacaklar?

Günümüzde tüm kullanıcılar her an karşılarında bir muhattap bulmak istiyor, bulamadıklarında ise markaya karşı güvenlerini yitiriyorlar. Bu nedenle teknik destek konusu en ince ayrıntısına kadar düşünülmeli ve maliyetleri hesaplanmalı.

Mobil Uygulama Fiyat Teklifi

Fiyat, şirketler her zaman en önemli satın alma faktörü olmuştur. Ne kadar fazla fiyat teklifi toplarsanız, ne kadar fazla firmayla görüşürseniz doğru kararı verme olasılığınız o derece de artar. Tam da bu noktada size yardımcı olabilmek için Edvido'yu geliştirdik. Edvido gelişmiş eşleşme algoritmasıyla bütçe ve hedeflerinize uygun mobil yazılım firmalarını buluyor. İstek oluşturduktan 30 dakika içerisinde bütçenize uygun yazılım firmaları sizinle iletişim kuruyor.

Sizde Edvido'da istek oluşturarak güvenilir mobil yazılım firmalarından teklif alabilirsiniz.

jensa
Adnan Hacıbebekoğlu Progem Danışmanlık - Genel Müdür

Yazılım alanında talebimizi girmemizin ardından birçok kaliteli yazılım firması ile görüşme imkanımız oldu. Nitekim kaliteli bir firma ile çalışıyoruz. Teşekkürler Edvido.

Ücretsiz 5 Teklif Al

Doğru Yazılım Firması Nasıl Seçilir? Yazılım Firmanıza Hangi Soruları Sormalısınız?

Edvido sizi onlarca güvenilir mobil yazılım firmasıyla tanıştırabilir ancak son karar her zaman sizin. Bu noktada yazılım firmalarını daha yakından tanımanıza yardımcı olacak birkaç soru hazırladık ve iki kategoriye ayırdık.

Çalışacağınız yazılım firmasını daha iyi nasıl tanıyabilirsiniz? Westerops Yazılım'dan dinleyin.

Tanıma Amaçlı Sorular

 • Proje geliştirme süreçlerinizden bahseder misiniz?
 • Yazılım geliştirme sürecinde nasıl iletişim kuracağız? Hergün iletişimde olmamızda bir sakınca var mı?
 • Bizim projemizi geliştiren yazılımcılar başka projelerle de ilgilenecek mi?
 • Hangi yazılım dillerini kullanacaksınız?
 • Kaynak kod bize ait olacak mı?
 • Projemize atanan yazılımcılarla konuşabilir miyim?

Ticari Sorular

 • Neden sizinle çalışmalıyız?
 • Daha önce projemize benzer bir ürün geliştirdiniz mi?
 • Müşterilerinizle görüşme şansım var mı?

Hangi Mobil Yazılım Firmasıyla Çalışmalısınız?

Firma seçimine oldukça önem vermelisiniz. Evinizi inşaa etmesi için herkese güvenebilir misiniz? Bu konuda da o derece de seçici olmalısınız. Firma seçiminde yapılacak bir hata şirketinizin batmasına sebep olabilir.

Elinizde birçok teklif var ve birçok görüşme yaptınız, firmalar hakkında bilgi topladınız. Peki hangisiyle çalışmalısınız? İşinizi kolaylaştırmak adına üç kriter belirledik.

İletişim

Yazılım firması ne kadar iyi olursa olsun en önemli nokta her zaman iletişim olmalı. Tüm süreçleri şeffaf, sizi gelişmelerden sürekli haberdar eden, istediğiniz zaman ulaşabileceğiniz bir yazılım firmasıyla çalışmalısınız.

Fiyat

İnsanların mobil uygulamalara talebi arttıkça, mobil yazılım maliyetleri de yükseliyor. Bu noktada bütçenizi belirlemeniz ve ona uygun bir firmayla çalışmanız çok önemli. Uygun fiyatlara mobil uygulama yaptırmak istiyorsanız butik yazılım firmalarını tercih edebilirsiniz.

Tecrübe

Daha önce sizin projenize benzer bir proje geliştirmemiş bir ekibe güvenmeniz pek mantıklı olmayabilir. Bu noktada masaya oturduğunuz yazılım firmalarından size benzer projelerini anlatmasını isteyebilirsiniz.

jensa
Adnan Hacıbebekoğlu Progem Danışmanlık - Genel Müdür

Yazılım alanında talebimizi girmemizin ardından birçok kaliteli yazılım firması ile görüşme imkanımız oldu. Nitekim kaliteli bir firma ile çalışıyoruz. Teşekkürler Edvido.

Ücretsiz 5 Teklif Al

Mobil Uygulama Kavramı Nedir?

Daha çok "uygulama" olarak kısaltılan mobil uygulama, akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlarda çalışmak üzere özel olarak oluşturulan bir uygulama yazılımı kategorisidir. Bilgisayarlardan erişilen hizmetlere benzer hizmetler, mobil uygulamalar aracılığıyla rutin olarak tüketicilerin kullanımına sunulmaktadır. Uygulamalar genellikle kısıtlı işlevselliğe sahip küçük, ayrı yazılım modülleridir.

Mobil Uygulama Geliştirme Adımları Nelerdir?

Mobil uygulama geliştirme diğer tüm yazılım geliştirme projelerinde olduğu gibi strateji, tasarım, geliştirme ve dağıtımı içerir. Bir uygulama geliştirme süreci 7 adıma ayırılır. Her adımı ayrıntılı olarak açıklayacağız. Bu, ürününüzün bir fikirden uygulama mağazalarında bulunan çalışan bir uygulamaya nasıl dönüştüğünü anlamanıza yardımcı olacaktır.

1)Planlama ve Araştırma

Uygulamanızı planlamak, fikrinizi tasarladıktan hemen sonra atılması gereken önemli bir aşamadır. Uygulamanız için bir pazar olup olmadığını ve ayırt edici bir değer önerisi sunup sunmadığını tespit etmek için pazar araştırması ve fizibilite çalışması gereklidir. Pazarı, hedef platformlarınızı ve potansiyel müşterilerin ödeme yapma istekliliğini düşünün. Geliştirme ve tasarıma fon ayırmadan önce, uygulamanızın başarılı olduğundan emin olmak için yeterince zaman harcayın. Ek yatırımlar yapmadan önce, yazılımınızın pazarlanabilirliğinden emin olmak tercih edilir.

2)Prototipleme

Prototipleme, wireframelerin hızla üretildiği ve kullanıcı geri bildirimlerinin dahil edildiği çok önemli bir aşamadır. Wireframeler renk veya stil gibi ayrıntılara odaklanmadan uygulamanın işlevselliğinin temel bir yapısını sağlar. Hedef kitleden geri bildirim toplamak, kullanılabilirliği sağlamak için hayati önem taşır. Uygulamanın işlevselliğini uyarlamak için yineleme ve çoklu maketler teşvik edilir. Bu aşamada zaman harcamak, kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamak için önemlidir. Prototip olumlu karşılandıktan sonra bir sonraki adım tasarım aşamasıdır.

3)Tasarım

İlk olarak, halihazırda yetkilendirilmiş olan wireframe’leri geliştirmek UX ve UI tasarımcılarınızın görevidir. Bu, kullanıcı arayüzü öğelerinin yerleşimi ve tasarımı, kullanıcı akışının tanımlanması, öğe hiyerarşisinin anlaşılması vb. hususları içerir. Artık geliştiricilerinizin işleyen bir uygulama oluşturmak için kullanabileceği yüksek sadakatli maketler oluşturmalısınız. Bu maketler, nesnelere dokunulduğunda, kaydırıldığında, sürüklendiğinde vb. neler olduğuna dair bilgileri de içermelidir. Henüz bir marka kılavuzunuz yoksa, uygulamanızın kimliğinin hem tasarımcılarınız hem de geliştiricileriniz tarafından tanınabilir ve iyi anlaşılır olmasını sağlamak için bir marka kılavuzu oluşturmalısınız. Uygulamanızın uyumlu bir şekilde tasarlanabilmesi için her ekranın kurallarınıza uyması gerekir. Bu noktada, bir pazarlama stratejisi de geliştirilmelidir. Tipik olarak bu, insanları uygulamanız hakkında nasıl bilgilendireceğinizi planlamayı gerektirir (sosyal medya, bir blog vb. aracılığıyla). Ürününüzle ilgilenebilecek kullanıcılardan e-posta toplamak için bir web sitesi, bir haber bülteni veya sosyal medya takibi de gerekli olabilir.

4)Geliştirme

Geliştirme aşamasında programın "son" versiyonu için kod yazmaya başlarsınız. Bir mobil uygulama ideal olarak çevik bir metodoloji kullanılarak geliştirilmelidir. Ek olarak, bu aşamada uygulamanıza bir analiz motoru eklemeniz çok önemlidir. Yazılımınızın nasıl kullanıldığını ve genel kullanıcı akışını takip etmek için tüm potansiyel kullanıcı etkileşimleri için etkinlikler oluşturun. Uygulamanız halka açıldıktan sonra, bu bilgileri kullanarak tasarımını daha da geliştirebilir ve mümkün olan en iyi ürünü yaratmak için tüketicileriniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

5)Test Etme

İdeal bir dünyada testler geliştirme aşamasıyla eş zamanlı olarak gerçekleştirilir. Yayın sonrası maliyetleri düşük tutmak için testlerin devam etmesi gerekir. Ciddi kusurların veya gözden kaçmaların mümkün olan en kısa sürede düzeltildiğinden emin olmak için birim testleri, kullanıcı arayüzü testleri ve entegrasyon testleri gereklidir. Test senaryoları geliştirme sürecini uzatabilir, ancak uzun vadede bakım ve destekle ilgili zaman ve maliyeti önemli ölçüde azaltabilir. Testler daha sonra yazılımınızın bakımı yapılırken de faydalı olacaktır. Her bir test senaryosunu manuel olarak gözden geçirecek bir kişiye ihtiyaç duymadan, yaptığınız değişikliklerin sistemin diğer alanlarını nerede bozmuş olabileceğini görmek için küçük bir değişiklik yaptıktan sonra tüm test senaryolarınızı çalıştırabilirsiniz.

6)Yayınlama

Bu, yazılımınız için App Store veya Play Store'da izin talep edeceğiniz yerdir. Bu prosedürü anlamak çok önemlidir çünkü uygulamanın yeni bir sürümünü her yayınladığınızda bunu kullanacaksınız. Geliştirme prosedürünün bu aşamasında, test uzmanlarınızın keşfettiği önemli kusurların çoğunu gidermiş olmanız ve programınızın, göndermeyi düşündüğünüz mağazanın gereksinimlerini karşılayacak kalibrede olması gerekir. Uygulamanızı yayınladıktan sonra etkili bir şekilde prototip oluşturmaya geri dönersiniz. Müşteri girdilerini gözden geçirecek, belki yeni özellikler ekleyecek ve ardından yeniden yayınlayacaksınız. Bu beş süreç, ürününüzü hedefinize daha uygun hale getirmek için tekrar tekrar kullanılacaktır. Bu noktada ürününüzü pazarlamaya da başlarsınız. Bu noktadan önce oluşturulan ve uygulanan pazarlama planları ve sosyal medya kampanyaları sayesinde uygulamanızın vahşi doğada keşfedilme şansı olmalıdır.

7)Sürdürülebilirlik

Bu aşama, sürümle eşzamanlı olarak gelişmeli ve gerçekten aynı anda başlamalıdır. Bakım yaparken uygulamanızın performansını kontrol eder, olabilecek sorunları giderir ve amaçlandığı gibi çalışmaya devam etmesini sağlarsınız. Bakım, uygulamanızın yeni cihazları veya yeni işletim sistemi sürümlerini destekleyecek şekilde güncellenmesini de içerir. Uygulamanız her zaman sürekli bakım gerektirir.

Mobil Uygulama Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar Nelerdir?

Dijital dünya katlanarak büyüyor ve giderek artan sayıda insan akıllı telefonlara ve mobil cihazlara yatırım yapıyor. Kullanıcıların masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan artık mobil cihazlara ve akıllı telefonlara doğru büyük bir kayma yaşadığını görüyoruz. Ve bununla birlikte, kaliteli uygulama talebi de sürekli artıyor. Geliştiricler, mobil uygulamaların, bireysel ve ticari amaçları için onlara sahip olan kişilere ve işletmelere rekabet avantajı sağlayan kullanışlı ve kullanımı kolay platformlar olduğunu bilmelidirler.  İşte şirketlerin mobil uygulama geliştirmeye başlamadan önce göz önünde bulundurmaları gereken birkaç önemli nokta:

Pazar Araştırması

Genellikle bir uygulama ile pazara girmeyi düşünmeden önce pazar araştırması yapmanız tavsiye edilir. Bu, ihtiyaçlarınızın kesin niteliğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Rakipleriniz tarafından kullanılan stratejileri ve bunların avantaj ve dezavantajlarını göz önünde bulundurun. Müşterilerinizden gelen geri bildirimleri kontrol edin ve hedef pazarınızın sizden ne istediğini anlamak için çaba gösterin. Titiz bir pazar araştırması yaparsanız, hataların tekrarlanmasını önleyebilirsiniz.

Doğru Platform

Bir uygulama geliştirme sürecinde, uygun platformu seçmek çok önemlidir. Android ve iOS arasında seçim yaparken, programınıza açıkça dahil etmek istediğiniz kullanıcı arayüzlerini göz önünde bulundurun. Bu, belirli bir uygulamanın ne kadar uyarlanabilir olduğu üzerinde bir etkiye sahip olacaktır. Hangi platformun size en büyük etkiyi sağlarken en fazla özgürlüğü ve güvenliği vereceğini belirleyin.

Hedef Kitle

Patronunuz sizin dinleyicilerinizdir. Harika bir programınız varsa ama kimse kullanmıyorsa, ona sahip olmanızın bir faydası olmaz. Dolayısıyla, hedef kitlenizin farkında olmanız gerekir. Hedef kitlenizin beklentilerini ve ihtiyaçlarını anlamak çok önemlidir çünkü uygulamanızın başarılı olup olmayacağını belirleyecektir. İhtiyaçlarını karşılayamazsanız müşterinizle bağlantı kuramazsınız. Tüketicilerinizin ihtiyaçlarını anlamak, uygulama hedeflerinizi onların gereksinimleriyle eşleştirebilmeniz için çok önemlidir.

Pazarlama Stratejisi

Her şeyin parmağınızın ucunda olduğu günümüzde ve çağımızda potansiyel müşterilerinizle derhal iletişime geçmelisiniz. Büyük bir yanıt almak istiyorsanız, ilk çıkışınız hakkında çok fazla gürültü yapmak zorunludur. Başvurunuzu tanıtmak için en iyi zamanın farkında olmalısınız. Gürültü çıkarmaya lansmandan en az iki ila üç hafta önce başlamalısınız. Ancak, buna nasıl yaklaşacağınıza dair sağlam bir planınız olduğundan emin olun. Pazar ve mevcut trendler hakkında bilgili oldukları için, sizin için bu vızıltıyı yaratması için bir dijital pazarlama şirketi istihdam edebilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi

Uygulamanızın hedef kitlenize hitap etme yeteneği ve onu kullanırken nasıl bir deneyim yaşadıkları, başarılı olup olmadığını belirleyecek son derece önemli iki değişkendir. Kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi kullanıcıya hoş gelmiyorsa uygulamanız başarısız olacaktır. Kullanıcı arayüzünüz ve kullanıcı deneyiminiz müşterilerinizi ikna edemiyorsa, ne kadar cazip olursa olsun kimse içeriğinizin düşmesini engelleyemez. En iyi mobil uygulama geliştirme şirketleri, bu nedenle kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi oluşturmak için çok çaba harcıyor.

Kullanıcı Güvenliği ve Gizlilik Politikası

Kullanıcıdan herhangi bir hassas veri topluyorsanız güçlü bir güvenlik mekanizmasına sahip olduğunuzdan emin olun. Uygulamanız üzerinden finansal bir işlem yapılıyorsa, güvenlik de son derece önemlidir. Bununla birlikte, topladığınız bilgileri ve bunları nasıl kullanmayı planladığınızı detaylandıran bir gizlilik politikası da oluşturmalısınız. Geliştirme sürecinin başında göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeylerden biri uygulamanızın güvenliğidir. En değerli varlığınız kullanıcılarınızın bilgileridir, bu nedenle onlara bu bilgilerin kötüye kullanılmayacağı ve saklanıp korunması için güçlü bir sistem kurulacağı konusunda güvence vermeniz gerekir.

Mobil Uygulama Geliştirmek Ne Kadar Sürer?

Bu soruyu yanıtlamak için uygulama geliştirme aşamalarını ve nihai geliştirme zaman çizelgesini etkileyebilecek faktörleri anlamamız gerekir. Farklı karmaşıklıktaki ve özellik sayısındaki uygulamaları karşılaştırırsak, ortalama zaman çizelgesi şöyle olacaktır: 

Uygulama Türü

Tahmini Zaman

Basit Uygulama Geliştirme

2-4 ay

Orta Düzey Uygulama Geliştirme

4-6 ay

Karmaşık Uygulama Geliştirme

9+ ay

Ürünün karmaşıklığı, modelin nihai yapısı, iş ortağı uygulama geliştirme şirketi ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı zaman içinde farklılıklar olabilir.

Dünya’da En Çok Hangi Mobil Uygulamalar Kullanılıyor?

Akıllı telefonlar ve tabletler ilk çıktığından beri onları her yıl daha sık kullanıyoruz. Bu cihazları kullanırken de bazı mobil uygulamalara diğerlerinden daha fazla vakit ayırıyoruz.  Aşağıda sizler için dünya genelinde en çok kullanılan mobil uygulamaları listeledik.

Uygulama

İndirme (mm)

TikTok

672

Instagram

548

Facebook

449

WhatsApp

424

CapCut

357

Snapchat

330

Telegram

310

Subway Surfers

304

Stumble Guys

254

Spotify

238

1) TikTok

tiktok

TikTok kullanıcıların mobil cihazlar veya web kameraları kullanılarak çekilen kısa filmler yapmasına, izlemesine ve paylaşmasına olanak tanıyor. Uygulama, son derece ilgi çekici kullanıcı tabanı ve müzik ve ses efektlerine göre ayarlanmış eğlenceli kısa filmlerden oluşan özel yayınları nedeniyle bağımlılık yapıcı doğasıyla ünlüdür.

Hem amatör hem de profesyonel sanatçılar içerik üzerinde işbirliği yapabilir ve ayrı yerlerde olsalar bile bölünmüş ekran düet videoları hazırlayabilirler. Ayrıca videolarına filtreler, arka plan müziği ve çıkartmalar gibi efektler de ekleyebiliyorlar.

2) Instagram

instagram

Bir Instagram hesabına kaydolan herkesin Facebook veya Twitter'da olduğu gibi bir profili ve bir haber akışı vardır.

Instagram, yayınladığınız tüm görselleri veya videoları profilinizde görüntüler. Gönderileriniz, haber akışlarında sizi takip eden kişiler tarafından görülebilir. Ayrıca takip ettiğiniz kişilerden de güncellemeler alırsınız.

Instagram, Facebook'un mobil kullanıma ve görsel paylaşıma odaklanan yoğunlaştırılmış bir formuna benzer. Diğer sosyal medya platformlarına benzer şekilde, diğer kullanıcılarla onları takip ederek, başkalarının sizi takip etmesine izin vererek, yorum yaparak, beğenerek, etiketleyerek ve özel mesajlar göndererek iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca, Instagram fotoğrafları kaydedilebilir.

3) Facebook

facebook

Facebook, arkadaşlarınız ve ailenizle film, resim ve durum güncellemeleri paylaşabileceğiniz oldukça büyük bir çevrimiçi topluluktur. Başkalarının gönderilerine yorum bırakmanıza ve kendi görüş ve fikirlerinizi paylaşmanıza olanak tanıyan bir sosyal ağ sitesidir.

4) WhatsApp

whatsapp

Hem Android hem de iPhone'da WhatsApp Messenger ücretsiz bir anlık mesajlaşma programıdır. Bu aracı kullanarak kullanıcılara tek tek veya gruplar halinde mesaj gönderebilirsiniz. WhatsApp sohbetleri çevrimiçi gerçekleştiği için önemlidir.

WhatsApp'taki sohbet içi özellikler arasında fotoğraf alışverişi, konumunuzu paylaşma, GIF arama ve gönderme ve çağdaş bir mesajlaşma yazılımından bekleyeceğiniz diğer şeyler bulunur. WhatsApp, temel mesajlaşma özelliğine ek olarak sesli arama, görüntülü arama ve kaydedilmiş sesli mesajlar sunar.

5) CapCut

capcut

CapCut, ücretsiz olan ve güzel, yüksek kaliteli videolar üretmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm özelliklere sahip hepsi bir arada bir video düzenleyici ve video yapımcısıdır. Yeni başlayanlar CapCut ile hızlı bir şekilde çalışmaya başlayabilirken, deneyimli kullanıcılar video düzenleme için gerekli tüm özelliklerden yararlanabilir.

6) Snapchat

snapchat

Hem iOS hem de Android cihazlar için Snapchat adında bir uygulama var. Yazılımın kullanıcıları gayri resmi ortamlarda sıklıkla Snap olarak adlandırmaktadır. Karışık bir şekilde, Snapchat'in geliştiricisi olarak Snap olarak da adlandırılan halka açık bir firma hizmet vermektedir. Şirket kendisini bir kamera firması olarak tanımlıyor. (Sonuç olarak, Snapchat Spectacles'a benzer donanımlar gibi daha fazla ürün üretiyor). Hangi ismi verirseniz verin, Snap'in başında kurucu ortaklardan Evan Spiegel bulunuyor.

Akıllı telefon uygulamasının arkasındaki temel fikirlerden biri, "snap" olarak bilinen gönderdiğiniz herhangi bir görüntü, video veya mesajın, varsayılan olarak, kaybolmadan önce alıcı tarafından yalnızca kısa bir süre için erişilebilir hale getirilmesidir. Uygulamanın geçici veya kısa süreli özelliği başlangıçta daha organik bir etkileşim akışını teşvik etmeyi amaçlıyordu.

7) Telegram

telegram

Aylık 550 milyon kullanıcısı olduğu tahmin edilen Telegram, ilk kez 2013'ün sonlarında iOS ve Android için piyasaya sürüldü. Daha köklü rakiplerinden biri ne zaman bir gizlilik skandalına karışsa, Telegram'ın kullanıcı tabanı büyüme eğilimindedir. Telegram, gizlilik, şifreleme ve açık kaynaklı API'ye verdiği önem sayesinde öne çıkıyor. Resmi Telegram uygulamaları ve web arayüzünün yanı sıra, bir ton yetkisiz istemci vardır. aynı cihazdaki çeşitli hesapların yanı sıra aynı hesapla çeşitli cihazların kullanımına da izin verilir. 

8) Subway Surfers

subway_surfers

Danimarka merkezli iki özel girişim olan Kiloo ve SYBO Games, mobil cihazlar için sonsuz bir koşu oyunu olan Subway Surfers'ı geliştirmek için işbirliği yaptı. Unity oyun motorunu kullanan oyuna Android, iOS, HarmonyOS, Kindle ve Windows Phone platformlarından erişilebilmektedir. Oyunda oyuncular demiryolu rayları boyunca koşarak müfettiş ve köpeğinden kaçan genç grafiti yazarları rolünü üstlenmektedir. Trenlerle ve diğer şeylerle çarpışmaktan kaçınırken, koşarlar ve yol boyunca altın paralar, güçlendiriciler ve diğer çeşitli şeyleri toplarlar.

9) Stumble Guys

stumble_guys

Stumble Guys, 32 oyuncunun gerçek zamanlı oynadığı, bir oyuncu zafere ulaşana kadar artan kaos içinde, tur üstüne turda seviye atlayarak mücadele edilen, elemeli bir devasa çok oyunculu oyundur.

10) Spotify

spotify

Spotify çevrimiçi müzik yayını yapan bir platformdur. Devasa çevrimiçi müzik ve podcast kataloğuna anında erişebilir ve tercih ettiğiniz içeriği istediğiniz zaman dinleyebilirsiniz. Kullanımı basit ve yasaldır. Belirsiz indie rock, top 40 pop, film müzikleri ve klasik müzik dahil olmak üzere birçok türden ve sanatçıdan milyonlarca şarkı mevcuttur. Ayrıca, şarkı önermek için dinleme geçmişinizi, seçilmiş çalma listelerini ve internet radyo istasyonlarını kullanan sofistike bir algoritma içerir.

Türkiye’de En Çok Hangi Mobil Uygulamalar Kullanılıyor?

Uygulama

Instagram

Trendyol

WhatsApp

TikTok

Kuaishou

e-devlet

Hepsiburada

CapCut

getir

Snapchat

Türkiye’de popüler olan uygulamaların bazılarına dünya genelinde popüler olan uygulamalar kısmında değinmiştik. Şimdi karşımıza ilk defa çıkan uygulamalara bakalım.

 • Trendyol
trendyol

İlk olarak 2010 yılında giyim eşyaları satan bir online mağaza olarak faaliyete geçen site, zaman içinde pazar yeri yapısına geçerek moda, elektronik, ev ve mobilya, gıda, anne ve çocuk ürünleri ve kozmetik gibi çeşitli kategorilerde ürünler sunmaya başladı. Platformun yaklaşık 30 milyon kullanıcısı, 170 milyondan fazla ürünü, 240 bin satıcısı olduğu ve 27 Avrupa ülkesine teslimat yaptığı söyleniyor. Amsterdam, Berlin, Ankara, İstanbul, İzmir ve Lüksemburg'da ofisleri bulunan Trendyol'a göre, 50.000'den fazla kadın girişimcinin e-ticaret işletmesi kurduğu söylenmektedir.

 • Kuaishou
kuaishou

Hua Su ve Cheng Yixiao 2011 yılında, merkezi Pekin'in Haidian Bölgesi'nde bulunan, halka açık ve kısmen devlete ait bir Çin holding şirketi olan Kuaishou Technology'yi kurdu. Adı "hızlı el" anlamına gelmektedir. Şirket bir sosyal ağ, bir video özel efekt editörü ve kullanıcıların kısa videolarını paylaşmak için bir mobil uygulama oluşturmasıyla tanınmaktadır.

2019 itibariyle dünya çapında 200 milyondan fazla kullanıcıya sahipti. Bu yazılım Pakistan ve Endonezya'da Snack Video olarak bilinmektedir. Yabancı pazarlarda sıklıkla "Kwai" olarak anılmaktadır.

 • e-devlet
e-devlet

E-Devlet sistemi, kamu kurumlarında yapabileceğiniz işlemlerin neredeyse tamamını yapmanıza olanak tanır. Bakanlıklara kolaylıkla başvuru, şikayet veya itirazda bulunabilirsiniz. Üzerinize kayıtlı araç ve gayrimenkulleri, hakkınızda açılmış davaları, ödenmemiş trafik ve vergi borç ve ödemelerini görüntüleyebilirsiniz. Engelli bireyler e-Devlet çağrı merkezine bağlanarak işaret diliyle de konuşabilmektedir. Devlet dairelerinde sıra beklemenize gerek kalmadan 7/24 yardım alabileceğiniz e-Devlet sistemi kullanılarak birçok işlem çevrimiçi olarak tamamlanabilmektedir. Arama alanına kurumun veya hizmetin adını yazarak hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

 • getir
getir

Getir, 2015 yılında kurulmuş bir Türk start-up şirketidir. Market alışverişleri için isteğe bağlı teslimat hizmetleri, restoran yemek teslimatları, su teslimatları, taksi vs. için bir kurye hizmeti sunmaktadır ve hepsine bir mobil uygulama aracılığıyla erişilebilmektedir. Getir, Mart 2022'de E Serisi turunda 768 milyon ABD doları tutarında bir değer elde ettiğini ve işletmeye 12 milyar dolara yakın bir değer biçtiğini bildirdi. Haziran 2024'te Fransa'dan çıktığını duyurdu ve birkaç hafta sonra Getir, İspanya pazarından da ayrılacağını belirtti.

 • Hepsiburada
hepsiburada

Hepsiburada adlı sanal mağazada 20 milyondan fazla ürün bulunuyor. Çok çeşitli mal ve markalar var. Tüketici istediği ürünü çeşitli renk ve malzemelerde bulabilir ve tercihlerine en uygun olanı seçebilir. Ayrıca, aynı markaya sahip ürünleri birkaç satıcıdan maliyetlerini karşılaştırarak daha düşük bir maliyetle bulabilirsiniz. Hepsiburada her zevke ve fiyat aralığına uyum sağlamaya çalışmaktadır.

Dünyadaki Mobil Uygulama Kullanımı İle İlgili İstatistikler

 • 2024 yılında mobil uygulamalardan elde edilen gelirin 935 milyar doların üzerine çıkacağı tahmin edilmektedir.
 • App Store'dan 1,96 milyon uygulama indirilebilmektedir.
 • Google Play Store ise 2,87 milyon uygulamayı indirmeye sunmaktadır.
 • Kullanıcıların %49'u her gün 11 veya daha fazla kez bir mobil uygulamayı açıyor.
 • Mobil uygulamalar ABD'deki tüm dijital medya tüketiminin %70'ini oluşturuyor.
 • Tipik bir akıllı telefon kullanıcısı ayda 30, günde ise 10 uygulama kullanmaktadır.
 • Amerikalılar telefonlarına ortalama 80 uygulama indiriyor.
 • Uygulamalar, akıllı telefon kullanım süresinin yaklaşık %85'ini oluşturuyor.
 • 2020 yılında dünya çapında 255 milyar uygulama indirildi.
 • 2021’de Google Play Store ve Apple App Store'dan elde edilen gelir toplam 111 milyar dolar oldu.
 • Google Play'in gelirinin %98'i ücretsiz uygulamalardan geliyor.
 • Uygulamalar için yapılan küresel tüketici harcamaları 2022 itibariyle 129 milyar dolara ulaştı.
 • TikTok, yalnızca Şubat ayında 104 milyondan fazla indirilerek 2022'de en çok indirilen uygulama oldu. Ocak 2021'de bu sayı 62 milyon indirmeydi, bu da indirme sayısının %46 arttığı anlamına geliyor. Ayrıca, yalnızca 2021'de TikTok küresel olarak 2 milyardan fazla indirildi.
 • 2022 yılında 142,6 milyar uygulama ve oyun indirildi; bu rakam bir önceki yıla göre %0,6'lık bir düşüşe işaret ediyor.
 • Bu indirmelerin 55,6 milyarı oyunlar, 87 milyarı ise uygulamalar içindi.
 • Google Play 2022'de 110,1 milyar indirmeden sorumluydu, iOS ise 32,6 milyar indirmeye sahipti.
 • En çok uygulama indiren Çinli mobil kullanıcıları Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri takip ediyor.
 • Kişi başına düşen indirme sayısı bakımından Çin hâlâ önde giderken, onu Brezilya ve Türkiye takip ediyor.
 • Kişi başına uygulamalara en çok harcama yapan ülkeler Pakistan, Tayland ve Filipinler.

Şirketinizin İyi Bir Mobil Uygulamaya Sahip Olmasının Avantajları Nelerdir?

Mobil uygulama istatistiklerine göre 2024 yılında Google Play Store'da 2,87 milyon, Apple Store'da ise 1,96 milyon uygulama bulunmaktadır. Küresel bağlanabilirliği artırmak ve kullanıcıların akıllı telefonlarının ekranına tek bir dokunuşla istedikleri her şeyi elde etmelerini kolaylaştırmak için okullardan çok uluslu şirketlere kadar herkes kendi mobil uygulamasını yaratma yolunda ilerliyor. Şirketiniz için bir mobil uygulama geliştirmenin avantajları saymakla bitmez. Vizyonunuza uygun bir mobil uygulama geliştirerek müşteri ilişkilerinizi güçlendirebilir, marka sadakatini artırabilir ve gelişen teknolojilerde lider konumunuzu koruyabilirsiniz. Şirketinizin iyi bir mobil uygulamaya sahip olması size birçok açıdan avantaj sağlar. Şimdi isterseniz onlara bir göz atalım.

1) Marka Bilinirliği

Markalı bir uygulama ile şirketiniz hakkındaki haberleri kolayca yayabilirsiniz. Bireylerin sizin ve sunduğunuz hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlar. Uygulamalar ayrıca işletmelere müşterileriyle duygusal bağlarını derinleştirme şansı verir. Markalı bir uygulama şirketinizi halka tanıtır ve birkaç dokunuş veya tıklama ile sizinle işlem yapmalarını kolaylaştırır.

2) Müşterileri Kişiselleştirme

Özellikle hedef demografinize hitap etmek için bir uygulama ile hizmetlerinizi özelleştirebilirsiniz. İçeriğinizi ve bildirimlerinizi müşterilerinize daha iyi uyarlamak için, örneğin, tercihleri hakkında daha fazla bilgi edinmek üzere bir test oluşturabilirsiniz. Bu, tekrar iş yapmayı teşvik eden ve uygulama kullanımını artıran kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturmayı kolaylaştırır. Ayrıca, pazarlama planlarınızı geliştirmek ve müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanabileceğiniz kullanıcı davranışına ilişkin yararlı veriler sağlayacaktır.

3) Zaman

Araştırmalar, bir uygulamanın bir web sitesinden daha etkili bir şekilde zaman kazandırdığını göstermiştir. İşleminiz sırasında bir noktada, bir web sitesinin yüklenmesi biraz zaman alabilir veya hatta çökebilir. Şirketinizin hizmetlerine hızlı ve kolay erişim sağlayan bir uygulama, müşterilerinize biraz zaman kazandırabilir. 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre, mobil uygulamalar kullanılarak yapılan ödemelerin 2019 yılında %41,8'den 2024 yılında %52,2'ye yükselmesi beklenmektedir.

4) Etkileşim

İş uygulamaları, müşterilerin markanızla olan bağını artırmak için çok önemli olabilir. Bunu yapmanın bir yolu, yalnızca uygulamanız aracılığıyla kullanılabilen özel ürünler, teklifler veya yaratıcı kampanyalar geliştirmektir. İşletmeler bir uygulama kullanarak daha geniş bir hedef kitleyle bağlantı kurabilir. Bir uygulama, müşterilerin şirketiniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine, sizi daha kolay keşfetmesine ve ürün ve hizmetlerinizi kullanmasına yardımcı olabilir. Artık coğrafya ile kısıtlı değilsiniz; artık dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar daha fazla insanla bağlantı kurabilirsiniz.

5) Güçlenme

Bir mobil iş uygulaması, şirketiniz ve müşterileri arasındaki ilişkiyi geliştirerek işletmenizi büyütmenize de yardımcı olabilir. Kullanımlarını izleyerek ve bu konuda daha fazla bilgi edinerek, müşterilerle etkileşimlerinizi yönetmek için bir uygulamadan yararlanabilirsiniz. Uygulama aracılığıyla doğru ve pratik müşteri içgörüleri elde edersiniz. Örneğin, kullanıcılarınız arasında en popüler ve en sık kullanılan özellikleri inceleyerek uygulamanızı değiştirebilirsiniz. Bu, fütüristik yazılımınız için planlama ve genişleme stratejinize şüphesiz yardımcı olabilir. Uygulamanız kusursuz bir şekilde tasarlanmışsa, veri ve müşteri geri bildirimi toplamak için en iyi yaklaşımı bularak bir pazarlama kampanyası geliştirebilirsiniz.

6) Pazarlama

Kendi mobil uygulamanızı yapmak, pazarlama konusunda endişeleriniz varsa yapmanız gereken bir şey çünkü gerçekten etkili bir strateji olabilir. Kişiselleştirilmiş bir mobil uygulama ile iletişim gereksiniminiz artacaktır. Yazılım, kullanıcıların iletişim bilgilerini, özelleştirilmiş mesajlaşmayı ve hatta satışlar, yarışmalar ve kampanyalar gibi etkileşim mekanizmalarını yönetmelerine olanak tanır. Onlara benzersiz renklerinizi, logolarınızı ve sloganlarınızı vererek öne çıkabilirsiniz. Bir diğer avantaj ise mobil uygulamaların pazarlanmasının ucuz olmasıdır. Bu, gerçek pazarlama öğeleri ve canlı pazarlama kampanyaları yerine iş uygulamanızı kullanarak dahili olarak para tasarrufu yapabileceğiniz anlamına gelir.