Twitter

Dün düzenlediği online basın toplantısında platforma getireceği yeni özellikleri tanıttı. Etkinlikte konuşmacı olarak Twitter'ın Ürün Lideri Kayvon Beykpour, Tasarım Direktörü Joshua Harris, Araştırma Başkanı Nikkia Reveillac, Personel Ürün Tasarımcısı Maya Gold Patterson ve Kıdemli Ürün Yöneticisi Christine Su yer aldı.

Etkinlikte Twitter'ın kullanıcıların kendilerini güvende hissetmesi için geliştirdiği özelliklere değinildi. Herkesin rahatça konuşabilmesi ve özellikle kadınlar, gazeteciler, aktivistler ya da azınlıklar gibi ötekileştirilenlerin taciz edilmesini engellemek için yaptıklarını aktardı. 

Tasarım Direktörü Joshua Harris, platformdaki birçok kişinin eleştirilme ya da hiç ilgi görmeme kaygısıyla tweet atmaktan çekindiğini belirtti. İnsanların bu çekince ile tweetlerini taslakta bıraktığını, yazıp göndermediğine dikkat çekti.

Bu nedenle Hikayeler benzeri Fleets özelliğini yayına aldıklarını duyurdu. Harris "Oyuna geç kaldığımızı düşünebilirsiniz ama bunu test ettik ve iyi sonuçlar aldık." yorumu yaptı.

24 saat içinde kaybolan Fleets, Hikayeler formatının tamamen aynısı. Sağa kaydırarak bir sonraki Fleet'e geçebiliyor, Fleet'inizde Tweet paylaşabiliyor, metin ekleyebiliyor ve fleetleri DM olarak gönderebiliyorsunuz.

Fleetler, tıpkı diğer platformlarda olduğu gibi ana ekranın en üstünde yer alacak. Belki de tek farkı bu kısma Twitter tarafından Fleetline isminin verilmiş olması. Takip ettiğiniz kişiler ve etkileşime girdiğiniz son 3 kişi Fleetline'ın başında görünecek. Fleets'e yakında canlı yayınlar ve stickerlar eklenmesi de bekleniyor. 

Twitter'a gelen bir diğer özellik ise Audio Spaces.

Sesli sohbet odaları olan Audio Spaces, kullanıcıların daha güvenli ve samimi ilişkiler kurmasını sağlayacak. Canlı olarak yayınlanan bu sohbet odalarının şimdilik sınırlı sayıda kullanıcı ile test edildiğini söyleyelim.

Özellik test sürecinde,öncelikle kadınlar, gazeteciler, aktivistler ya da azınlıklar gibi ötekileştirilen gruplara açılacak. Bu gruplardan alınan geri bildirimlerle özelliğin 2020 sonunda herkese açılacağını söyleyebiliriz. Eğer canlı sohbet odalarına yeni katılımcılar davet etmek isterseniz, içerikleri Fleets, DM ve Tweetlerde paylaşabileceksiniz.