Kategoriler
Kategori

Sektörünüzde Tecrübeli, Bütçenize Uygun Ajansları Bulalım

Tek tek ajansları gezmek için vaktiniz yoksa bize nasıl bir hizmet almak istediğinizi anlatın, firmanız için en doğru 5 ajansı size yönlendirelim.

İlgini Çekebilecek Medya Planlama Projeler

  Başka Neler Var? Aradığınızı bulamadınız mı? Merak etmeyin

  Medya Planlama Ajansları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  • Satışları arttırmak, görünürlük sağlamak, marka bilinirliği gibi bir çok sebepten dolayı her marka reklam vermektedir. Reklam, markaların müşterileri ile olan iletişim bağlamında ileti görevi taşır. Markalar iletiyi, her zaman doğru kişilere doğru şekilde iletemiyor olabilir. Müşteri, marka, reklam ve medyayı iletişim bağlamında düşündüğümüzde medya iletiyi -yani reklamı- müşteriye iletecek kanaldır. Bir çok parametreden geçirilmiş, dikkatle hazırlanmış reklam kampanyası doğru bir medya ile doğru zamanda hedef kitleye iletilemiyorsa bu kampanyadan alınması beklenen verim elbette elde edilemeyecektir. Bu nedenle medya planlama ve satın alma (Media Planning & Buying), reklam kampanyaları için kilit taşıdır.

  • Medya Satın Alma (Media Buying) Nedir?

   Reklam verenler, yürüttükleri reklam kampanyalarını hedef kitleye iletebilmek için medya satın alırlar. Temel amaç minimum bütçe ile maksimum erişimi elde etmektir. Medya satın alma süreci, medya planına uygun şekilde gerçekleştirilmelidir. Medya satın alma bir radyo yayınından televizyon kanalına billboardlardan sosyal medyaya kadar bir çok mecrada gerçekleştirilebilir. Medya planlama ve medya satın alma süreçlerini , her reklam verenin titizlikle yönetmesi gerekir.

  • Reklam Kampanyalarının Verimini Medya Satın Alma Nasıl Etkiler?

   Medya planlama ve satın alma (Media Plannig & Buying) aslında herkesin aşina olduğu iki kavramdır. Fakat tüm medya kanallarını bilen ve reklam kampanyasını hedef kitleye göre seçebilen uzmanlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Aksi halde yanlış medya seçimi reklam kampanyasının başarısızlığına dolayısıyla buna ayrılan bütçe ve zamanın boşa harcanmasına sebep olabiliyor. Medya planlama ve medya satın alma faaliyetleri dijital ajanslar tarafından gerçekleştirilmektedir. Medya satın alma, önceleri ajanslarda yer alan medya departmanları tarafından gerçekleştiriliyordu. Günümüzde ajans sektöründe gerçekleşen dikey kırılımlar ile medya departmanlarından medya ajansları (media agencies) doğdu. Medya satın alma ajanslarının (media buying agencies) bünyesinde medya kanallarını tanıyan ve bu kanalları hedeflenen kitle için nasıl kullanacağını bilen uzmanlar yer alır. Ayrıca bir medya ajansı ile anlaşmak fiyatlandırma konusunda da markalara avantaj kazandırır. Medya ajansları medya sahipleriyle sürekli iletişim halinde olduklarından müzakere konusunda daha avantajlıdırlar.

   Medya çeşitliliğinin artması medya satın alma sürecinde de bazı değişimlere öncülük etti. İnternetin günlük hayattaki kullanımının yaygınlaşması markalar için yeni reklam alanları oluşturdu. Yeni bir reklam platformu olan internet, artık tıklama başına maliyet (PPC, Pay Per Click) reklamcılığının çok daha ötesinde.

  • Programatik Reklamcılık ve Medya Satın Alma

   Medya satın alma sürecinde gelişen teknoloji ile birlikte yeni yaklaşımlar söz konusu. Geçmişte manuel olarak gerçekleştirilen bir çok işlem artık dijitale taşındı. Programatik reklamcılık kavramı, medya satın almasında yeni bir çağ başlattı. Programatik reklamcılık (Programmatic Advertising) sayesinde verileri akılcı kullanarak medya satın almak daha hızlı ve oldukça verimli. Çeşitli yazılımlar ve teknolojiler ile daha karmaşık ilişkilerin yer aldığı progrmaatik medya satın alma alanında eş zamanlı olarak incelenen veriler oldukça değerli. Programatik medya satın alma ile kullanıcı davranışları incelenerek elde edilen verilere göre hızla satın alınan alanlar hedef kitleye doğru yerde doğru zamanda sunulmuş oluyor. Programatik medya satın alma, reklama büyük bütçeler ayıran reklam verenler için eşsiz verimler vadediyor.

  Kararsız mı kaldınız? Şirketinize en uygun ajansları bulalım!

  Ücretsiz 5 Teklif Al